Nawigacja

  • Wycieczka do Otrębus

    W poniedziałek, 12 czerwca 2023 r. uczniowie klas 1c i 3c pod opieką nauczycieli udali się do Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Drogę ze szkoły do muzeum pokonaliśmy oryginalnym angielskim autobusem, czuliśmy się jak zwiedzający Londyn kilkadziesiąt lat temu. Po dotarciu na miejsce, mieliśmy okazję zobaczyć czołgi biorące udział w nagraniach do filmu "Czterej pancerni i pies", a nawet wejść do ich środka. Pan Przewodnik pokazał nam najciekawsze samochody znajdujące się w zbiorach muzeum (m. in. replikę Papamobile, używaną podczas nagrań do filmów o Polskim Papieżu, samochód należący niegdyś do Lecha Wałęsy, beczkowóz strażacki sprzed I wojny światowej i wiele innych bardzo ciekawych pojazdów). W czasie lekcji muzealnej usłyszeliśmy o transporcie i problemach z nim związanych w czasach PRL. Na koniec zostało nam trochę czasu i mogliśmy indywidualnie przyjrzeć się wszystkim eksponatom.

  • Kiermasz podręczników szkolnych 21.06.2023

    21.06.2023 czyli w najbliższą środę organizujemy w naszej szkole kiermasz używanych podręczników. 

    Zapraszamy wszystkich uczniów zainteresowanych ich zakupem do wyznaczonych sal, gdzie uczniowie klas II i III będą sprzedawali swoje książki na 6 i 7 godzinie lekcyjnej.

    Uczniowie klas pierwszych będą mogli odsprzedać  podręczniki we wrześniu.

  • Wycieczka do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

    W środę 7 czerwca 2023 r. uczniowie z klas 3a i 3c wraz z nauczycielami wybrali się do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.  Trasę do muzeum pokonaliśmy w doskonałych humorach ze śpiewem na ustach. 

    Na miejscu, w ramach powtórzenia wiadomości o epoce romantyzmu, wszyscy uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej pt: "Romantyzm polski", w czasie której przypomnieliśmy sobie informacje nie tylko o głównych  twórcach epoki, ale także dowiedzieliśmy się czym był czarny romantyzm i poznaliśmy kulisy sporu między Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim.

    Po lekcji był czas na zwiedzanie. Odwiedziliśmy neogotycki zameczek, który był prezentem ślubnym dla Zygmunta Krasińskiego, oficynę dworską, w której mieszkała służba, dwór oraz  kościół i podziemia, w których spoczywa Zygmunt Krasiński wraz z rodziną.

    Do szkoły wróciliśmy w takim  samym rozśpiewanym stylu.

  • Piknik rodzinny 04.06.2023 - plan wydarzeń

  • Dzień Sportu

    W czwartek, 01.06.2023 r. uczniowie naszego liceum brali udział w szkolnej Spartakiadzie. Była to też sposobność do świętowania Dnia Dziecka na wiele różnych sposobów - każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a pogoda sprzyjała plenerowej aktywności.

    Wiodącą, sportową część Spartakiady zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego - Pan Tomasz Ławida i Pan Jacek Bartoszewski. Panowie zadbali o to żeby było zabawnie, ale i w prawdziwie olimpijskim stylu. Na boisku zapłonął olimpijski znicz, a drużyny klasowe pod wodzą Chorążych prezentowały swoje hasła i sztandary. Potem przyszedł czas na rywalizację, oczywiście na wesoło i w duchu fair play. Konkurencje były różnorodne, dziesięcioosobowe drużyny mieszane reprezentujące każdą klasę miały okazję wykazać się duchem sportowej walki i pracy zespołowej. 

    yło też pysznie i zdrowo - w altanie na uczniów czekały owoce, lemoniada, koktaile, przepięknie wyglądające kule mocy i ciasta. O to żeby wszystko było nie tylko smaczne, ale i zdrowe zadbała Pani Kinga Bysko wraz z Samorządem Szkoły, a świeże gofry smażyła sama Pani Dyrektor Dorota Koprowska.

    Ci którzy nie brali udziału w rozgrywkach mogli kibicować, grać w planszówki czy siatkówkę.

