56 abiturientów naszego liceum, w dniu 4 maja przystąpiło do egzaminów maturalnych. Tradycyjnie spotkaliśmy się rano w kościele, aby powierzyć się w modlitwie różańcowej opiece Matki Bożej Częstochowskiej - Patronce szkolnictwa katolickiego. A teraz naszym Maturzystom życzymy maksymalnego wykorzystania zdolności, wiedzy i umiejętności, a co za tym idzie jak najlepszych wyników:)
28 kwietnia 2022 r. był dniem kiedy uczniowie klasy 3d oraz uczniowie klasy 3e odebrali świadectwa ukończenia liceum. Przez ostatnie dwa lata zakończenie roku szkolnego maturzystów odbywało się w kameralnym gronie tzn. bez młodszych roczników, co było związane z trwającą pandemią. Teraz mogliśmy spotkać się i świętować wszyscy. Dziękczynną Mszę Świętą koncelebrowali ks. dr Sylwester Jeż - dyrektor Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Warszawskiej, ks. dr Mirosław Cholewa - proboszcz Parafii w Magdalence oraz ks. Michał Wszeborowski - duszpasterz liceum. Po modlitwie i wysłuchaniu słów skierowanych do młodzieży przez ks. Mirosława i ks. Sylwestra nastapiło przekazanie sztandaru szkoły. Z rąk maturzystów przejęli go uczniowie klas trzecich, składając obietnicę godnego reprezentowania liceum. Głosem pełnym wzruszenia pożegnały uczniów wychowawczynie klas p. Aleksandra Leśniewska-Stępień oraz p. Agata Kulik.
W uroczystości uczestniczyła także wychowawczyni klasy 3d p. Monika Stebel. Później nastąpił moment wręczenia świadectw. Wszyscy uczniowie otrzymali książkę ks. Michała Hellera "Bóg i nauka", a abiturienci kończący szkołę z wyróżnieniem otrzymali dodatkowo stypendia ufundowane przez ks. Proboszcza - Mirosława Cholewę. Nie zabrakło podziękowań ze strony Maturzystów, piękne słowa skierowali oni do Księży, Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Pracowników Szkoły, Rodziców oraz młodszych kolegów.
Jeszcze w kościele uczniowie klas trzecich skierowali do Maturzystów życzenia oraz swoje refleksje na temat wspólnych lat nauki oraz przekazali upominki. Ostatnim akcentem był wiersz Konstandinosa Kawafisa "Itaka" w recytacji Magdy Tabiszewskiej oraz Wojciecha Mickiewicza i życzenia złożone przez p. dyr. Dorotę Koprowską. A później uczniowie klas trzecich zaprosili abiturientów na wspólne odtańczenie "belgijki" na boisku szkolnym. Po części oficjalnej - już w szkole - przyszedł też czas na osobiste i indywidualne wyrazy wdzięczności.
Wtorek i środa (29-30 marca) były dla nas szczególnymi dniami. W tym czasie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych prowadzonych przez kleryków Pallotynów z Ołtarzewa. Znów mieliśmy możliwość przeżyć rekolekcje w ich najlepszej formie czyli osobiście, stacjonarnie, wspólnie w szkole. Były to dwa dni wypełnione świadectwami wiary, historiami wyborów drogi życiowej, poznawania Boga i zagłębiania się w Jego słowa, a także odkrywania, że prawdziwe szczęście to coś znacznie większego niż bogactwo materialne. Pierwszy dzień zakończyliśmy wspólnym nabożeństwem pokutnym, a ostatni dzień rekolekcji zakończyła wspólna, uroczysta Msza Święta i pożegnanie naszych rekolekcjonistów słodkim upominkiem oraz licznymi podziękowaniami od uczestników.
21 marca 2022 r. przywitaliśmy wiosnę na kolorowo i bez plecaka. Samorząd szkolny zorganizował bardzo kreatywny konkurs międzyklasowy. Uczniowie mieli zamienić plecak na inny przedmiot, w którym przyniosą podręczniki i przybory szkolne. Pomysłowość licealistów przerosła nasze oczekiwania. W szkole pojawiły się deskorolki, pufy, torby plażowe, poduszki, walizki dla kotów, doniczki, taczki, skrzynki na narzędzia, kosze, samochodziki i szuflady. Trudno wymienić wszystkie. Pierwsze miejsce w konkursie otrzymała klasa 3c, drugie 3a, a trzecie 3c. Laureaci zostali nagrodzeni pizzą oraz słodyczami. To był udany, słoneczny dzień :)
Samorząd szkolny zorganizował zbiórkę potrzebnych rzeczy dla ludzi przybywających z Ukrainy i dla tych, którzy tam pozostali. W piątek, 4 marca przekazaliśmy część z nich dla uchodźców przebywających w Walendowie, w poniedziałek, 7 marca paczki pojechały do Piaseczna, skąd będą przekazane dalej. Wszystkim, którzy się zaangażowali w tę akcję serdecznie dziękujemy.
