W środę 7 czerwca 2023 r. uczniowie z klas 3a i 3c wraz z nauczycielami wybrali się do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Trasę do muzeum pokonaliśmy w doskonałych humorach ze śpiewem na ustach.
Na miejscu, w ramach powtórzenia wiadomości o epoce romantyzmu, wszyscy uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej pt: "Romantyzm polski", w czasie której przypomnieliśmy sobie informacje nie tylko o głównych twórcach epoki, ale także dowiedzieliśmy się czym był czarny romantyzm i poznaliśmy kulisy sporu między Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim.
Po lekcji był czas na zwiedzanie. Odwiedziliśmy neogotycki zameczek, który był prezentem ślubnym dla Zygmunta Krasińskiego, oficynę dworską, w której mieszkała służba, dwór oraz kościół i podziemia, w których spoczywa Zygmunt Krasiński wraz z rodziną.
Do szkoły wróciliśmy w takim samym rozśpiewanym stylu.
W czwartek, 01.06.2023 r. uczniowie naszego liceum brali udział w szkolnej Spartakiadzie. Była to też sposobność do świętowania Dnia Dziecka na wiele różnych sposobów - każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a pogoda sprzyjała plenerowej aktywności.
Wiodącą, sportową część Spartakiady zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego - Pan Tomasz Ławida i Pan Jacek Bartoszewski. Panowie zadbali o to żeby było zabawnie, ale i w prawdziwie olimpijskim stylu. Na boisku zapłonął olimpijski znicz, a drużyny klasowe pod wodzą Chorążych prezentowały swoje hasła i sztandary. Potem przyszedł czas na rywalizację, oczywiście na wesoło i w duchu fair play. Konkurencje były różnorodne, dziesięcioosobowe drużyny mieszane reprezentujące każdą klasę miały okazję wykazać się duchem sportowej walki i pracy zespołowej.
yło też pysznie i zdrowo - w altanie na uczniów czekały owoce, lemoniada, koktaile, przepięknie wyglądające kule mocy i ciasta. O to żeby wszystko było nie tylko smaczne, ale i zdrowe zadbała Pani Kinga Bysko wraz z Samorządem Szkoły, a świeże gofry smażyła sama Pani Dyrektor Dorota Koprowska.
Ci którzy nie brali udziału w rozgrywkach mogli kibicować, grać w planszówki czy siatkówkę.
Spartakiada zakończyła się przyznaniem medali drużynowych w grupach klas od I do III za zajęcie I, II i III miejsca. Pani Dyrektor nagrodziła biorących udział w rozgrywkach, dziękując organizatorom i uczestnikom za wspaniałą atmosferę zabawy i zdrowego ducha sportowej rywalizacji.
W niedzielę, 28 maja 2023 r. reprezentacja uczniów naszej szkoły (poczet sztandarowy, służba liturgiczna ołtarza) pod opieką p. Agnieszki Rapcewicz wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę rozstrzelania więźniów Pawiaka w Lesie Sękocińskim w Magdalence. Celebracja rozpoczęła się od Mszy świętej w kościele parafialnym. Usłyszeliśmy podczas homilii o darach Ducha Świętego, który towarzyszy człowiekowi w najbardziej dramatycznych wydarzeniach życia i który z pewnością był obecny w sercach patriotów, gdy oddawali swe życie za Ojczyznę. Kolejna część obchodów rocznicowych odbyła się w Miejscu Straceń z udziałem rodzin pomordowanych, kombatantów, przedstawicieli władz samorządowych i młodzieży z miejscowych szkół. Wysłuchaliśmy wstrząsających świadectw tamtego czasu, złożyliśmy symboliczną wiązankę, na zakończenie spotkania obejrzeliśmy występy artystyczne. Dla wszystkich uczestników była to okazja do złożenia hołdu bohaterom, a dla młodszego pokolenia także ważna lekcja trudnej historii okupacyjnej naszego kraju.
