Nawigacja

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Zastępstwa zostały zaktualizowane
 • 11:11 - DO HYMNU

  Wspólnie z ponad 20 tysiacami szkół i przedszkoli, dziś, (8. listopada) o godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego. Później odmówiliśmy modlitwę Anioł Pański w intencji wszystkich poległych w obronie wolności naszej Ojczyzny. 

 • 12. debata belwederska

  24. października mieliśmy zaszczyt wysłuchać dwunastej  debaty historyków pt. „Walka o granice 1918-1919” cz. II. W dyskusji udział wzięli: prof. Marek Kornat, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Karol Olejnik, prof. Mariusz Wołos. Moderatorem debaty był prof. Włodzimierz Suleja, dyrektor Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Dotknięcie historii w historycznym i ważnym miejscu jakim jest Belweder zostawia w nas ślad i poszerza naszą wiedzę. Po debacie udaliśmy się na krótki spacer po Łazienkach Królewskich ciesząc się piękną, tegoroczną  jesienią.

 • Dzień Patrona 2019

   W poniedziałek 21. października uroczyście świętowaliśmy wspomnienie naszego Patrona - Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. 35. rocznica śmierci zatrzymała nas nad rozważaniem sensu życia i męczeństwa Księdza Jerzego. Rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez Księdza Kardynała Kazimierza Nycza wraz z Księdzem dr Sylwestrem Jeżem oraz Księdzem dr Mirosławem Cholewą. Potem odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych poprzedzone wspólnie zaśpiewanym hymnem Polski.  

  W tym dniu mieliśmy zaszczyt gościć wiele ważnych i zaprzyjaźnionych ze szkołą osób, a wśród nich ks. Kardynała Kazimierza Nycza oraz  brata ks. Jerzego - pana Józefa Popiełuszkę wraz z Małżonką, Swoje świadectwo o życiu ks. Jerzego dał Pan Józef Popiełuszko, Pan Adam Nowosad oraz Pan Paweł Kęska z Muzeum i ośrodka dokumentacji Życia i Kultu Ks. Jerzego Popiełuszki. Towarzył nam poczet sztandarowy Katolickiego Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. bł . ks. Romana Archutowskiego w Warszawie. Byli też z nami przedstawiciele władz gminy Lesznowola i starostwa piaseczyńskiego. 

  W budynku szkoły pp. Józef i Alfreda Popiełuszko uroczyście otworzyli wystawę dotyczącą Błogosławionego, którą na ten czas otrzymaliśmy z IPN.

  Dzień zakończył się spektaklem w wykonaniu uczniów naszego liceum. Sposób przedstawienia, dobór fragmentów kazań, pieśni oraz wierszy głęboko poruszył wszystkich zgromadzonych. W tym wyjątkowym dniu zatrzymaliśmy się w pędzie codzienności, aby podjąć kolejny raz refleksję dotycząca wolności i solidarności w kontekście wiary i życia Niezwykłego Księdza i Polaka, który jest Patronem naszej szkoły. 
  ​​​​​​​fotorelacja /A.Pokropińska/

 • 18.10.2019

 • Uczniowie klas drugich w Pałacu Prezydenckim

  W piątek - 18 października mieliśmy zaszczyt wraz z licealistami z Chocenia i Warszawy wziąć udział w projekcie "Lekcja RP".  Spotkanie było poświęcone pamięci Duchownych Niezłomnych. Lekcja RP trwała 45 minut. Rozpoczął ją prezydencki minister Wojciech Kolarski.  

  Wysłuchaliśmy  poruszającego świadectwa, jakim dzielili się ks. Jan Sikorski, duszpasterz osób internowanych w stanie wojennym, współpracownik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Pani Danuta Regulska, siostra zamordowanego ks. Sylwestra Zycha oraz Pan Wojciech Trela, aktor - odtwórca roli ks. Władysława Gurgacza w filmie pt. ,,Gurgacz - Kapelan Niezłomnych”. Ważne słowa skierowała do młodzieży Pani Zofia Romaszewska - Doradca Prezydenta RO. Po lekcji zostaliśmy zaproszeni   na poczęstunek oraz zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego z przewodnikiem. 

