Przypominamy, że od poniedziałku 30. stycznia wracamy do wcześniejszego planu lekcji.
25 stycznia 2023 r. uczniowie naszego liceum mieli okazję uczestniczyć w balu karnawałowym zorganizowanym przez p. Dyrektor. Zabawę poprowadził wodzirej, nasz absolwent Andrzej Bęza, a uczestnicy mogli bawić się pod opieką nauczycieli od 18.00 do 21.00. Była to idealna okazja do rozrywki po wytężonej pracy w pierwszym półroczu.
Z radością powiadamiamy, że w tegorocznym rankingu Perspektyw uzyskaliśmy 330 (365 w 2022r) miejsce w Polsce i 86 w województwie mazowieckim. Tym samym plasujemy się wśród 500 najlepszych liceów w kraju i uzyskujemy Srebrną Tarczę. NAUCZYCIELOM, UCZNIOM I RODZICOM SERDECZNIE GRATULUJEMY :)
Szanowni Państwo,
po dwóch latach tęsknoty za tańcem i dobrą zabawą serdecznie zapraszamy na nasz tradycyjny BAL. Już
28 stycznia 2023 r. (sobota) odbędzie się VIII Bal Charytatywny, jak zawsze do tej pory, w Hotelu Książę Poniatowski.
Zabawę będzie animował profesjonalny wodzirej, który zaprosi wszystkich do tańca przy największych, wybranych przez naszych gości przebojach. Tańce rozpoczniemy uroczystym polonezem. W czasie wieczoru przewidujemy liczne niespodzianki i ciekawe konkursy. Chętni będą mogli wziąć udział w loterii i licytacji.
Dochód z balu zostanie przeznaczony na rzecz naszego liceum.
Bilety można nabywać w kawiarence parafialnej przy parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence po mszach świętych i w sekretariacie liceum. Cena biletu 250 zł / osoby.
ZAPRASZAMY:)
W związku z podsumowaniem pracy i umiejętności uczniów przypominamy zasady obowiązujące w naszej szkole zapisane w statucie. Jednocześnie informujemy, że oceny cząstkowe otrzymane po 11 stycznia są wpisywane na II okres.
§ 63
1.Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne, a śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania – wychowawca oddziału po zasięgnięciu opinii nauczycieli, innych pracowników szkoły, uczniów danego oddziału oraz ocenianego ucznia.
2.. Śródroczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych i śródroczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala się w terminie ustalonym przez dyrektora.
3. W terminie ustalonym przez dyrektora nie później niż na dwa tygodnie przed śródrocznym/rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawcy, z zastrzeżeniem ust. 9, ustalają i wpisują do dziennika lekcyjnego, w wyodrębnionej kolumnie, przewidywane śródroczne/roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych i religii oraz przewidywane śródroczne/roczne oceny klasyfikacyjne zachowania.
4. Nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne i wychowawcy klas I-IV liceum informują uczniów o przewidywanych śródrocznych/rocznych ocenach klasyfikacyjnych oraz ocenach zachowania uczniów i rodziców za pomocą e-dziennika. (do 11. stycznia 2023r.)
§ 64
1. W ciągu trzech dni od daty uzyskania przez rodziców informacji o przewidywanych śródrocznych/rocznych ocenach klasyfikacyjnych uczeń lub jego rodzice mogą zwrócić się odpowiednio do nauczyciela prowadzącego dane zajęcia edukacyjne lub wychowawcy oddziału z wnioskiem o ustalenie śródrocznej/rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub śródrocznej/rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania wyższej niż przewidywana. (do 16. stycznia 2023r.)
2. W przypadku wniosku o ustalenie śródrocznej/rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych wyższej niż przewidywana nauczyciel może:
1) podtrzymać przewidywaną ocenę – jeśli stwierdzi, że jest ona zgodna z wymaganiami edukacyjnymi niezbędnymi do jej uzyskania;
2) ustalić ocenę wyższą niż przewidywana, w tym na podstawie dodatkowego sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia – jeśli stwierdzi, że:
a) uczniowi nie stworzono wystarczających możliwości zaprezentowania osiągnięć edukacyjnych,
b) uczeń spełnił wymagania na ocenę przewidywaną oraz niektóre wymagania na ocenę wyższą niż przewidywana.