    Spartakiada zakończyła się przyznaniem medali drużynowych w grupach klas od I do III za zajęcie I, II i III miejsca. Pani Dyrektor nagrodziła biorących udział w rozgrywkach, dziękując organizatorom i uczestnikom za wspaniałą atmosferę zabawy i zdrowego ducha sportowej rywalizacji.

  • 81. rocznica

    W niedzielę, 28 maja 2023 r. reprezentacja uczniów naszej szkoły (poczet sztandarowy, służba liturgiczna ołtarza) pod opieką p. Agnieszki Rapcewicz wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę rozstrzelania więźniów Pawiaka w Lesie Sękocińskim w Magdalence. Celebracja rozpoczęła się od Mszy świętej  w kościele parafialnym. Usłyszeliśmy  podczas homilii o darach Ducha Świętego, który towarzyszy człowiekowi w najbardziej dramatycznych wydarzeniach życia i który z pewnością był obecny w sercach patriotów,  gdy oddawali swe życie za Ojczyznę.  Kolejna część obchodów rocznicowych odbyła się w Miejscu Straceń z udziałem rodzin pomordowanych, kombatantów, przedstawicieli władz samorządowych i młodzieży z  miejscowych szkół. Wysłuchaliśmy wstrząsających świadectw tamtego czasu, złożyliśmy symboliczną wiązankę, na zakończenie spotkania obejrzeliśmy występy artystyczne. Dla wszystkich uczestników była to okazja do złożenia hołdu bohaterom, a dla młodszego pokolenia także ważna lekcja trudnej historii okupacyjnej naszego kraju.

  • Dzień Otwarty dla kandydatów do naszego liceum

    20 maja 2023r., w słoneczną sobotę, mieliśmy przyjemność gościć kandydatów zainteresowanych nauką w naszym liceum. Była to dla nich okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną, spotkań z dyrekcją, duszpasterzami, nauczycielami i przede wszystkim obecnymi uczniami naszego liceum, którzy stanowią najlepsze źródło informacji i odpowiedzi na rodzące się przy wyborze szkoły średniej pytania i wątpliwości.
    O godzinie 10:00 odbyło się spotkanie informacyjne z księdzem proboszczem Mirosławem Cholewą, p. wicedyrektor Aleksandrą Leśniewską-Stępień, gronem pedagogicznym i absolwentami naszego liceum.

    Póżniej wszyscy zaproszeni zostali do sal tematycznych: fizyka, matematyka, historia, biologia, język polski, geografia, religia i języki obce. Brzmi nudnie? Nic podobnego, w tych salach panowała atmosfera zabawy i intelektualnego poruszenia. Zespoły pełnych pasji nauczycieli i uczniów wykonując doświadczenia, pokazy naukowe, prezentując eksponaty czy prowadząc ciekawe quizy tematyczne, pokazali, że nauka w naszym liceum jest oparta na uniwersalnych wartościach katolickich, a przy tym ciekawa i nieszablonowa, wykraczająca poza realizację podstawy programowej zgodnie z podręcznikiem.

    Profesjonalna kadra, laboratoria, narzędzia i materiały do realizacji doświadczeń, eksperymentów czy projektów z dziedziny biologii, chemii, fizyki, matematyki, geografii, informatyki i historii to gwarancja rozwoju dla wybierających te rozszerzenia, również w ramach prowadzonych u nas pozalekcyjnych kół przedmiotowych.

    Udział w ciekawych quizach z języków obcych pokazywał, że oprócz angielskiego można się u nas uczyć języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego czy włoskiego.

    Przyszli humaniści mogli dzielić z naszym nauczycielem historii Panem Grzegorzem Piesiewiczem jego pasję do fotografii i gier Playstation w stylu retro, a na boisku można było spotkać  uczniów liceum – pasjonatów różnych dziedzin sportowych, dających pokazy swoich umiejętności pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego.

    Wspieramy i doceniamy pozaszkolne osiągnięcia naszych uczniów. Uczy się u nas wiele interesujących osobowości odnoszących mniejsze i większe sukcesy artystyczne i sportowe. Zachęcamy do śledzenia ich sylwetek w zakładce Pasje i osiągnięcia naszych uczniów.
    Tradycyjnie nasi uczniowie przygotowali też słodki poczęstunek dla gości, żeby mogli poczuć się u nas mile widziani.
    Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność i zapraszamy tym razem na dłużej, już we wrześniu!

