Nawigacja

 • Matura 2024 zdana w 100%

  Z radością informujemy, że wszyscy tegoroczni maturzyści zdali egzamin dojrzałości. W tym roku, w naszym liceum do matury przystąpiło 65 osob, wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dostania się na wymarzone kierunki studiów :) Poniżej przedstawiamy wyniki naszego liceum na tle kraju, województwa mazowieckiego i powiatu piaseczyńskiego. Więcej informacji na mapce wyników

 • Wakacyjne dyżury sekretariatu szkoły

  11-18 lipca - nieczynne

  19 - 31 lipca  - 9.00 - 15.00

  1- 6 sierpnia - nieczynne 

  7- 9 sierpnia - 9.00-15.00 

  12-16 sierpnia - nieczynne

  19 - 30 sierpnia - 9.00-15.00 

 • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/24 - 21.06.2024

  Tegoroczne uroczystości zakończenie roku szkolnego 2023/24 rozpoczęliśmy od pielgrzymki do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po wspólnej modlitwie i złożeniu kwiatów na grobie naszego patrona, pani dyrektor Dorota Koprowska i ksiądz proboszcz swoimi krótkimi przemówieniami skłonili nas do refleksji nad celem dorocznych pielgrzymek do miejsca kultu księdza Jerzego.

  Następnie udaliśmy się do kościoła św. Stanisława Kostki na mszę świętą koncelebrowaną przez ks. proboszcza dr Mirosława Cholewę i ks. Kamila Mianowskiego. Ksiądz proboszcz w swojej homilii mówił o celach jakie powinny przyświecać naszemu życiu w odwołaniu do naszego patrona jak i świętego Alozjego Gonzagi, którego wspomnie liturgiczne przypada właśnie na 21 czerwca. To ich postawy przypominają nam o głównym celu w życiu każdego chrześcijanina – powołaniu do życia wiecznego, o którym tak często i łatwo zapominamy.

  Po chwili na indywidualną modliwę dziękczynno-błagalną wróciliśmy do szkoły gdzie rozpoczęło się uroczyste rozdanie świadectw z wyróżnieniem i sypendiów księdza proboszcza, nagród za 100% frekwencję, nagród dla najlepszych czytelników i dla laureatów konkursu wiedzy o naszym patronie.

  Nie zabrakło również emocji związanych ze zdobyciem Pucharu Księdza Jerzego. W tym roku szkolnym tą prestiżową nagrodę podsumowującą całoroczną pracę na wielu polach życia szkolnego od frekwencji po naukę i udział w konkursach i innych aktywnościach, otrzymała klasa Ib.

  Na zakończenie padły słowa podziękowania pani dyrektor Doroty Koprowskiej kierowane do uczniów, pracowników szkoły jak i księdza proboszcza. Młodzież i kadra pedagogiczna również podziękowali dyrekcji i księdzu proboszczowi za wsparcie i wszelkie działania jakie podejmowali dla naszego wspólnego dobra w mijającym roku szkolnym.

  Po oficjalnych uroczystościach uczniowie ze swoimi wychowawcami udali się do klas, gdzie po rozdaniu świadectw wszyscy mieli okazję pożegnać się i życzyć sobie udanego, zasłużonego wypoczynku.

 • Dzień Sportu 18.06.2024

  We wtorek 18 czerwca na naszym szkolnym boisku po raz kolejny zapłonął olimpijski ogień. Uczniowie wzięli udział w zabawach sportowych zorganizowanych przez naszych niezawodnych nauczycieli wychowania fizycznego: Jacka Bartoszewskiego, Tomasza Ławidę i Damiana Popiela. Po prezentacji drużyn pani dyrektor Dorota Koprowska oficjalnie ogłosiła rozpoczęcie rozgrywek drużynowych, które przebiegały w duchu pełnej dystansu i humoru zdrowej rywalizacji.