3. Jeśli zachodzi taka potrzeba, dodatkowe sprawdzenie wiadomości i umiejętności, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, przeprowadza się w formie określonej przez nauczyciela nie później, niż w ciągu dwóch dni od daty złożenia wniosku. (17-18 stycznia 2023r.)
4. W przypadku wniosku o ustalenie śródrocznej/rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania wyższej niż przewidywana wychowawca może:
1) podtrzymać przewidywaną ocenę – jeśli stwierdzi, że jest ona zgodna z kryteriami oceniania zachowania;
2) ustalić ocenę wyższą niż przewidywana – jeśli stwierdzi, że:
a) przy jej ustalaniu nie uwzględniono należycie kryteriów oceniania zachowania,
b) uczeń spełnia kryteria oceny przewidywanej oraz niektóre kryteria oceny wyższej niż przewidywana.
5. Po rozpatrzeniu wniosku o ustalenie śródrocznej/rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub śródrocznej/rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania wyższej niż przewidywana, odpowiednio nauczyciel lub wychowawca informuje ucznia i jego rodziców o ustalonej ocenie śródrocznej/rocznej.
6. Ustalone śródroczne/roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych i śródroczne/roczne oceny klasyfikacyjne zachowania nauczyciele i wychowawca oddziału wpisują do dziennika przed śródrocznym/rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej, w terminie wyznaczonym przez dyrektora. (do 24. stycznia 2023r.)
22 grudnia 2022 r. zmarł Przyjaciel i Nauczyciel - Jacek Kitliński. Pracował w szkole od początku jej istnienia, uczył wychowania fizycznego, dla wielu naszych uczniów był trenerem piłki nożnej. Człowiek wielkiego serca, patriota, wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Ciepły, serdeczny, pogodny i uśmiechnięty uczeń Jezusa, i taki zostanie w naszej pamięci. Jacku - dziękujemy za Twoje świadectwo życia.
Pożegnalna Msza Święta i pogrzeb rozpoczną się o godzinie 12.00 we wtorek, 27 grudnia 2022 r. w kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Magdalence.
22 grudnia był szczególnym dniem, w którym wszyscy mieliśmy okazję poczuć i wyrazić sens nadchodzącego Bożego Narodzenia we wspólnym śpiewaniu tradycyjnych kolęd i pastorałek.
Nie zabrakło również artystycznych wykonań współczesnych kolęd i utworów takich jak „Jest taki dzień” nawiązujący do świątecznego klimatu przebaczenia, czy „Kolęda dla nieobecnych” wyrażająca siłę nadziei płynącej z narodzenia Pana Jezusa pozwalającej zrozumieć sens i pogodzić się z odejściem tych, których zabraknie przy Wigilijnym stole.
Życzenia księdza Michała i Pani Dyrektor, aby Chrystus narodził się w każdym z nas, zakończyły część artystyczną po której uczniowie udali się do klas na spotkania opłatkowe.
Popołudniem pracownicy szkoły spotkali się z ks. Proboszczem Mirosławem Cholewą, aby w duchu wspólnoty podzielić się opłatkiem i złożyć sobie wzajemnie życzenia świąteczne.
1 grudnia odbyła się olimpiada międzyszkolna „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Uczeń naszego liceum Michał Komorowski (3c) rywalizował z uczniami Warszawy i najbliższej okolicy, gdzie uzyskał wysoki wynik. Dzięki temu awansował do następnego, już okręgowego etapu olimpiady. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.