Całą społecznością szkolną uczestniczyliśmy we Mszy Świętej rozpoczynającej Wielki Post. Ksiądz Proboszcz Mirosław Cholewa podkreślił w homilii ogromne znaczenie naszych osobistych wyborów. Podkreślił, że mając podobne warunki życia i rozwoju możemy poprzez codzienne decyzje obrać różne drogi, i że warto wybierać tak, aby być coraz lepszym. Msza święta zakończyła się wspólnie odśpiewaną suplikacją w intencji pokoju.
Wojska rosyjskie wkraczające do Ukrainy, ostrzał przedszkoli, szkół i domów w Donbasie, a następnie inwazja na pozostałe części kraju – takie doniesienia powodują konieczność natychmiastowej reakcji. Caritas Polska ogłasza zbiórkę pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”. Wśród najpilniejszych potrzeb są żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej. Dlatego apelujemy o wpłaty. Każda kwota ma znaczenie!
Dzięki uzyskanym wynikom maturalnym nasz absolwent Andrzej Bęza, jako reprezentant Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych, miał zaszczyt uczestniczyć w uroczystej immatrykulacji, czyli akcie przyjęcia studentów pierwszego roku do wspólnoty akademickiej. Otrzymał list gratulacyjny od rektora uczelni prof. Krzysztofa Zaremby. W wydarzeniu tym brały także udział osoby bardzo ważne w naszym kraju, m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Cała uroczystość została nagrana i można ją obejrzeć w internecie (link: https://youtu.be/oUOOv2G4zZs). Immatrykulacja zaczyna się tam w momencie 1:09:45.
Oby to świadectwo zachęciło nowych kandydatów do rozpoczęcia nauki w liceum w Magdalence oraz zmotywowało już uczących się do dalszej pracy i robienia postępów.
Andrzejowi przekazujemy serdeczne gratulacje:)
Nasza uczennica Martyna Krzesaj od 1 stycznia 2022 roku została powołana przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego w skład Kadry Narodowej w kategorii karabin-juniorki.
W ciągu roku będzie uczestniczyła w zgrupowaniach kadry (szkolenia i podnoszenie kwalifikacji) oraz licznych zawodach krajowych i międzynarodowych, gdzie będzie reprezentowała Polskę w strzelaniu z karabinu pneumatycznego oraz karabinu sportowego w trzech postawach (stojąca, leżąc, klęk) na 50m.
Tuż przed feriami, uczeń klasy 3c, Wojciech Mickiewicz, wziął udział w wydarzeniu organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lesznowoli: nagraniu Walentynek z Młynarskim online. Premiera nagrania odbyła się 14 lutego, zachęcamy do zapoznania się z materiałem:
We wtorek - 18. stycznia 2022 r. uczniowie klas 2a i 2c wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Celem podróży było Muzeum bł. ks. J. Popiełuszki na Żoliborzu i Muzeum Narodowe. Z powodu pandemii większość uczniów po raz pierwszy mogła odwiedzić miejsce pracy i grób naszego Patrona. Wysłuchaliśmy opowieści o życiu ks. Jerzego, zwiedziliśmy muzeum, po którym oprowadził ks. Michał Kotowski - obecny duszpasterz środowisk pracy.
Po długiej przerwie, wreszcie na żywo, młodzież mogła zobaczyć hity Muzeum Narodowego. Ta krótka wizyta wśród dzieł sztuki rozpaliła apetyty - już niedługo planujemy kolejne spotkanie w tym ciekawym miejscu.
W związku z zachorowaniami na Covid-19 w najbliższym tygodniu uczniowie klas 1b, 2a, 2c będą uczyli się zdalnie przez platformę MS Teams.
Uczniowie klasy maturalnej 3e będą uczyli się hybrydowo.
Pozostali uczniowie uczą się stacjonarnie.
Szczegółowe informacje zostały przekazane rodzicom uczniów wymienionych klas przez dziennik Librus.
Przypominamy, że od poniedziałku - 24.01.22r. obowiązuje nowy plan lekcji.
Niedziela Słowa Bożego została ustanowiona przez papieża Franciszka na mocy Listu apostolskiego w formie motu proprio „Aperuit illis” wydanego 30 września 2019 r. Odbywa się co roku w trzecią niedzielę okresu zwykłego. Ojciec Święty, ustanawiając Niedzielę Słowa Bożego, akcentuje rolę Kościoła jako wspólnoty, w której Słowo Boże winno być odczytywane, rozważane, kontemplowane i którym Kościół się modli.