20 maja 2023r., w słoneczną sobotę, mieliśmy przyjemność gościć kandydatów zainteresowanych nauką w naszym liceum. Była to dla nich okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną, spotkań z dyrekcją, duszpasterzami, nauczycielami i przede wszystkim obecnymi uczniami naszego liceum, którzy stanowią najlepsze źródło informacji i odpowiedzi na rodzące się przy wyborze szkoły średniej pytania i wątpliwości.
O godzinie 10:00 odbyło się spotkanie informacyjne z księdzem proboszczem Mirosławem Cholewą, p. wicedyrektor Aleksandrą Leśniewską-Stępień, gronem pedagogicznym i absolwentami naszego liceum.
Póżniej wszyscy zaproszeni zostali do sal tematycznych: fizyka, matematyka, historia, biologia, język polski, geografia, religia i języki obce. Brzmi nudnie? Nic podobnego, w tych salach panowała atmosfera zabawy i intelektualnego poruszenia. Zespoły pełnych pasji nauczycieli i uczniów wykonując doświadczenia, pokazy naukowe, prezentując eksponaty czy prowadząc ciekawe quizy tematyczne, pokazali, że nauka w naszym liceum jest oparta na uniwersalnych wartościach katolickich, a przy tym ciekawa i nieszablonowa, wykraczająca poza realizację podstawy programowej zgodnie z podręcznikiem.
Profesjonalna kadra, laboratoria, narzędzia i materiały do realizacji doświadczeń, eksperymentów czy projektów z dziedziny biologii, chemii, fizyki, matematyki, geografii, informatyki i historii to gwarancja rozwoju dla wybierających te rozszerzenia, również w ramach prowadzonych u nas pozalekcyjnych kół przedmiotowych.
Udział w ciekawych quizach z języków obcych pokazywał, że oprócz angielskiego można się u nas uczyć języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego czy włoskiego.
Przyszli humaniści mogli dzielić z naszym nauczycielem historii Panem Grzegorzem Piesiewiczem jego pasję do fotografii i gier Playstation w stylu retro, a na boisku można było spotkać uczniów liceum – pasjonatów różnych dziedzin sportowych, dających pokazy swoich umiejętności pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego.
Wspieramy i doceniamy pozaszkolne osiągnięcia naszych uczniów. Uczy się u nas wiele interesujących osobowości odnoszących mniejsze i większe sukcesy artystyczne i sportowe. Zachęcamy do śledzenia ich sylwetek w zakładce Pasje i osiągnięcia naszych uczniów.
Tradycyjnie nasi uczniowie przygotowali też słodki poczęstunek dla gości, żeby mogli poczuć się u nas mile widziani.
Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność i zapraszamy tym razem na dłużej, już we wrześniu!
Michał Komorowski - uczeń klasy 3c został laureatem Olimpiady Przedmiotowej „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego ad 2023”. 11. maja jedenastka laureatów otrzymała zaproszenie Prezesa Instytutu, a zarazem Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej Olimpiady, prof. dr hab. Wiesława Jana Wysockiego, na uroczystość inaugurującą obchody Jubileuszu 100-lecia Instytutu Józefa Piłsudskiego poświęconego Badaniu Najnowszej Historii Polski.
Podczas uroczystości, która odbywała się w Belwederze, Michał wraz z pozostałymi laureatami odebrał wyróżnienie z rąk Profesora Wysockiego i trójki Prezesów Instytutów Józefa Piłsudskiego: z Warszawy, Londynu i Nowego Yorku, specjalnie przybyłych na uroczystości.