  A ponieważ nie samym sportem żyje człowiek, to w szkolnej altanie pani dyrektor częstowała uczniów przygotowanymi własnoręcznie goframi. Było smacznie i naprawdę przyjemnie, tak jak w domu.

  Na zakończenie sportowych zmagań drużyny otrzymały medale i chociaż jednym poszło dobrze a innym jeszcze lepiej to i tak zwyciężyli wszyscy ci, których połączyła tego dnia dobra zabawa i po prostu bycie razem.

   

 • Klasy drugie w centrum rozrywki TEPfactor 13.06.2024

  Czwartek 13 czerwca 2024 klasy drugie naszego liceum spędziły w warszawskim centrum rozrywki TEPfactor podejmując drużynowe wyzwania w kategoriach: siła fizyczna, zręczność manualna, logiczne myślenie i cierpliwość. Tą ostatnią nasze zespoły testowały najbardziej intensywnie. 

  Początki były trudne bo okazało się, że zroumienie zadania jakie należy wykonać to klucz do sukcesu, a żeby tego dokonać trzeba było uważnie przeczytać polecenie i jak to w życiu bywa, ci którzy nie chcieli tracić czasu na czytanie, stracili go najwięcej;) Na szczęście do każdego zadania można było podejść wiele razy, więc cierpliwość zdecydowanie się opłacała.

  Wszystkie wyzwania podejmowane przez drużyny wymagały pełnej współpracy uczniów, od początku do końca zadania. W trakcie intensywnej, pełnej emocji gry nauczyliśmy się więc wielu nowych rzeczy o innych, ale też o sobie samych. To był udany czas spędzony w klimacie dobrej zabawy i prawdziwej pracy zespołowej.

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Zastępstwa zostały zaktualizowane
 • Obchody 82. rocznicy rozstrzelania więźniów Pawiaka 28.05.2024

  28 maja 2024 o godzinie 14.00 delegacja uczniów i nauczycieli naszego liceum wzięła udział w mszy świętej w 82. rocznicę egzekucji więźniów Pawiaka w Magdalence. Ksiądz proboszcz Mirosław Cholewa przewodniczył modlitwie za 223 więźniów Pawiaka zastrzelonych przez Niemców 28 maja 1942 w lasach sękocińskich. Mówił o tym jak ważne jest aby młodzież pamiętała o naszych bohaterach. 

  Po mszy delegacja naszych uczniów pod opieką pani dyrektor Doroty Koprowskiej i pani Bożeny Grabowskiej-Motyl wzięła udział w  uroczystościach na Miejscu Straceń w Magdalence. Tam  w asyście Warty Honorowej Wojska Polskiego, oddano cześć Zamordowanym. Złożono wieńce oraz wygłoszono  przemówienia okolicznościowe. Całość zakończyła część artystyczna.

 • Dzień otwarty dla kandydatów 18 maja 2024

  W sobotę 18 maja ponownie otworzyliśmy drzwi naszego liceum dla tegorocznych ósmoklasistów. Jak co roku była to okazja nie tylko do do bezpośredniego zapoznania się ze szkołą i jej ofertą edukacyjną, ale przede wszystkim możliwość doświadczenia atmosfery w niej panującej poprzez spotkania z gronem pedagogicznym i uczniami naszego liceum, którzy są najlepszym żródłem z jakiego można czerapać informacje niezbędne do dokonania wyboru właściwej dla siebie szkoły.

  O godzinie 10:00 odbyło się spotkanie informacyjne z panią dyrektor Dorotą Koprowską, duszpasterzem księdzem doktorem Mirosławem Cholewą i absolwentami naszego liceum.