  • Michał laureatem konkursu historycznego

    Michał Komorowski - uczeń klasy 3c został  laureatem Olimpiady Przedmiotowej „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego ad 2023”. 11. maja  jedenastka laureatów otrzymała zaproszenie Prezesa Instytutu, a zarazem Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej Olimpiady, prof. dr hab. Wiesława Jana Wysockiego, na uroczystość inaugurującą obchody Jubileuszu 100-lecia Instytutu Józefa Piłsudskiego poświęconego Badaniu Najnowszej Historii Polski.
    Podczas uroczystości, która odbywała się w Belwederze, Michał wraz z pozostałymi laureatami odebrał wyróżnienie z rąk Profesora Wysockiego i trójki Prezesów Instytutów Józefa Piłsudskiego: z Warszawy, Londynu  i Nowego Yorku, specjalnie przybyłych na uroczystości.
    Serdeczne gratulacje:)

  • Czas matur

    Maturzyści piszą egzaminy maturalne, a pozostali uczniowie cieszą się dniami wolnymi od nauki. Pierwszym życzymy powodzenia i jak najwyższych wyników, a drugim przypominamy, że powrót do szkolnej rzeczywistości, do przyjaciół i do nauki  już w środę -10 maja. Zwróćcie uwagę na zmianę planu lekcji:) 

  • Maturzyści'2023 ukończyli naukę w liceum

    28 kwietnia 2023 r. odbyło się zakończenie roku szkolnego dla siedemdziesięciu uczniów czwartych klas naszego liceum.  Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą,  na której zgromadziła się społeczność szkoły. W homilii ksiądz proboszcz Mirosław Cholewa podkreślał rolę jaką pełnią w życiu uczniów nauczyciele i środowisko szkolne, sprzyjające wzrastaniu w duchu katolickim i wybrania właściwego kursu na drodze do "osobistej metanoi".
    Po Mszy Świętej nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły w ręce uczniów klas trzecich. Później  do księży, dyrekcji, nauczycieli i pracowników liceum podziękowania skierowali rodzice i absolwenci. 

    Trzecioklasiści, którzy stali się "najstarszą młodzieżą" w szkole, wręczyli maturzystom drobne upominki - pakiety ratunkowe, składające się z melisy, mięty,  czarnych długopisów, breloczka z czterolistną koniczynką, odrobiny słodyczy i chusteczek higienicznych. Przekazane wsparcie :) było podziękowaniem za wspólnie spędzony czas.

    Podczas uroczystości bohaterowie dnia ogłosili wyniki konkursu na "Nauczyciela Rocznika 2019-2023". W sposób szczególny zostały wyróżnione Panie Profesor: Renata Brzozowska (III miejsce) i Agnieszka Bujnowska (II miejsce). Pierwsze miejsce zajęła Pani Profesor Anna Swacha. Laureatki zostały nagrodzone gromkimi brawami. 

    Pani Dyrektor podziękowała maturzystom za wspólną, szkolną drogę. Ogłosiła również wyniki w pierwszym konkursie na  "Najmilszą z Najmilszych i Najmilszego z Najmilszych Maturzystów'2023". Nauczyciele w tajnym głosowaniu zdecydowali, że są to:  Weronika Kozłowska oraz Stanisław Smykiewicz. Wybór został przyjęty z ogromnym aplauzem. 

    Część oficjalną zakończyły ważne słowa Pani Dyrektor Doroty Koprowskiej, przypominające o tym, żeby w planowaniu przyszłości nie stawiać na pierwszym miejscu wartości materialnych, ale ludzi dla których i z którymi chcemy zrobić coś pięknego, dobrego, radosnego i wartościowego w życiu.

    Po krótkiej przerwie wychowawczynie klas czwartych, Panie: Natalia Karpowicz, Kinga Bysko, Renata Markowska rozdały świadectwa oraz pożegnały swoich uczniów. Absolwenci kończący szkołę z wyróżnieniem otrzymali stypendium od Ks. Proboszcza Mirosława Cholewy. Wszyscy otrzymali książkę p.t. "Daj nam oczy widzące" autorstwa ks. Michała Hellera. Spotkanie zakończyła chwila dla fotoreporterów oraz pełne wzruszeń indywidualne pożegnania i podziękowania.

  • Kino Alek - 22.04.2023 r.

