„Zło dobrem zwyciężaj” - ta dewiza życiowa bł. księdza Jerzego Popiełuszki stała się tematem tegorocznych warsztatów formacyjnych i psychologiczno-historycznych organizowanych dla uczniów klas pierwszych naszego liceum. Od 21 do 23 września b.r. młodzież pod opieką pani Dyrektor Doroty Koprowskiej, księdza Michała Wszeborowskiego i wychowawców odkrywała istotę PRAWDY, WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI - wartości, które patron naszej szkoły cenił sobie najbardziej.
Na siłę i autentyczność przeżyć związanych z tematyką warsztatów zdecydowany wpływ miało miejsce ich organizacji - otoczenie kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie ksiądz Jerzy posługiwał w latach 1980-1984, odprawiał Msze za Ojczyznę i gdzie znajduje się miejsce jego ostatecznego spoczynku. Każdego dnia, w drodze na Mszę świętą celebrowaną przez księdza Michała, mijaliśmy pomnik-grób księdza Popiełuszki, otoczony zawsze świeżymi kwiatami i palącymi się zniczami – materialnymi świadectwami pamięci o jego męczeńskiej śmierci i miłości jaką darzyli go ludzie. Tutaj też znajduje się Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki gdzie w dziewięciu salach zgromadzonych jest kilka tysięcy eksponatów, w tym przedmioty osobiste księdza Jerzego, przedmioty związane z jego męczeńską śmiercią, zdjęcia, prezentacje filmowe i dźwiękowe. Zwiedzanie muzeum było jednym z etapów warsztatów, który dostarczył nam nie tylko dużą dawkę wiedzy historycznej, ale też emocji i wzruszeń.
O właściwym, merytorycznym i duchowym kierunku naszej trzydniowej wędrówki po świecie wartości księdza Jerzego zdecydowali pełni pasji organizatorzy i ich współpracownicy: Pan Paweł Kęska - Specjalista ds. projektów rozwoju Muzeum, Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu oraz Sanktuarium, Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, teolog, historyk sztuki, Pani Katarzyna Jóźwik – historyk, Pani Katarzyna Kozubowska – historyk, Pani Agnieszka Bejnarowicz – historyk Pani Joanna Gnaś – specjalista NVC (Nonviolent communication – Porozumienie bez Przemocy), która podczas codziennych warsztatów psychologicznych „Zło dobrem zwyciężaj” uczyła nas jak nawiązywać ze sobą kontakt oparty na zrozumieniu i szacunku, jak komunikować się konstruktywnie używając „języka serca”, walczyć w sposób pokojowy z przemocą i przebaczać.
Pierwszy dzień upłynął nam pod hasłem: PRAWDA. Oprócz zwiedzania muzeum i warsztatów psychologicznych mieliśmy bezcenną okazję do dwóch spotkań ze świadkami:
Panią Grażyną Siemion – siostrzenicą księdza Jerzego, która przybliżyła nam jak wyglądał jego dom rodzinny, relacje z najbliższymi, jakim był dobrym wujkiem i człowiekiem.
Panią Małgorzatą Grabowską-Kozerą, która w wywiadzie z Panem Pawłem przybliżyła nam postać Grzegorza Przemyka – młodego poety, maturzysty, który w czasach reżimu komunistycznego bronił idei prawdy za co zapłacił życiem pobity śmiertelnie przez milicjantów w 1983 roku.
Drugi dzień przyniósł nam aktywne rozważania o WOLNOŚCI.
Wszystkie grupy uczestniczyły w niezwykle intensywnej grze miejskiej „Śladami ks. Jerzego” odnajdując w Warszawie najważniejsze miejsca związane z życiem księdza. To była duża dawka ruchu i świetna metoda na zapamiętanie istotnych faktów historycznych dotyczących naszego patrona.
Kolejną porcję historii i patriotyzmu dostarczyły nam warsztaty o stanie wojennym „Ojczyznę, wolność, racz nam wrócić, Panie” oraz „Solidarność jako idea niosąca ludziom nadzieję na wyzwolenie z życia w zakłamaniu”.
Ostatni dzień warsztatów odbywał się pod hasłem SOLIDARNOŚĆ.