  Pani dyrektor oprócz przedstawienia informacji dotyczących oferty edukacyjnej szkoły i zasad jej funkcjonowania podkreśliła walory związane z nawiązaną już współpracą z Szkołą Główną Handlową i tą planowaną z Uczelnią Humanistyczną; przyszli uczniowie mogą liczyć też na kontynuację i poszerzenie programu zagranicznych wyjazdów jkulturalno-językowych i innych wycieczek o charakterze edukacyjnym, rekreacyjnym i duchowym. Już we wrześniu nasi uczniowie wybierają się na tygodniową pielgrzymkę do Włoch /Padwa, Asyż, Monte Cassino, Rzym, Florencja/.

  Ksiądz probosżcz, oprócz informacji o sytuacji ekonomicznej szkoły, podkreślił jej związek z parafią i charakter oparty na uniwersalnych wartościach katolickich.

  Absolwenci podzielili się swoimi odczuciami związanymi z naszym liceum. Podkreślali, poczucie bezpieczeństwa, indywidualne podejście do ucznia, zaangażowanie nauczycieli w przygotowania do matury i unikalną atmosferę, w której obecność Boga mają szansę poczuć nawet Ci, którzy go do tej pory nie szukali.

  Na wszyskich odwiedzających już przy wejściu czekały uśmiechy i domowe słodkości przygotowane przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, a w sekretariacie niezastąpiona pani Malgorzata Misala udzielała wszelkich informacji dotyczących wymogów formalnych związanych z procesem rekrutacji.

  Po oficjalnym powitaniu wszyscy zaproszeni zostali do sal tematycznych, w których pełni pasji nauczyciele i uczniowie prezentowali podejście do nauki w naszym liceum, która nie zamyka się w ramach podręcznikowej realizacji podstawy programowej. Od pokazów naukowych, doświadczeń, ciekawych quizów, prezentacji multimedialnych, ekspozycji koleksjonerskich artefaktów aż po żywe muzeum w którym uczniowie odtwarzali obrazy Rembrandta, Cezannea, Malczewskiego, Chełmońskiego czy Beksińskiego będące inspiracją dla wielu dzieł literackich. To wszystko wizytówka sposobu prowadzenia zajęć w naszej szkole, uczących krytycznego myślenia, patriotyzmu, kreatywności, pobudzających wyobraźnię i zachęcających do poszukiwania nowych dróg przedstawiania i przyswajania wiedzy o świecie.

   

  Zielone otoczenie naszej szkoły zachęca do aktywnej rozrywki o którą dbają nayczyciele wychowania fizycznego. Chętni mogli wziąć udział w zabawach sportowych, meczu siatkówki, poćwiczyć na siłowni pod chmurką lub po prostu odpocząć w naszej altance po pełnym wrażeń dniu.

   

  Dziękujemy za Waszą obecność w tym dniu i zapraszamy do Nas w Nowym Roku Szkolnym:)

 • Matury 2024

  7,8,9 maja 2024 r. to czas matur na poziomie podstawowym, które musieli napisać wszyscy absolwenci.  Pierwszy etap za nami, a Maturzystom życzymy powodzenia na rozszerzonym poziomie egzaminów  pisemnych i ustnych z języka polskiego i angielskiego:)

 • Maturzyści 2024

 • Zakończenie roku szkolnego Maturzystów 2023/24

  W piątek - 26 kwietnia 2024 r.  mszą świętą koncelebrowaną przez ks. proboszcza dr. Mirosława Cholewę i ks. Kamila Mianowskiego rozpoczęliśmy uroczyste zakończenie roku klas czwartych. Maturzyści i ich wychowawcy - p. Aleksandra Leśniewska-Stępień (IVa), p. Anna Swacha (IVb), p. Agnieszka Bujnowska i p. Kinga Bysko (IVc) wraz z całą wspólnotą szkolną dziękowali za minione cztery lata nauki i modlili się o powodzenie na zbliżających się egzaminach maturalnych.