Miło jest nam poinformować, że 19 grudnia 2022 roku Pani Dyrektor Dorota Koprowska otrzymała z rąk Metropolity Warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza medal za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej. Odznaczenie to jest przyznawane od 2009 roku osobom świeckim w sposób szczególny zaangażowanym w prace na rzecz kościoła. Pani Dyrektor Koprowska dołączyła do elitarnego grona odznaczonych tym medalem w uznaniu za ofiarną i owocną służbę kościołowi warszawskiemu. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że praca Pani Dyrektor, z której owoców czerpiemy każdego dnia, została dostrzeżona i doceniona również przez władze Archidiecezji. Składając gratulacje, dziękujemy jednocześnie Pani Dyrektor za codzienny trud organizacyjny, wychowawczy i zaangażowanie w funkcjonowanie naszego liceum w oparciu o wartości katolickie.
7 grudnia – dzień Rekolekcji Adwentowych w naszej szkole był czasem skupienia zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.
W godzinach porannych uczniowie zgromadzili się w kościele na spotkaniu z prof. dr hab. n. med. Katarzyną Kucharską dotyczącym uzależnień. Profesjonalny, rzeczowy i obrazowy przekaz na temat różnych form uzależnień uświadomił wszystkim skalę zniszczeń psychicznych i fizycznych, zwłaszcza w obszarze mózgu, jakie są ich konsekwencją. Nie zabrakło refleksji o ważnej roli jaką pełni w życiu młodego człowieka zdrowy sen, właściwe odżywianie i stosowanie się do zasad higieny psychicznej.
Przedpołudniowe spotkanie z małżeństwem Ziętarów, odpowiedzialnych za formację młodych we wspólnocie Emmanuel, dotyczyło emocji związanych z zakochaniem, szukaniem swojej drugiej połówki i właściwym przygotowania do życia w narzeczeństwie i małżeństwie. Ciekawa forma konferencji w formie świadectwa połączonego z warsztatami stanowiła pretekst do głębszej refleksji na temat życia uczuciowego i towarzyszących mu wyzwań.Po krótkiej adoracji uczniowie mogli podzielić się przemyśleniami i wątpliwościami ze swoimi wychowawcami w klasach.
Popołudnie było czasem skupienia dla nauczycieli i pracowników szkoły. Wszyscy zgromadzili się w kaplicy bocznej, aby uczestniczyć w konferencji prowadzonej przez Rektora Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie ks. Wojciecha Bartkowicza. Charyzmatyczne słowa poparte nauką Papieża Franciszka wskazały uczestnikom kierunek w jakim powinni podążać pracując w mówiącym „jednym głosem”, wspólnotowym zespole, uczącym i wychowującym młodzież w duchu wiary katolickiej. Wspólna modlitwa podczas Mszy Świętej zakończyła rozważania rekolekcyjne, dzięki którym z pewnością każdy z nas w pełniejszy sposób będzie mógł przeżyć cud tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia i stawać się coraz lepszym pedagogiem.
Tegoroczne szkolne Mikołajki przebiegały w wyjątkowej atmosferze kiermaszu na którym uczniowie sprzedawali własnoręcznie przygotowane produkty. Stoiska każdej klasy były pełne przepysznych ciast, ciasteczek, babeczek, pierników, naleśników, tostów, placków ziemniaczanych, waty cukrowej, popcornu, gofrów, zimowej herbaty oraz gustownego, świątecznego rękodzieła. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Wszystkie środki zgromadzone ze sprzedaży uczniowie przeznaczyli dla nauczyciela naszej szkoły Jacka Kitlińskiego, w odruchu serca, jako wyraz wdzięczności za jego pracę i zrozumienia potrzeb wynikających z sytuacji życiowej w jakiej się znalazł z powodu choroby.
W tym dniu wszyscy mogliśmy poczuć świąteczną moc radości płynącą z dawania czegoś od siebie innym.
Na stronie szkoły jest opublikowany plan lekcji obowiązujący od 28.11.22 r. do 22.12.22 r.
10 listopada, w związku z obchodami 104 rocznicy odzyskania niepodległości, wszyscy uczniowie naszej szkoły o symbolicznej godzinie 11:11 przystąpili do akcji uroczystego śpiewania hymnu.