  Lekcja RP pt. ,,Duchowni Niezłomni” poprzedziła przypadający w sobotę Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, ustanowiony w ub.r. przez polski Sejm. W sobotę przypada też 35. rocznica męczeńskiej śmierci naszego Patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
  Więcej zdjęć :tutaj

 • Pożegnanie Szymona - naszego absolwenta

  W sobotę - 12 października pożegnaliśmy Szymona Borowieckiego. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło wielu uczniów i nauczycieli naszego liceum. Mszę świętą w duchu uwielbienia i dziękczynienia za życie Szymona sprawował ks. Łukasz Czubla. W naszej pamięci zostanie radość życia, szczerość, wrażliwość i empatia, którą obdarowywał nas jako uczeń, przyjaciel i bardzo lubiany człowiek. 

 • Dzień Języków Obcych

  27 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Dzień ten związany jest z obchodzonym 30 września wspomnieniem św. Hieronima - patrona tłumaczy. Po zapoznaniu nas z osobą tego świętego przez panią Dyrektor, uczniowie, solowo, jak i w grupach, prezentowali swe umiejętności wokalne. Mogliśmy posłuchać znanych przebojów angielskich, hiszpańskich i włoskich.

  Była też okazja to wspólnego tańca przy dźwiękach Macareny. W międzyczasie odbył się quiz wiedzy o Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Chętnych do udziału w nim nie brakowało, gdyż za udzielenie poprawnej odpowiedzi można było wygrać dodatkowe nieprzygotowanie z dowolnego języka obcego. Na koniec odbył się konkurs kulinarny, w którym nasi uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie potrawy z różnych stron świata. Każda z nich była przepyszna, a w całej szkole roznosiły się smakowite zapachy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

 • Biegi Przełajowe Licealistów

  W środę - 25 września 2019 r.  odbyły się indywidualne powiatowe biegi przelajowe w Piasecznie na Górach Szymona. Trasa dla dziewcząt mierzyła 1500 m i biegła wokół dwóch stawów. Dwie nasze uczennice Katarzyna Praszczalek z  Ib i Wiktoria Gruszynska z Ia zakwalifikowały się do kolejnego etapu. Zawody chłopców nie należały do łatwych. Trasa  mierzyła 2000 m.,  czyli 3 okrążenia wokół stawów. Bieg wymagał ogromnej siły charakteru, ale udało się: Jędrzej Grzyb  z Ic, Stefan Maciejko z Id, Jan Wilk z Id, Jakub Wilk z Ie oraz Piotr Balcerzak z II b pokonali własne słabości i trudna trasę, i  zakwalifikowali się dalej. Kolejny etap to międzypowiatowe biegi przełajowe w Pomiechówku.

 • Forum Młodzieży Szkół Katolickich na Jasnej Górze

  24. września o godzinie 5:45 wyruszyliśmy ( uczniowie klasy Id i Ie) na Jasną Górę, aby wraz z  ok. 2 tys. uczniów szkół katolickich z całej Polski wziąć udział  19. Forum Młodzieży Szkół Katolickich.
  Myślą przewodnią spotkania były  słowa zaczerpnięte z 1 Listu do Koryntian: „Wszystkie wasze sprawy niech się dokonują w miłości!”. Nad spotkaniem czuwał ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. 

  Młodzież zgromadziła się w Sali o. Kordeckiego, gdzie konferencję ‘O Miłości’ wygłosił ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Następnie swoim świadectwem wiary podzieliła się rodzina p.p Chorosińskich. Mszy św. w jasnogórskiej bazylice o godz. 13.30 przewodniczył bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich. „Można spędzić swoją młodość w rozkojarzeniu, prześlizgując się po powierzchni życia, ospale, będąc niezdolnym do pielęgnowania głębokich relacji, niezdolnym do tego, żeby wejść w istotę ducha, istotę życia, i w ten sposób przygotowujemy sobie przyszłość ubogą, bez treści, ale można też spędzić młodość pielęgnując to co piękne, wspaniale przygotowując się tym samym na przyszłość pełną życia, wewnętrznego duchowego bogactwa"– powiedział podczas homilii. Na zakończenie Eucharystii złożono Akt Zawierzenia Szkolnictwa Katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski. W programie pielgrzymki znalazła się także Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich. 