  Zarówno ksiądz proboszcz w swojej homilii jak i p. dyrektor Dorota Koprowska w słowach skierowanych do maturzystów podkreślali, że drzwi naszego liceum jak i serca kadry pedagogicznej pozostają dla nich otwarte, zawsze mogą tu wrócić, aby podzielić się zarówno swoimi sukcesami jak i troskami. Refleksja dyrektor Koprowskiej o istocie budowania pełnego i wartościowego życia w oparciu o relację z Panem Bogiem to najlepsza wskazówka dla wchodzących w dorosłe życie abiturientów.

  Po mszy świętej i ceremonii przekazania sztandaru szkoły, przyszła kolej na pełne pięknych, głębokich słów i wzruszeń wzajemne podziękowania. Nie zabrakło miłego akcentu wręczania upominków od obecnych klas trzecich dla naszych absolwentów, które z pewnością przydadzą się na maturze i miejmy nadzieję, że przyniosą im szczęście:)

  Po uroczystym wręczeniu świadectw i pamiątkowych zdjęciach, czwartoklasiści udali się do szkoły żeby spędzić jeszcze trochę czasu ze swoimi wychowawcami i nauczycielami.

  Wszystkim abiturientom jeszcze raz życzymy powodzenia na egzaminach maturalnych i w przyszłym, dorosłym życiu.

 • Imieniny błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki 23.04.2024

  23 kwietnia 2024, w ramach przypadających w tym roku obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, uczniowie urządzili symboliczną uroczystość imienin Patrona naszego liceum, pragnąc podkreślić Jego duchową obecność wśród naszej szkolnej społeczności.

  Program duchowy na ten czas obejmuje nie tylko upamiętnianie szczególnych dat z życiorysu księdza Jerzego, ale przede wszystkim wspólną, codzienną modlitwę o wolność od lęku i nienawiści przygotowaną przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

  Dla naszej młodzieży jest to też czas refleksji i rozważań w duchu nauki naszego Patrona. Podejmujemy wyzwania duchowe płynące z tej nauki takie jak wyrzeczenie się złych słów, ocen, obmowy, agresji wobec bliźnich i siebie samego, czy uczynki miłosierdzia względem bliźnich będących w materialnej lub duchowej potrzebie.

  W tym roku pragniemy w sposób szczególny podkreślać aktualność słów wypowiedzianych przez księdza Jerzego oraz głęboki wymiar duchowy jego męczeńskiej śmierci.

 • I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej

  Z radością informujemy, że Ula Wąsiewicz, uczennica klasy III naszego liceum została finalistką Olimpiady Matematycznej (jest to olimpiada przedmiotowa, zatem wiąże się np. ze zwolnieniem z pisania matury z matematyki) Została także laureatką, a nawet zwycięzcą Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Obie olimpiady organizowane są przez Fundację Matematyków Wrocławskich i słyną z niezwykle wysokiego poziomu. Serdecznie gratulujemy i cieszymy się z tak ważnego sukcesu. 

 • Zwiedzanie Segowii - powrót do kraju 13.04.2024

  Siódmego dnia naszej wycieczki, w sobotni poranek, wyruszyliśmy w drogę powrotną na lotnisko w Madrycie z planowanym przystankiem na zwiedzanie Segowii. Niektórzy z nas rano przed wyjazdem poszli na typowe hiszpańskie śniadanie Churros con chocolate.

  Segowia to przepiękne miasto w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastyli i León, liczące około 56 tysięcy mieszkańców. Położone jest u podnóża gór Sierra de Guadarrama, na wysokości 1000 m n.p.m. Do XVI wieku Segowia była jedną z rezydencji królów Kastylii. To tutaj w 1474 roku Izabela I Katolicka została królową.

  W Segowii zwiedzaliśmy Akwedukt rzymski, zbudowany ok. 100 r. n.e., którym dostarczano wodę z odległości 15 km. Akwedukt był wybudowany z bloków granitowych bez użycia zaprawy. Mogliśmy podziwiać jego pozostałą, około 800 metrową, konstrukcję.