    W 2019 roku, tydzień przed Wielkanocą, świat obiegła dramatyczna wiadomość: paryska katedra Notre-Dame stanęła w ogniu! W sobotę, 22 kwietnia 2023 roku  o godzinie 19:00, w kinie Alek przedstawimy zrealizowaną z niezwykłym rozmachem, wstrząsającą i prawdziwą historię walki o ocalenie tej paryskiej katedry... .Zapraszamy  na film "Notre Dam płonie". Wstęp wolny.

  • Święty Jan Paweł II do młodzieży -1987 r.

    „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można «zdezerterować». Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba «utrzymać» i «obronić», tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić – dla siebie i dla innych”.

  • "Zawołani po Imieniu" - wspomnienie o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej

    31 marca podczas godziny duszpasterskiej uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z dr Grzegorzem Kubą - propagatorem programu "Zawołani po Imieniu". Nazwa programu nawiązująca do wiesza Zbigniewa Herberta "Pan Cogito" oddaje jego główny cel - upamiętnienie Polaków zamordowanych za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej i oddanie głosu ich bliskim.​​​​​

    Forma wykładu i prezentacji multimedialnej nie wyczerpała tego przecież tak rozległego i ważnego tematu z historii polsko-żydowskiej, ale z pewnością pozwoliła uświadomić sobie jego znaczenie i powagę. Dr Kuba zaprosił wszystkich zainteresowanych zgłębianiem tej tematyki do odwiedzenia wystawy stałej w Domu Bez Kantów przy Krakowskim Przedmieściu 11, w Warszawie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00 (bezpłatnie).

    Twarze i hostorie dotychczas  upamiętnionych Polaków można też oglądać pod adresem:

    https://instytutpileckiego.pl/pl/wystawy/wirtualne-wystawy/zawolani-po-imieniu-wystawa-wirtualna

  • Rekolekcje Wielkopostne - trzeci dzień.

    Po dwóch dniach konferencji, pracy grupowej i osobistej uczniów przyszedł czas na przyjęcie głoszonego kerygmatu poprzez wspólną modlitwę. Ten dzień młodzież i nauczyciele spędzili w kościele, rozpoczynając Drogą Krzyżową. Po niej rekolekcjoniści wygłosili konferencję przygotowującą do sakramentu pokuty. Wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź,do której przystąpiło bardzo dużo osób, poprzedziła uroczystą mszę świętą, kończącą czas Rekolekcji Wielkopostnych.

    Gorące brawa i słowa podziękowania ze strony dyrekcji i uczniów bardzo dobrze oddały wdzięczność naszej szkolnej wspólnoty za duchowe wzmocnienie i utwierdzenie w żywej wierze umożliwiające pełniejsze przeżywanie nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

  • Rekolekcje Wielkopostne - drugi dzień.

    Podczas drugiego dnia Rekolekcji klerycy kontynuowali pracę z młodzieżą w poszczególnych grupach klasowych. Wspólnym celem wszystkich podejmowanych w duchu kerygmatycznym działań, była pomoc w osobistym poznaniu i doświadczeniu Boga przez naszych uczniów. 

    Głoszone konferencje, osobiste świadectwa, historie bliskich i znajomych żyjących blisko Boga na co dzień, starannie dobrane środki multimedialne i dydaktyczne torowały drogę do zrozumienia iż u Boga jest miejsce dla wszystkich ludzi, także tych słabych i emocjonalnie poranionych, że Jezus zmartwychwstał, żyje i działa tu i teraz, dla każdego i w każdym z nas, a Jego miłość jest największą siłą zwyciężającą zwątpienie i zło.

  • Rekolekcje Wielkopostne - pierwszy dzień.

    20 marca wspólną modlitwą w kościele rozpoczęliśmy trzydniowe Rekolekcje Wielkopostne w naszym liceum. Zmobilizowani duchowo uczniowie wraz z wychowawcami udali się do szkoły na warsztaty prowadzone przez charyzmatycznych kleryków Pallotynów: Karola, dwóch Mateuszów, dwóch Pawłów, Damiana, Vitalija i Paulino z Korei.

    Pierwszy dzień wartsztatów upłynął w duchu rozważań i ćwiczeń dotyczących między innymi tematyki budowania właściwych relacji z samym sobą jako koniecznej bazy do stworzenia właściwych relacji z innymi ludźmi i Panem Bogiem.