Serdeczne gratulacje:)
Maturzyści piszą egzaminy maturalne, a pozostali uczniowie cieszą się dniami wolnymi od nauki. Pierwszym życzymy powodzenia i jak najwyższych wyników, a drugim przypominamy, że powrót do szkolnej rzeczywistości, do przyjaciół i do nauki już w środę -10 maja. Zwróćcie uwagę na zmianę planu lekcji:)
28 kwietnia 2023 r. odbyło się zakończenie roku szkolnego dla siedemdziesięciu uczniów czwartych klas naszego liceum. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, na której zgromadziła się społeczność szkoły. W homilii ksiądz proboszcz Mirosław Cholewa podkreślał rolę jaką pełnią w życiu uczniów nauczyciele i środowisko szkolne, sprzyjające wzrastaniu w duchu katolickim i wybrania właściwego kursu na drodze do "osobistej metanoi".
Po Mszy Świętej nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły w ręce uczniów klas trzecich. Później do księży, dyrekcji, nauczycieli i pracowników liceum podziękowania skierowali rodzice i absolwenci.
Trzecioklasiści, którzy stali się "najstarszą młodzieżą" w szkole, wręczyli maturzystom drobne upominki - pakiety ratunkowe, składające się z melisy, mięty, czarnych długopisów, breloczka z czterolistną koniczynką, odrobiny słodyczy i chusteczek higienicznych. Przekazane wsparcie :) było podziękowaniem za wspólnie spędzony czas.
Podczas uroczystości bohaterowie dnia ogłosili wyniki konkursu na "Nauczyciela Rocznika 2019-2023". W sposób szczególny zostały wyróżnione Panie Profesor: Renata Brzozowska (III miejsce) i Agnieszka Bujnowska (II miejsce). Pierwsze miejsce zajęła Pani Profesor Anna Swacha. Laureatki zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Pani Dyrektor podziękowała maturzystom za wspólną, szkolną drogę. Ogłosiła również wyniki w pierwszym konkursie na "Najmilszą z Najmilszych i Najmilszego z Najmilszych Maturzystów'2023". Nauczyciele w tajnym głosowaniu zdecydowali, że są to: Weronika Kozłowska oraz Stanisław Smykiewicz. Wybór został przyjęty z ogromnym aplauzem.
Część oficjalną zakończyły ważne słowa Pani Dyrektor Doroty Koprowskiej, przypominające o tym, żeby w planowaniu przyszłości nie stawiać na pierwszym miejscu wartości materialnych, ale ludzi dla których i z którymi chcemy zrobić coś pięknego, dobrego, radosnego i wartościowego w życiu.
Po krótkiej przerwie wychowawczynie klas czwartych, Panie: Natalia Karpowicz, Kinga Bysko, Renata Markowska rozdały świadectwa oraz pożegnały swoich uczniów. Absolwenci kończący szkołę z wyróżnieniem otrzymali stypendium od Ks. Proboszcza Mirosława Cholewy. Wszyscy otrzymali książkę p.t. "Daj nam oczy widzące" autorstwa ks. Michała Hellera. Spotkanie zakończyła chwila dla fotoreporterów oraz pełne wzruszeń indywidualne pożegnania i podziękowania.
W 2019 roku, tydzień przed Wielkanocą, świat obiegła dramatyczna wiadomość: paryska katedra Notre-Dame stanęła w ogniu! W sobotę, 22 kwietnia 2023 roku o godzinie 19:00, w kinie Alek przedstawimy zrealizowaną z niezwykłym rozmachem, wstrząsającą i prawdziwą historię walki o ocalenie tej paryskiej katedry... .Zapraszamy na film "Notre Dam płonie". Wstęp wolny.
„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można «zdezerterować». Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba «utrzymać» i «obronić», tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić – dla siebie i dla innych”.
31 marca podczas godziny duszpasterskiej uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z dr Grzegorzem Kubą - propagatorem programu "Zawołani po Imieniu". Nazwa programu nawiązująca do wiesza Zbigniewa Herberta "Pan Cogito" oddaje jego główny cel - upamiętnienie Polaków zamordowanych za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej i oddanie głosu ich bliskim.