  Kolejnym punktem wycieczki był Alkazar, jedenastowieczny zamek - fertceca stanowiący inspirację dla symbolu zamku w filmach Disneya. Bajkowe widoki podsycała soczysta wiosenna zieleń otoczenia i słoneczna pogoda.

  Nie mogliśmy pominąć na naszej trasie słynnej Damy Katedr uznawanej za najpiękniejszy bydynek w Segowii. Katedra to dzieło ojca i syna Hontanon – twórców katedry w Salamance, od 1985 znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

  Podziwialiśmy wpływy różnych kultur na architekturę miasta. Zobaczyliśmy z zewnątrz były meczet a aktualnie kościół katolicki oraz symbole żydowskie na ulicach wskazujące gdzie mieściła się dzielnica żydowska. Spacer wąskimi, zacienionymi na wzór orientalny uliczkami, byl komfortowy i niezwykle klimatyczny.

  Na Placu św. Marcina (Plaza de San Martín) weszliśmy do kościoła, aby wspólnie pomodlić się przed podróżą.

  Z Segowii pojechaliśmy na lotnisko do Madrytu skąd szczęśliwi dotarliśmy do naszych domów w Polsce. 

   

 • Ostatni dzień w Valladolid - 12.04.2024

  Szóstego dnia pobytu, będącego jednocześnie ostatnim dniem nauki, uczniowie odwiedzili Muzeum Krzysztofa Kolumba (Casa Museo Colon), w którym pogłębili wiedzę na temat odkryć geograficznych i czasów wypraw Krzysztofa Kolumba. W tym roku ten temat jest objęty podstawą programową dla klas drugich, więc możliwość przeanalizowania każdej z 4 wypraw Kolumba i poznania kontekstu historycznego Hiszpanii w tym okresie była dla uczniów bardzo cenna.

  Po zwiedzeniu muzeum, nastąpiła oficjalna część wręczenia certyfikatów ukończenia kursu językowego. Odbyło się to w Muzeum w towarzystwie profesorów z Fundacion de la Lengua. Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji za cały tydzień pracy z nami. Pokochaliśmy dzięki Nim miasto Valladolid, język hiszpański i doświadczyliśmy hiszpańskiej serdeczności. Jesteśmy wdzięczni nie tylko za ten czas spędzony na nauce w szkole, ale też za tak cenną cześć kulturalno-historyczną. Dziękujemy również rodzinom, które nas gościły i sprawiały, że czuliśmy się jak w domu.

  Po południu czekała nas rozrywka i odpoczynek. Pojechaliśmy Bus Turistico na wycieczkę po mieście słuchając po hiszpańsku historii miejsc obok których przejeżdżaliśmy i utrwalając sobie wiadomości historyczne dotyczące Valladolid.

  Potem przyszła kolej na gorącą niespodziankę - naukę tańca salsa merenge bachata z profesjonalną nauczycielką tańców latynoskich. Wszyscy dawali z siebie mnóstwo dobrej energii i radości na parkiecie, a nawet okazało się, że w naszej grupie są wybitne talenty z prawdziwie latynoską duszą;)

 • Muzeum Casa de Cervantes i zwiedzanie stadionu Real Valladolid - Valladolid 11.04.2024

  Piątego dnia pobytu, po porannych lekcjach, zwiedzaliśmy dom Miguela Cervantesa – hiszpańskiego pisarza renesansowego, który zasłynął jako autor powieści Don Kichot (pełny tytuł hiszpański: „El ingenioso hidalgo Don Quijote de la Mancha” (Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy). Powieść opowiada o losach szlachcica, który wpada w obłęd pod wpływem romansów rycerskich i wyrusza w świat jako błędny rycerz, niesiony chęcią pomagania ludziom i bronienia najsłabszych. Muzeum to autentyczny dom, pełen artefaktów,  w którym Miguel de Cervantes mieszkał w 1605 r.