Podczas spotkania z kolejnym świadkiem Panem Karolem Szadurskim – wiceprzewodniczącym strajku w Hucie Warszawa mieliśmy okazję poznać historię księdza Jerzego jako kapelana hutników warszawskich, który uosabiał to, czym była i jest „Solidarność”.
Zarówno Pan Szadurski jak i wszyscy świadkowie podkreślali, że ksiądz Jerzy nigdy nie walczył z ludźmi, tylko ze złem jakie wyrządzali.
Warsztaty „Wielkie niezamierzone dobro” o śmierci, pogrzebie i kulcie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki zakończyły naszą historyczną wędrówkę śladami faktów z jego życia.
Po nich przyszedł czas na niezwykle ważne i inspirujące dyskusje uczniów o wartościach zgodnie z tematem: „Pomyśl co stanowi istotną i nieprzemijającą wartość w twoim życiu”. Dyskusjom towarzyszyły cenne refleksje o tym czym jest dobro i zło, wiara, moralność czy prawda.
Na zakończenie warsztatów uczniowie mieli okazję wyrazić wszystkie swoje emocje w autorskich wystąpieniach artystycznych – piosenkach lub dramach. Niezwykle udane występy potwierdziły, że nasza młodzież ma w sobie niezwykły potencjał i jest pełna wartości, które będzie niosła dalej światu.
Końcowym podziękowaniom towarzyszyła wymiana upominków, każdy z nas otrzymał od organizatorów wierną replikę znaczka, który ksiądz Jerzy Popiełuszko nosił wpięty w sutannę jako materialny symbol wierności wartościom jakie wyznawał.
Warsztaty sprawiły, że dla większości z nas słowa księdza Jerzego „Zło dobrem zwyciężaj” nabrały nowego wymiaru, stały się żywe i mam nadzieję, że na stałe wróciły z nami do domów.
15 września 2022 r. uczniowie klas trzecich naszego liceum razem z ks. Michałem Wszeborowskim, p. Anną Swachą oraz dy.r Dorotą Koprowską uczestniczyli w 20. Forum Młodzieży Szkół Katolickich na Jasnej Górze.
O różnych sprawach związanych z życiem Kościoła, młodzi rozmawiali z bp. Rafałem Markowskim z Warszawy. Pytali m.in. o plany biskupów dotyczące szkolnej katechezy - jak ją zmienić, by stała się bardziej atrakcyjna dla młodzieży, czy o to, jakie działania podejmuje Episkopat w stosunku do kapłanów, którzy przeżywają różne trudności.
Mszy św. w jasnogórskiej Bazylice przewodniczył bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich przy Konferencji Episkopatu Polski. W homilii zachęcał, by słuchać słowa Bożego, które nie jest zbiorem „złotych myśli”, ale jest żywe i „punktualne”, to znaczy zawsze dotyka najważniejszego punktu życia człowieka w jego konkretnych, codziennych uwarunkowaniach.
Swoim świadectwem nawrócenia, wiary podzielili się z młodzieżą znany aktor, prezenter telewizyjny i satyryk - Michał "Misiek" Koterski oraz małżeństwo Ewa i Mariusz Krywoszowie.
W programie jasnogórskiego spotkania znalazła się także Adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz droga krzyżowa na Wałach.
Forum jest stałą, międzyszkolną formułą pracy wychowawczej, adresowaną do najstarszych wiekowo uczniów. - To spotkanie służy też temu, by na początku roku szkolnego nabrać ducha i nowego zapału. Spotykamy się w okolicy wspomnienia patrona dzieci i młodzieży św. Stanisława Koski, Forum wpisuje się też w Tydzień Wychowania - wyjaśnił ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.
Forum Młodzieży Szkół Katolickich odbyło się pod hasłem „Wiernie, do końca…” a mottem stały się słowa św. Jana Pawła II: „Współczesny świat zwodzi nas kuszącą wizją otwartej bramy, która ma oznaczać, że wszystko jest dozwolone. Zarazem nie chce dostrzec ciasnej bramy rozeznania i wyrzeczenia (...). Wasze życie nie jest niekończącym się dniem otwartych drzwi! Kiedy nadejdzie pora, miejcie odwagę dokonać wyboru! Bóg czeka na was, byście złożyli swoją wolność w Jego dobrych dłoniach”.