 • Łódź 2019

  18-20 września to czas, który klasa ósma spędziła Warsztatach Edukacyjnych w Łodzi pod opieką wychowawczyni pani Agnieszki Bujnowskiej i pani Agnieszki Woronieckiej. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Forzpańczyk od kilku lat współpracująca z naszą szkołą. Podczas warsztatów wdrożyła ósmoklasistów w naukę szybkiego czytania i zapamiętywania. Pani Agnieszka jako certyfikowany przewodnik pokazała uczniom najpiękniejsze miejsca w Łodzi. Podczas spacerów mogliśmy przekonać się, że Łódź jest miastem nie tylko zaaranżowanych w nowoczesny sposób pomieszczeń pofabrycznych, lecz również miastem murali. Nadmiar energii "rozładowaliśmy" podczas warsztatów bębniarskich. Urodziny świętowała również jedna z dziewcząt . Mimo niesprzyjającej pogody humory, zapał i chęć zdobywania wrażeń nas nie opuszczały.

 • IX Tydzień Wychowania

  Drodzy Rodzice, Duszpasterze, Nauczyciele i Wychowawcy, mottem tegorocznego, IX Tygodnia Wychowania są słowa skierowane do Jezusa przez Jego przyszłych uczniów: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” (J 1, 38). Zachęcamy do odwiedzenia strony http://tydzienwychowania.pl/ dotyczącej tego wydarzenia.

 • UW dla wielbicieli Królowej Nauk

  Zapraszamy uczniów w wieku 15-16 lat na seminaria naukowe. W wyjątkowych sytuacjach możemy przyjąć także uczniów poza tym przedziałem wiekowym. Zajęcia organizowane są przez Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Informacje o seminariach można znaleźć na stronie: https://www.mimuw.edu.pl/matematyka-wokol-nas
  Zgłoszenia dokonują uczniowie samodzielnie przez stronę: https://forms.gle/FDp7xtNJSvuJmQXB8
  Termin zgłoszeń: 30 września
  Ogłoszenie wyników rekrutacji: 3 października
  Pierwsze zajęcia: drugi tydzień października

  Każda grupa seminaryjna będzie się spotykać raz w tygodniu przez cały rok szkolny.
  Jedne zajęcia będą trwać 2 godziny i 45 minut (w tym dwie 15-minutowe przerwy).
  Pierwszych ok. 10 spotkań będzie poświęconych wprowadzeniu w temat i w podstawy danej dziedziny matematyki. Następnych ok. 5 spotkań będzie poświęconych wspólnemu zapoznaniu się z wybranym artykułem naukowym. Uczestnicy będą ze sobą współpracować, wzajemnie tłumacząc sobie omawiane zagadnienia oraz wymieniając się spostrzeżeniami w zakresie studiowanych materiałów, wszystko to pod okiem prowadzącego seminarium. Kolejnych 10 spotkań ma mieć najbardziej elastyczną formę i będzie polegać na uzupełnianiu fragmentów dowodów, rozpatrywaniu szczególnych przypadków lub ich uogólnianiu, oraz stawianiu otwartych pytań i próbach odpowiedzi na nie. Ostatnich 5 spotkań stanowić będzie podsumowanie w postaci sporządzenia raportów końcowych. Być może część końcowych wyników uda się zgłosić w konkursach, jak na przykład Konkursie Uczniowskich Prac z Matematyki im. Pawła Domańskiego, do publikacji w czasopiśmie popularnonaukowym lub nawet (jeśli zostanie rozwiązany otwarty problem) do publikacji w czasopiśmie naukowym.