  Po południu zwiedzaliśmy stadion Real Valladolid. Nasza hiszpańska szkoła - Fundacion de la Lengua, widząc że młodzież tak interesuje się piłką nożną, zorganizowała prywatny tour po stadionie. Oprowadzał nas Pan Ricardo, który pracuje tu od 32 lat i przez wiele lat był trenerem. Uczniowie chętnie zadawali pytania merytoryczne i dzielili się swoją wiedzą dotyczącą polskiej piłki nożnej i kultury kibicowania. Mieliśmy też okazję zwiedzić część gdzie trenują zawodnicy, oraz klasyczny press room przeznaczony na wywiady z dziennikarzami. Było fantastycznie i któ wie, może ktoś z nas tu kiedyś zagra...?

 • Muzeum Nauki i aktywny wypoczynek nad rzeką Pisuerga - Valladolid 10.04.2024

  Czwartego dnia pobutu w Valadolid młodzież po zakończonych zajęciach językowych została zaproszona do lokalnego muzeum nauki - Museo de la Ciencia. Jest to interaktywna, nowoczesna przestrzeń dedykowana promowaniu i popularyzacji nauki. Lokalizacja muzeum nad brzegiem rzeki Pisuerga sprawia, że jest to nie tylko wspaniałe miejsce do nauki przez zabawę, ale również oferuje niezapomniane widoki na miasto. Całość dopełnia architektura budynku, która jest równie imponująca jak jego kolekcje. Uczniowie spędzili tutaj długi czas odkrywając i eksplorując w lekkiej, ale niezwykle efektywnej formie zabawy, poszerzając zakres wiedzy ogólnej jak i bazę językową.

  Po wizycie w muzeum udaliśmy się pograć w piłkę nożną nad rzeką Pisuerga. Trener Tomasz Ławida wybrał dwie drużyny, które w przyjacielskiej atmosferze rywalizowały o zwycięstwo. Pan Tomasz sam grał w drużynie, która, po intensywnej rozgrywce, zwyciężyła 5-3. Mecz cieszył się dużym zainteresowaniem, również wśród miejscowych, którzy zatrzymywali by popatrzeć na sportowe zmagania. To był wyjątkowo słoneczny i wypełniony wrażeniami dzień.

 • Wieża katedry i mecz Real Madrid-Manchester City - Valladolid 09.04.2024

  Trzeci dzień wyjazdu kulturalno-językowego upłynął w atmosferze nauki, zwiedzania i dobrej zabawy umożliwiającej poznanie kultury i życia codziennego Hiszpanów. 

  Po zajęciach lekcyjnych zwiedzaliśmy wnętrza jedynej zachowanej wieży w katedrze Valladolid z 1880 roku. Wieża południowa ma wysokość 70 metrów, co czyni katedrę drugą co do wysokości konstrukcją w mieście. Jedną z  atrakcji trasy są trzy ostatnie części wnętrza wieży z imponującym mechanizmem zegarowym, salą dzwonów oraz zabytkową kołatką używaną podczas Wielkiego Tygodnia. Jest to jednocześnie atrakcyjny punkt widokowy skąd można podziwiać panoramę miasta.

  Biorąc pod uwagę, że w kulturze Hiszpanii głęboko zakorzenione jest wspólne oglądanie meczy piłki nożnej, wspólnie z młodzieżą udaliśmy się do lokalnego "Rugby bar the central" na mecz ligii mistrzów między hiszpańskim klubem Real Madrid a angielskim Manchesterem City. Atmosfera tego kultowego miejsca i emocje lokalnych kibiców udzieliły się także naszym uczniom. Okrzykom radości towarzyszyły przyjacielskie rozmowy z niezwykle otwartą i życzliwą hiszpańską młodzieżą. Po meczu wszyscy udaliśmy się na zasłużony odpoczynek po kolejnym, intensywnym dniu.