Do ok. pół tysiąca placówek katolickich w Polsce uczęszcza 74 tys. dzieci i młodzieży. Patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce jest Matka Boża Jasnogórska. /Niedziela/
Drodzy Uczniowie, bardzo proszę o zwrócenie uwagi na zmianę planu lekcji. Od poniedziałku 12. września wchodzi w życie plan opublikowany na stronie szkoły, zmainy dotyczą klasy 3b, 2a(pol-his-ang) i 4b.
Kolejny, 11 rok istnienia naszego liceum rozpoczniemy 1. września Mszą Świętą o godzinie 9:00 w kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Magdalence.
Po wspólnej modlitwie uczniowie będą mieli spotkania z Wychowawcami, którzy przekażą najważniejsze informacje związane z rokiem szkolnym 2022/23.
Wieczorem, o godzinie 18.00 zapraszamy Rodziców na Mszę Świętą, na której będziemy modlili się za młodzież, później na spotkanie z Dyrektorem Liceum i z Wychowawcami klas.
Do zobaczenia:)
Pamiętamy o tych, którzy walczyli. Pamiętamy o tych, którzy zginęli. Dziękujemy
Jerzy Wąsiewicz - uczeń klasy 4c (2022/23) został jednym z 16 laureatów XXIII Powszechnego Internetowego Konkursu dla Uczniów Szkół Średnich - Matematyka zorganizowanego przez wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W szczególności oznacza to zagwarantowany wstęp na studia na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych (i kilku innych wydziałach). Jerzemu serdecznie gratulujemy sukcesu, a innych uzdolnionych matematycznie uczniów zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji tego konkursu.
Poniżej przedstawiamy wyniki tegorocznej matury naszych absolwentów. Gratulujemy Uczniom i Nauczycielom tak wysokich lokat. Wszystkim życzymy rozpoczęcia studiów na wymarzonych uczelniach wyższych oraz radosnych wakacji:)
W czasie naszej pielgrzymki do Patrona spotkaliśmy pana Pawła Kęskę, który zachęcił nas do udziału w wakacyjnym spotkaniu z ks. Jerzym i rówieśnikami. Polecamy szczerze:
http://muzeumkspopieluszki.pl/szkola-letnia. "Jesteśmy otwarci na młodzież, która miewa dylematy i kłopoty. Przed rokiem Szkoła Letnia udała się świetnie. Tworzy się u nas grono licealistów, którzy ot tak przychodzą pobyć i coś porobić bo ks. Jerzy staje się dla nich ważny jako punkt odniesienia i przewodnik w ich drogach." Warto pojechać w dniach 3-7 sierpnia 2022 r.
Po powrocie z Warszawy, na patio szkolnym rozpoczęła się druga część uroczystości. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz stypendia ufundowane przez ks. Proboszcza Mirosława Cholewę. Klasa 3a otrzymała Puchar bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Puchar jest nagrodą dla klasy, która wygrała rywalizację w wielu konkurencjach. Brano pod uwagę frekwencję, średnie ocen, rozgrywki w piłkę nożną, konkursy na plakat promujący szkołę, najlepsze przebranie i inne organizowane w tym roku szkolnym. Uczniom klasy 3a serdecznie gratulujemy:) Był to też czas podziękowań. Szczególne podziękowania zostaly skierowane do ks. Mirosława Cholewy, od 10 lat Ojca Duchowego naszego liceum. Po częśći oficjalnej uczniowie udali się na spotkania z Wychowawcami.
Piątek - 24. czerwca 2022 r. był długo wyczekiwanym dniem, dniem poprzedzającym piękny czas wakacji. Z okazji 10-lecia szkoły pojechaliśmy do Warszawy podziękować Panu Bogu i bł. ks. Jerzemu Popiełuszce za wszelkie łaski, które społeczność liceum przez 10 lat otrzymywała. Złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicz na grobie ks. Jerzego. Modliliśmy się za wszystkich uczniów, nauczycieli i dobroczyńców szkoły. Modlitwą została otoczona dyr. Dorota Koprowska w dniu jubileuszu 30-lecia pracy pedagogicznej. Ksiądz Proboszcz Miroslaw Cholewa w kazaniu zwrócił uwagę na to, że: nikogo nie można skreślić, ani siebie, ani drugiego człowieka, że przyjaźń musi być "dla drugich" , a nie "przeciwko komuś" oraz, że nigdy nie jesteśmy sami, mimo, że czujemy się niekiedy osamotnieni. Po tak trudnym, pełnym wyjątkowych wydarzeń roku potrzebna nam była Msza Święta w kościele pw. św. Stanisława Kostki, który jest patronem Polski, dzieci i młodzieży, w kościele, w którym czuje się obecność ks. Jerzego Popiełuszki - naszego Patrona.