 • Klasa III A LO na wycieczce do Okuninki

  4 września wyruszyliśmy ze szkoły w kierunku Kazimierza Dolnego. Urocze miasteczko położone nad Wisłą zostało założone przez księcia małopolskiego Kazimierza Sprawiedliwego już w XII wieku. Najstarsze zabytki Kazimierza Wielkiego wznoszą się najwyżej – to samotna baszta z przełomu XIII i XIV w., wskazująca niegdyś kapitanom wiślanych statków drogę do portu, i ruiny zamku, wybudowanego na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego. U ich stóp ciągną się eleganckie, białe spichlerze, pamiętające złoty wiek miasta, czyli przełom XVI i XVII stulecia. Zwiedziliśmy także Kościół farny pod wezwaniem św. św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja, perłę polskiego manieryzmu - kamienice pod św. Krzysztofem i pod św. Mikołajem, zwieńczone efektownymi attykami. Nasz spacer po Kazimierzu zakończyliśmy w dzielnicy żydowskiej i położonym na obrzeżach miasteczka kirkucie, gdzie w latach 80. XX wieku wzniesiono z macew symboliczną Ścianę Płaczu.

  W czwartek mieliśmy bardzo intensywny dzień; zwiedziliśmy kompleks pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich. Ten piękny barokowy Pałac zbudowany został dopiero w XVIII w. We wnętrzach pałacu, które zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku można podziwiać neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa. Pałac położony jest w otoczeniu przepięknych ogrodów – w których zrobiliśmy sobie krótką przerwę  przed wyprawą do Lublina. W ciągu czterogodzinnej pieszej wycieczki po starym mieście od Bramy Grodzkiej do Bramy Krakowskiej mogliśmy poznać część historii starego Lublina – Zamek Lubelski i  wnętrze Kaplicy Zamkowej z unikalnymi freskami rusko-bizantyjskimi  , Rynek z gmachem Trybunału Koronnego, a także miejsca związane z życiem i twórczością sławnych osób, takich jak: pisarz Józef Ignacy Kraszewski, Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński, poeta i geograf Wincenty Pol czy poeta Józef Czechowicz.
  ​​​​​​​W piątek po śniadaniu i krótkim spacerze nad jeziorem Białym w Okunince zwiedziliśmy Państwowe Muzeum na Majdanku, niemiecki obóz koncentracyjny, założony w 1941 roku. KL Lublin stanowił istotne ogniwo realizacji „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Był również wykorzystywany jako obóz karno-przejściowy dla polskiej ludności wiejskiej. Na Majdanku więziono ogółem około 150 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci różnych narodowości. Po pełnym refleksji zwiedzaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Magdalenki....


 • Plan lekcji

  W zakładce plan lekcji został opublikowany plan obowiązujący od poniedziałku - 9 września 2019 r. 

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Rozpoczęcie roku szkolnego

  W poniedziałek – 2 września rozpoczęliśmy nowy, wyjątkowy rok szkolny. Naukę w liceum rozpoczęło 134 uczniów – w pięciu pierwszych klasach liceum. (80 osób w liceum czteroletnim i 54 uczniów w trzyletnim). W sumie w liceum w tym roku uczy się 264 uczniów, a zatrudnionych jest 27 nauczycieli. Do Grona Pedagogicznego dołączyli p. Agata Pokropińska – nauczyciel informatyki , p. Małgorzata Pietrzyk – nauczyciel chemii oraz ksiądz Michał Wszeborowski. Tradycyjnie pierwsze kroki skierowaliśmy do naszego Patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po modlitwie przy grobie Błogosławionego,  w kościele p.w. św. Stanisława Kostki uczestniczyliśmy w mszy świętej inaugurującej rok szkolny 2019/20. Koncelebrowali ją ks. Mirosław Cholewa oraz ks. Sylwester Jeż dyrektor Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Warszawskiej – organu prowadzącego naszą szkołę. Mieliśmy przywilej wysłuchania historii ks. Jerzego opowiedzianej przez pana Dariusza Starko, a potem wszyscy udaliśmy się do muzeum. Jeszcze wieczorem tego dnia odbyły się spotkania Rodziców z Wychowawcami poprzedzone mszą świętą w intencji uczniów. Wtorek był już dniem pracy; przeprowadzono testy poziomujące, był czas na wspomnienia z wakacji oraz omówienie planowanych wyjazdów.
  W środę 4 września uczniowie klas pierwszych wyruszyli do Kulki na Mazury, a uczniowie klasy IIIa do Okuninki, na trzydniowe wyjazdy. Pierwszaki na integrację oraz zajęcia formacyjne, a maturzyści na tropienie śladów historii. 