Z radością informujemy, że po raz piąty uzyskaliśmy tytuł Srebrnej Szkoły w Rankingu Perspektyw 2022. W tym roku zajęliśmy 361. miejsce wśród 500 najlepszych liceów w Polsce (383. w 2020 r., 279 w 2021). Wśród liceów mazowieckich uplasowaliśmy się na 86. miejscu. (81. w 2020 r., 68 w 2021).
Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom serdecznie gratulujemy :)
Więcej: Perspektywy 2022
Na kółku elektronicznym prowadzonym przez p. Grzegorza Gągałę możemy rozwijać swoje zainteresowanie elektroniką. Na dzisiejszych, wtorkowych zajeciach (11.01.2022) poznaliśmy budowę i działanie LEDu. Nauczyliśmy się teorii o obwodzie elektrycznym z LEDem. Po krótkiej teorii mogliśmy przejść do praktyki, gdzie własnoręcznie zrobiliśmy obwód elektryczny. Wszystko poszło po dobrej myśli i dioda się zapaliła jak można zaobserwować na poniższych zdjęciach. (aut. Tomasz A. kl.1b)
Od poniedziałku - 20 grudnia przeszliśmy do zdalnej formy nauki, ale w piątek jeszcze uczyliśmy się w szkole. Dzień zaczęliśmy od godziny duszpasterskiej, na której ks. Proboszcz Mirosław Cholewa złożył nam życzenia i skierował do nas swoje duszpasterskie słowo. Później ks. Michał przypomniał nam symbolikę Bożego Narodzenia w sztuce. Spotkanie zakończyła p.dyr. Dorota Koprowska życząc nam dobrych i pięknych Świąt. W szkole podzieliliśmy się opłatkiem, niektórzy mieli spotkania wigilijne w klasach (inni przeżyli je wcześniej). Odwiedzili nas młodsi koledzy ze szkoły podstawowej we Władysławowie, którzy przekazali licealistom świąteczne pozdrowienia. Nasi uczniowie, Klara Pluta oraz Jerzy Wąsiewicz odebrali list gratulacyjny od Prezesa Rady Ministrów za najlepsze wyniki w nauce w roku 2020/21. Piątek był pełen miłych spotkań.
W czwartek - 16 grudnia 2021 r. uczniowie klas 3b i 3c pod opieka p. Katarzyny Kowalczuk, p. Małgorzaty Pietrzyk i p. dyr. Doroty Koprowskiej pojechali do Warszawy. W programie wycieczki była interaktywna wystawa malarstwa Vincenta Van Gogha oraz zwiedzanie muzeum Polin. To był cenny czas obcowania ze sztuką i historią.
10 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać świadectwa ks. infułata Jana Sikorskiego, dotyczącego wydarzeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Ksiądz przybliżył nam swoje doświadczenia sprzed czterdziestu lat. Opowiedział, jak traktowani byli internowani, jakie stosowano formy represji. Dzięki przywołaniu swoich wspomnień, rozmów z więźniami, my również mogliśmy przenieść się do roku 1981 i poczuć atmosferę tamtych dni. Na pewno ta niecodzienna lekcja historii pozostanie z nami na długo.
9 grudnia 2021 roku w naszej szkole był dniem wyjątkowo uroczystym ze względu na obecność w naszej wspólnocie szkolnej niezwykłego gościa, jakim jest ks. kardynał Kazimierz Nycz. Ksiądz Kardynał odprawił Mszę Świętą, a po niej spotkał się z pracownikami szkoły oraz uczniami na rekolekcjach adwentowych, podczas których podzielił się z nami przemyśleniami na temat roli szkół katolickich. Podkreślił jak ważne jest istnienie takich szkół, w których oprócz zdobywania wiedzy z konkretnych przedmiotów, uczniowie uczą się żyć w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi i kierować się nimi każdego dnia. Zwrócił też naszą uwagę na temat istoty radosnego czasu adwentu, wagi jaką powinniśmy przyłożyć do odpowiedniego przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia, aby przeżyć je w głębokiej radości z przyjścia Pana.
W poniedziałek - 6. grudnia uczniowie przygotowali kiermasz mikołajkowy. Na stoiskach pojawiły się pierniczki, naleśniki, zimowa herbatka, przepyszne tosty i gofry. Nie zabrakło też rękodzieła: szydełkowe serwetki i oryginalne kartki świąteczne cieszyły nasze oczy. Niepowtarzalna atmosfera i radość towarzyszyły nam cały dzień. Oprócz tego zebraliśmy artykuły żywnościowe, chemiczne i papiernicze, które wraz z pieniędzmi zebranymi na kiermaszu powędrują do rodzinnego domu dziecka. Święty Mikołaj z pewnością z radością spoglądał na nas w roli swoich pomocników :)