 • Pierwszy dzień w hiszpańskiej szkole - Valladolid 08.04.2024

  Pierwszy dzień w Valladolid był bardzo intensywny. Z entuzjazmem rozpoczęliśmy zajęcia z języka hiszpańskiego w Fundación de La Lengua Española. (!Que bonito es el castellano!). Po południu zwiedzaliśmy z lokalnym przewodnikiem centrum Valladolid - pięknego, zadbanego i bezpiecznego miasta. Jest to stolica największego regionu w Hiszpanii - Castilla y León. Mieszka tu ponad 300 tys. ludzi. 

  Przez miasto Valladolid płyną 3 rzeki. Pisuerga to największa rzeka przecinająca miasto, a pozostałe dwie to Esgueva, przepływająca przez większą część trasy pod miastem, oraz Duero. Zwiedzanie rozpoczęliśmy na Plaza de Zorrilla, który stanowi punkt wyjścia jednej z głównych arterii miasta - Paseo Zorrilla. Plac znajduje się obok głównego parku Campo Grande tak jak i dawnego budynku Akademii Kawalerii w którym obecnie mieści się muzeum. Nazwa placu pochodzi od nazwiska poety urodzonego w Valladolid - José Zorrilla. 

  Potem udaliśmy się na Plaza Mayor w sercu miasta gdzie znajduje się Ratusz oraz budynek największego teatru w Valladolid Teatro Calderón, w którym co roku obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Filmowy SEMINCI. Następnie zobaczyliśmy budynek Katedry, Kościoła św. Pawła oraz Colegio de San Gregorio w którym aktualnie znajduje się Narodowe Muzeum Rzeźby.

 • Nasi uczniowie pozdrawiają z Hiszpanii - Madryt 07.04.2024

  Nasza podróż zaczęła się 07 kwietnia na lotnisku Chopina skąd bardzo wczesnym rankiem odlecieliśmy do Madrytu. Na miejscu przywitała nas słoneczna pogoda zachęcająca do zwiedzania i wypoczywania w parkowej scenerii po trudach podróży.

  Zwiedzanie Madrytu rozpoczeliśmy na Plaza de Espańa skąd poszliśmy do Parque Oeste gdzie z lokalnym przewodnikiem zobaczyliśmy Templo de Debod (Świątynia Debod). Następnie poszliśmy pod Palacio Real de Madrid i zwiedziliśmy Catedral del Almudena, gdzie pobrali się w 2004 roku król Filip VI i królowa Letycja. Stamtąd poszliśmy na obiad a następnie ulicą Gran Via (to handlowa znana i główna ulica w Madrycie z kinami, teatrami oraz sklepami i restauracjami) na Plaza de Callao gdzie się na chwilę zatrzymaliśmy aby posłuchać legendy o bydynku Palacio de la Prensa. Stamtąd udaliśmy się na Puerta del sol (główny plac w sercu Madrytu) Niedźwiadek to niedźwiedzica opierająca się o drzewko owocowe - symbol Madrytu znajdujący się w herbie miasta. Potem ulicą Alcalá dotarliśmy do Plaza de Cibeles. W drodze do Valladolid odwiedziliśmy Estadio Bernabéu, mogliśmy zobaczyć stadion z zewnątrz i zajść do oficjalnego sklepu Real Madryt. 

  Dotarliśmy do Valladolid około godziny 19.00, młodzież powitana przez rodziny goszczące udała się na zasłużony odpoczynek, żeby już od poniedziałku 08.04. rozpocząć zajęcia językowe i popołudniem zwiedzić miasto wraz z przewodnikiem. 

  Pozdrawiamy serdecznie i zapewniamy, że będziemy się nie tylko znakomicie bawić poznając język i kulturę hiszpańską, ale też dużo i z ochotą uczyć:)

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łazach - Magdalence
  ul. Wiejska 2
  05-552 Łazy
 • 694455717

Galeria zdjęć

Brak galerii w albumie