Wcześniej samorząd szkolny przeprowadził wywiady wśród uczniów klas I-IV na temat ich wiedzy i emocji związanych z z tym świętem. Padły ważne słowa na temat wolności, patriotyzmu, roli tradycji i świadomości narodowej. Na czwartej godzinie lekcdyjnej wszyscy mieli okazję wysłuchać najciekawszych wypowiedzi i obejrzeć krótki film o tematyce niepodległościowej.
7 listopada 2022 r. uczniowie wszystkich klas naszego liceum mieli okazję uczestniczyć w projekcji filmu „Johnny” w kinie Cinema City Janki. Sylwetka tytułowego Johnnego - księdza Jana Kaczkowskiego, została przedstawiona w obrazie z perspektywy jego podopiecznego, Patryka Galewskiego, skierowanego przez sąd do pracy na rzecz Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, którego ksiądz Jan był założycielem i dyrektorem. Ten zabiegł pozwolił zobaczyć jaki był ksiądz Jan nie tylko w oczach rodziny, przyjaciół, chorych, ale też ludzi z tzw. „marginesu”, którym pomagał odnaleźć sens, cel i radość życia. Chociaż sam terminalnie chory, „zarażał” optymizmem, zdumiewał dystansem i poczuciem humoru z jakim podchodził do, jak sam to określił, roli „onkocelebryty”.
Stawianie na pierwszym miejscu dobra i potrzeb innych, obrona ich godności, ogromna wiara w człowieka i miłość do życia to znaki rozpoznawcze tego znakomitego teologa i bioetyka.
W filmie ukazano również ważną rolę jaką w życiu księdza Kaczkowskiego odegrał patron naszej szkoły bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którego to prosił o wstawiennictwo w chwilach lęku i wątpliwości.
Podczas Akademii Sztuk Przepięknych 21. Przystanku Woodstock w 2015 opowiadał o życiu, o swojej chorobie, o przyzwoitości, o Kościele, woli życia i działania do samego końca „na pełnej petardzie”.
Ksiądz Jan odszedł 28 marca 2016, zostawiając po sobie pełne siły, dobroci, mądrości i miłości publikacje. Owoc jego pracy - Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio kontynuuje jego misję pomocy potrzebującym w myśl słów:
„Chorowanie to też życie, które można wypełnić sensem.” ks. J. Kaczkowski.
Od środy - 2. listopada 2022 r. obowiązuje nowy plan lekcji. Jest on opublikowany na stronie szkoły.
19 października 2022 r. świętowaliśmy Dzień Patrona naszego liceum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystości rozpoczęły się koncelebrowaną Mszą Świętą odprawianą przez Dyrektora Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Warszawskiej księdza doktora Sylwestra Jeża, księdza proboszcza Mirosława Cholewę oraz księdza Michała Wszeborowskiego.
W tym szczególnym dniu odbyło się również ślubowanie klas pierwszych – chwila, w której nowi uczniowie naszego liceum i ich wychowawcy: Renata Brzozowska Ic, Katarzyna Kruziewicz-Piętka Ia, Bogusława Suchecka Ib, zobowiązali się świadomie i z głębi swoich serc do przestrzegania i podążania drogą zasad i wartości, w sposób szczególny cenionych przez księdza Jerzego: Prawdy i Wolności.
Dzień Patrona był też dla nas okazją do celebrowania Dnia Edukacji Narodowej. Zgodnie z programem profilaktyczno – wychowawczym naszego liceum, Pracownicy Szkoły, wspólnie z Duszpasterzami i Rodzicami, nieustannie pracują nad tym, aby "każdy Absolwent miał świadomość wolności i godności Dziecka Bożego, był uczciwym obywatelem Polski oraz szanował ludzi bez względy na narodowość i wyznanie". Pani Dyrektor Dorota Koprowska wyraziła w tym dniu szczególną wdzięczność i uznanie dla Pracowników Szkoły, Organu Zarządzającego, Rodziców i Uczniów. Dzięki tym słowom, wszyscy mieli okazję poczuć, że są częścią naszej licealnej, duchowej wspólnoty.