20 czerwca 2022 r. wyruszyliśmy na spotkanie z przyrodą. Nasz spływ Pilicą rozpoczęliśmy w Budach Michałowskich, a zakończyliśmy w Warce. Niektórzy z nas są już zaprawionymi kajakarzami, inni mieli wiosła w rękach po raz pierwszy, ale wszyscy przepłynęliśmy ok. 16 km zanurzeni w zielononiebieskim krajobrazie. Głodni dopłynęliśmy na wspólne pieczenie ziemniaków i kiełbasek na przygotowanym przez organizatorów ognisku. W ostatniej chwili zdążyliśmy uciec przed burzą, która na szczęście nadeszła już po wszystkich zaplanowanych atrakcjach. Piękna pogoda i dobre humory już na starcie sprawiły, że był to bardzo radosny dzień, prawdziwy przedsmak wakacji.
W dniu 10.06 klasa 2 b pojechała na wycieczkę do Warszawy. Spotkaliśmy się na stacji PKP w Piasecznie i po 40 minutach wysiedliśmy na Śródmieściu.Pogoda była idealna więc poszliśmy na spacer przez Park Saski i Plac Piłsudskiego, później zeszliśmy na Powiśle i dotarliśmy do ogrodów na dachu Biblioteki UW i na Bulwary Wiślane.
Po drodze wstąpiliśmy do Kościoła św. Krzyża , gdzie znajduje się serce Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta. Chwilę po godzinie 12:00 weszliśmy na wystawę poświęconą twórczości LeonardaDa Vinci w PKiN, która zachwyciła nas swoją multimedialną formą. Dzień zakończyliśmy na pizzy we włoskiej restauracji. Wróciliśmy do domu pełni wrażeń i mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie więcej okazji do takich edukacyjnych spacerów.
Serdecznie zapraszamy kandydatów wraz z Rodzicami na spotkanie z uczniami, nauczycielami, dyrektorem i szkołą w sobotę 4 czerwca 2022 roku w godzinach 10:00-13:00. Do zobaczenia:)
W sobotę 28 maja 2022 r uczestniczyliśmy w uroczystościach upamiętnienia i oddania hołdu zamordowanym w nocy 28/29 maja 1942 roku. Oprawcy tajnej niemieckiej policji - gestapo rozstrzelali w lesie w Magdalence dwustu dwudziestu czterech więźniów Pawiaka, wśród których było między innymi siedem kobiet wyniesionych na noszach ze szpitala więziennego oraz piętnaście kobiet przywiezionych z obozu Ravensbruck.
Egzekucja więźniów odbyła się w Lesie Sękocińskim, na terenie majątku Łazy pod Magdalenką. Rozpoczęła się o godzinie 4 rano. Poprzedniego dnia wojsko niemieckie wojsko kopało rowy, a po dokonaniu mordu i po zakopaniu w nich ofiar, zamaskowano je małymi brzozami. Rozstrzelanych chowano bez żadnych dowodów tożsamości.
Szacuje się, że na około 100 tys. więźniów, którzy przeszli przez Pawiak w latach 1939 - 1944 - 37 tys. zginęło w egzekucjach, zostało zamordowanych w czasie przesłuchań na Szucha lub w celach, albo zmarło w szpitalu więziennym. Egzekucje na więźniach odbywały się początkowo w ogrodach sejmowym i uniwersyteckim, od grudnia 1939 do lipca 1941 r. na skraju Puszczy Kampinoskiej w pobliżu wsi Palmiry. Od jesieni 1941 r. miedzy innymi w Szwedzkich Górach, Wólce Węglowej, Laskach, na wydmach Łuże, w Lasach Kabackich, w Lasach Chojnowskich koło Stefanowa, w Bukowcu koło Jabłonny oraz tutaj - w Magdalence.