    Na zakończenie dnia klerycy zachęcili uczniów do przesyłania pytań, dzielenia się problemami za pomocą anonimowych ankiet tak żeby jeszcze lepiej móc zbliżyć się i odpowiedzieć na zapotrzebowanie duchowe młodzieży.

     

  • Materiały dla maturzystów

    Szanowni Maturzyści, w zakładce "Egzamin maturalny 2023" są zamieszczone materiały pomocnicze w przygotowaniach do egzaminów opracowane przez CKE.

  • Zaproszenie z Uniwersytetu Warszawskiego

    Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli do odwiedzenia Kampusu Ochota w sobotę 1 kwietnia podczas Dnia Odkrywców Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego (DOKO'23) - wspólnego przedsięwzięcia sześciu wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii, Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Psychologii oraz jednostek współpracujących: CeNT, ŚLCJ, CNBCh, Kolegium MISMaP, UCBS.

    DOKO'23 rozpocznie się 1 kwietnia o godz. 10:00 w budynku Wydziału Fizyki UW (ul. Pasteura 5).

    Na część zajęć obowiązują zapisy, które będą realizowane przez stronę zapisy. Zapisy ruszają 25 marca.

    Więcej: Dzien_Odkrywcow_Kampusu_Ochota.pdf

  • Matematyka dla Ciekawych Świata

    Zapraszamy do czternastej edycji projektu Matematyka dla Ciekawych Świata. Do udziału w niej chcemy serdecznie zaprosić uczniów z Państwa Szkoły chcących rozwijać swoje zainteresowania matematyczne i informatyczne. Projekt prowadzony jest przez Uniwersytet Warszawski we współpracy z Urzędem Miasta St. Warszawa. Główny nurt tegorocznej edycji będzie powtórzeniem nurtu zeszłorocznego, który spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem uczestników: Jak modelować epidemię? Temat ten wprowadzi uczniów w tajniki modelowania matematycznego, poczynając od podstawowych funkcji matematycznych aż po równania różniczkowe; przedstawimy je oczywiście w sposób przystępny dla ucznia liceum. Nurt główny będzie serią dziesięciu spotkań, z naciskiem na pracę w małych grupach i elementy integracyjne. Jak zwykle część zajęć będziemy odbywać w pracowni komputerowej, gdzie uczestnicy zaprogramują swoje modele; przy tym wcześniejsza umiejętność programowania nie jest konieczna. 

    Zajęcia będą odbywać się od początku marca, w poniedziałku i czwartki, popołudniami, na kampusie Ochota Uniwersytetu Warszawskiego - głównie stacjonarnie, w przypadku wykładów hybrydowo.  Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. Zainteresowanych uczniów prosimy o osobiste zgłoszenie przez formularz rejestracyjny na stronie internetowej ciekawi.icm.edu.pl do dnia 22 lutego 2023 r. Uczeń musi dostać potwierdzenie przyjęcia na kurs, by wziąć w nim udział. Wskazana jest także rekomendacja ucznia przez jego nauczyciela matematyki lub informatyki. Nauczycieli prosimy o przesłanie jej mailem na adres ciekawi@icm.edu.pl w tym samym terminie. Wskazówki do jej napisania – a także szczegółowe informacje dotyczące terminów spotkań, programu, organizacji i rekrutacji - znajdziecie Państwo na stronie ciekawi.icm.edu.p

  • „Ferie z historią najnowszą. Kurs dla maturzystów” – 13–17 lutego 2023

    Zapraszamy wszystkich uczniów przygotowujących się do egzaminu dojrzałości do wspólnego powtórzenia materiału z historii najnowszej. Kurs składa się z części wykładowej oraz analizy zadań maturalnych z historii w poprzednich latach. 
    Kurs „Ferie z historią najnowszą. Kurs dla maturzystów” odbędzie się w dniach 13–17 lutego 2023 r., w godzinach 16:30–19:30 na platformie MS Teams.
    Zapisy na warsztaty przez stronę internetową organizatora kursu – Centralnego Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej: http:// https://centrumedu.ipn.gov.pl/ph/kursy/kalendarium

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łazach - Magdalence
    ul. Wiejska 2
    05-552 Łazy
  • 694455717

Galeria zdjęć

Brak galerii w albumie