 • Witamy po wakacjach :)

  Nareszcie będzie można przyjść do szkoły... Zaczynamy 2. września od modlitwy o błogosławieństwo dla całej Społeczności Szkolnej na rok 2019/20. Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona w kościele p.w. św. Stanisława Kostki w Warszawie. To na terenie tamtejszej parafii znajduje się grób naszego Patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki, dlatego to jest tradycyjne miejsce naszego pierwszego spotkania po wakacyjnej przerwie. 
  Szczegółowy plan:
  8.00 - zbiórka i spotkanie z Wychowawcami w szkole
  8.30 - wyjazd autokarami do Warszawy
  10.00 - uroczysta Msza Święta 
  11.00 - przypomnienie postaci Patrona - bł. ks. Jerzego Popiełuszki
  12.00 - uczniowie klas pierwszych zwiedzają Muzeum Patrona
  13.00 - powrót klas: ósmej, drugich i trzecich 
  14.00 - powrót do szkoły klas pierwszych
  Prosimy o wpłacenie Wychowawcom 15 zł (koszt przejazdu)

 • WAKACJE 2019 - ROZPOCZĘTE!!!

  Wszystkim Uczniom i Nauczycielom życzymy dobrego czasu wakacji. Niech wolne od ławek szkolnych dni zaoowocują pięknymi doświadczeniami spotkań z innymi ludźmi i z samym sobą. 

 • MATURA 2019

  Otrzymaliśmy wyniki tegorocznej matury. Wstępnie, średnie wyniki naszej szkoły, to (w nawiasie wyniki  w powiecie piaseczyńskim, województwie mazowieckim i  ogólnopolskie):

  język polski - poziom podstawowy- 59,96% (49,02%, 51,71%, 52%)

  matematyka - poziom podstawowy -70,87% (61,8%, 61,35%, 58%)

  język angielski - poziom podstawowy - 89,27% (76,64%, 75,42%, 72%)

  Wyniki maturalne z przedmiotów dodatkowych (w nawiasie wyniki w powiecie piaseczyńskim, województwie mazowieckim i  ogólnopolskie):

  Język polski rozszerzenie - 42,67% (52,88%, 61,94%, 55%)

  Matematyka rozszerzenie – 65,20% (43,82%, 44,53%, 39%)

  Język angielski rozszerzenie – 65,62% (61,68%, 60,93%, 56%)

  Biologia rozszerzenie – 51,33% (26,88%,35,06%, 33%)

  Chemia rozszerzenie – 61,00% (37,43%, 41,35%, 40%)

  Fizyka rozszerzenie – 67,33% (38,32%, 47,01%, 42%)

  Geografia rozszerzenie – 64,75% (37,41%, 33,28%, 29%)

  Historia rozszerzenie – 53,50% (39,63%, 41,09%, 37%)

  Informatyka – 47,00% (33%, 38,02%, 37%)

  Język niemiecki rozszerzenie – 96,00% (79,5%, 62,41%, 56%)

  Język hiszpański podstawa – 94,00% (94%, 78,55%, 54%)

  Wyniki z egzaminów na poziomie rozszerzonym potwierdzają, że TEGOROCZNI MATURZYŚCI zdali egzamin dojrzałości na bardzo wysokim poziomie. Gratulujemy Uczniom i Nauczycielom. 

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im.bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Franciszka z Asyżu w Łazach - Magdalence
  ul. Wiejska 2
  05-552 Łazy
 • 22 757 70 31

Galeria zdjęć

Rok szkolny:

Lista galerii

liczba galerii: 83