Jestem bardzo wdzięczna/wdzięczny:
- ta szkoła spowodowała, że przychodziłam tu z radością i będę wracać do tych lat we wspomnieniach,
- za życzliwą atmosferę i osobiste podejście do każdego ucznia,
- za cierpliwość i zaangażowanie nauczycieli,
- za klasę do której trafiłem,
- za wyrozumiałość,
- za "ludzkie" podejście do uczniów, zrozumienie i niezliczone szanse i możliwości,
- za pomoc w odkryciu pasji i zainteresowań,
- za atmosferę szkoły i brak tzw. "wyścigu szczurów".
- za ciepło i serdeczność ludzi tu pracujących,
- za to, że w każdym momencie mogłam sięgnąć po pomoc każdego nauczyciela,
- za to, że szkoła jest katolicka, bo mogłam razem z nauką pogłębiać swoją wiarę,
- za wytrwałość w nauczaniu nas,
- za wychowywanie nas,
- za umiejętność rozumienia osób o odmiennych poglądach i prowadzenie dialogu,
- za przygotowanie do matury, za czas i za trud jaki nauczyciele włożyli w nauczanie,
- za spokojny klimat i nastrój,
- za godzinę duszpasterską,
- za pomoc w rozwiązywaniu problemów,
- za "ludzkich" nauczycieli,
- za to, że często nauczyciele sami dostrzegali nasze problemy, i dbali o nas w nauczaniu zdalnym,
- za poczucie bezpieczeństwa,
- za 6 lat nauki w zdrowej atmosferze. Słuchając moich znajomych z innych szkół doceniam to, że nauczyciele są tu zawsze serdeczni i pełni wsparcia.
- dzięki naszej szkole poznałam cudownych ludzi, dodatkowo w szkole panowała atmosfera sprzyjajaca rozwjowi i nauce. Szkoła ułatwiła mi trwanie w wierze i rozwijanie jej.
Kolejny pandemiczny rok odebrał nam szansę na studniówkę w przewidzianym na to czasie. Zamiast niej absolwenci bawili się na balu maturalnym. Po wspólnej Mszy Świetej w kościele p.w. Marii Magdaleny w Magdalence oraz błogosławieństwie rozesłania udaliśmy się do sali balowej. Tam czekała na nas muzyka i poczęstunek. Zabawa rozpoczęła się tradycyjnym polonezem odtańczonym przez przepięknie wyglądających, tegorocznych maturzystów.
W tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny wzięło udział czternastu uczniów naszego liceum. Troje z nich zostało nagrodzonych. Urszula Wąsiewicz (1b) oraz Jerzy Wąsiewicz (3c) uzyskali wynik bardzo dobry, natomiast Jan Czeladko (1b) został w wyróżniony. Uczniom serdecznie gratulujemy.
Przez trzy dni tzn. od 13 do 15 maja 2022 w naszej szkole rozbrzmiewała muzyka. Po raz trzeci odbyły się warsztaty muzyki liturgicznej, które poprowadzili muzycy związani z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym: Urszula Rogala, Piotr Pałka, Hubert Kowalski i Rafał Maciejewski. Hasłem towarzyszącym w tym roku był fragment Apokalipsy św. Jana "Oto wszystko czynię nowe", a wybrane utwory głosiły radośc paschalną. Na koniec wykonano utwór Piotra Pałki " Modlitwa o pokój" skomponowany tuż po wybuchu wojny w Ukrainie. W warsztatach wzięło udział 120 osób!
W dniu 13 maja 2022 r. klasa 3b pojechała na wycieczkę do laboratorium na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. W czasie warsztatów mieliśmy okazję poznać strukturę Wydziału Chemicznego, zwiedzić laboratoria oraz wziąć udział w warsztatach dotyczących budowy komórki roślinnej, zwierzęcej i bakteryjnej. Mogliśmy obserwować własne komórki naskórka, preparaty pod mikroskopem (zwykłym i AFM), a nawet własnoręcznie wykonać posiew bakteriologiczny.