Po uroczystym ślubowaniu klas pierwszych przyszedł czas na udzielenie głosu młodzieży naszego liceum w koncercie pod hasłem wolnościowym. Uczniowie mieli szansę wyrazić w poezji i muzyce, czym jest dla nich ideał wolności. Dobór repertuaru świadczył o głębokim zrozumieniu tej idei przez młodzież, co wpłynęło na dojrzałość ich interpretacji. Usłyszeliśmy utwory od „Snu o Warszawie”, „Żeby Polska”, „Miasto 44”, „Po co wolność”, „Pierwsza kadrowa”, „Wolność kocham i rozumiem” aż po „Modlitwę o wschodzie słońca” Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu grona pedagogicznego naszego liceum ze specjalnym przesłaniem w wyśpiewanych słowach:
„Każdy Twój wyrok przyjmę twardy
Przed mocą Twoją się ukorzę
Ale chroń mnie, Panie, od pogardy
Od nienawiści strzeż mnie, Boże
Wszak Tyś jest niezmierzone dobro
Którego nie wyrażą słowa
Więc mnie od nienawiści obroń
od pogardy mnie zachowaj
Co postanowisz, niech się ziści
Niechaj się wola Twoja stanie
Ale zbaw mnie od nienawiści
Ocal mnie od pogardy Panie”
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim Nauczycielom i Pracownikom naszego liceum życzymy Błogosławieństwa Bożego, zdrowia, pogody ducha oraz radości z codziennej pracy z Uczniami.
10 października 2022 r. uczniowie klas 2a i 3b pod opieką Wychowawczyń p. Agaty Kulik i p. Anny Swachy oraz p.dyr. Doroty Koprowskiej pojechali do muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Sam gmach i wnętrze budynku, w którym nowoczesność łączy się z wielowiekową tradycją zrobiły na nas ogromne wrażenie.
Warsztaty, w których uczestniczyliśmy skłoniły nas do refleksji i były dobrą okazją do poznania siebie nawzajem. Klasa 2a uczestniczyła w warsztatach o cyberprzemocy, klasa 3b rozmawiała na temat dylematów młodych i miała okazję przekonać się, że mimo zmieniającej się rzeczywistości młodzi ludzie niezmiennie poszukują odpowiedzi na te same pytania.
4 października 2022 r. maturzyści naszego liceum pod opieką ks. Michała Wszeborowskiego i Wychowawców pielgrzymowali na Jasną Górę w intencji dobrych wyborów życiowych oraz pomyślnego zdania egzaminów maturalnych. To był drugi dzień pielgrzymowania maturzystów z archidiecezji warszawskiej. Ich modlitwa odbyła się pod hasłem 22. Dnia Papieskiego „Blask Prawdy”. Młodym towarzyszył warszawski biskup Rafał Markowski.
Jak co roku 26 września cała szkoła świętowała Dzień Języków Obcych. Tegoroczne obchody polegały na międzyklasowym konkursie na najbardziej pomysłową prezentację wcześniej wylosowanego kraju. Uczniowie przygotowali potrawy charakterystyczne dla danego kraju, ozdobili swoje sale lekcyjne, niektórzy przebrali się w barwy narodowe danego kraju, a nawet pojawił się byczek Fernando w klasie 3b, która wylosowała Hiszpanię. Przedstawiciele klas brali udział w quizie z wiedzy o prezentowanych krajach zdobywając w ten sposób cenne punkty dla swojej klasy. Po przeliczeniu wszystkich punktów zarówno tych przyznanych przez komisję oraz tych uzyskanych przez poszczególne zespoły odpowiadające na czasem naprawdę trudne pytania, zwycięzcą Dnia Języków Obcych w naszej szkole została klasa 4b. Gratulujemy!