Forma wykładu i prezentacji multimedialnej nie wyczerpała tego przecież tak rozległego i ważnego tematu z historii polsko-żydowskiej, ale z pewnością pozwoliła uświadomić sobie jego znaczenie i powagę. Dr Kuba zaprosił wszystkich zainteresowanych zgłębianiem tej tematyki do odwiedzenia wystawy stałej w Domu Bez Kantów przy Krakowskim Przedmieściu 11, w Warszawie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00 (bezpłatnie).
Twarze i hostorie dotychczas upamiętnionych Polaków można też oglądać pod adresem:
https://instytutpileckiego.pl/pl/wystawy/wirtualne-wystawy/zawolani-po-imieniu-wystawa-wirtualna
Po dwóch dniach konferencji, pracy grupowej i osobistej uczniów przyszedł czas na przyjęcie głoszonego kerygmatu poprzez wspólną modlitwę. Ten dzień młodzież i nauczyciele spędzili w kościele, rozpoczynając Drogą Krzyżową. Po niej rekolekcjoniści wygłosili konferencję przygotowującą do sakramentu pokuty. Wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź,do której przystąpiło bardzo dużo osób, poprzedziła uroczystą mszę świętą, kończącą czas Rekolekcji Wielkopostnych.
Gorące brawa i słowa podziękowania ze strony dyrekcji i uczniów bardzo dobrze oddały wdzięczność naszej szkolnej wspólnoty za duchowe wzmocnienie i utwierdzenie w żywej wierze umożliwiające pełniejsze przeżywanie nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Podczas drugiego dnia Rekolekcji klerycy kontynuowali pracę z młodzieżą w poszczególnych grupach klasowych. Wspólnym celem wszystkich podejmowanych w duchu kerygmatycznym działań, była pomoc w osobistym poznaniu i doświadczeniu Boga przez naszych uczniów.
Głoszone konferencje, osobiste świadectwa, historie bliskich i znajomych żyjących blisko Boga na co dzień, starannie dobrane środki multimedialne i dydaktyczne torowały drogę do zrozumienia iż u Boga jest miejsce dla wszystkich ludzi, także tych słabych i emocjonalnie poranionych, że Jezus zmartwychwstał, żyje i działa tu i teraz, dla każdego i w każdym z nas, a Jego miłość jest największą siłą zwyciężającą zwątpienie i zło.
20 marca wspólną modlitwą w kościele rozpoczęliśmy trzydniowe Rekolekcje Wielkopostne w naszym liceum. Zmobilizowani duchowo uczniowie wraz z wychowawcami udali się do szkoły na warsztaty prowadzone przez charyzmatycznych kleryków Pallotynów: Karola, dwóch Mateuszów, dwóch Pawłów, Damiana, Vitalija i Paulino z Korei.
Pierwszy dzień wartsztatów upłynął w duchu rozważań i ćwiczeń dotyczących między innymi tematyki budowania właściwych relacji z samym sobą jako koniecznej bazy do stworzenia właściwych relacji z innymi ludźmi i Panem Bogiem.
Na zakończenie dnia klerycy zachęcili uczniów do przesyłania pytań, dzielenia się problemami za pomocą anonimowych ankiet tak żeby jeszcze lepiej móc zbliżyć się i odpowiedzieć na zapotrzebowanie duchowe młodzieży.
Szanowni Maturzyści, w zakładce "Egzamin maturalny 2023" są zamieszczone materiały pomocnicze w przygotowaniach do egzaminów opracowane przez CKE.
Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli do odwiedzenia Kampusu Ochota w sobotę 1 kwietnia podczas Dnia Odkrywców Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego (DOKO'23) - wspólnego przedsięwzięcia sześciu wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii, Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Psychologii oraz jednostek współpracujących: CeNT, ŚLCJ, CNBCh, Kolegium MISMaP, UCBS.
DOKO'23 rozpocznie się 1 kwietnia o godz. 10:00 w budynku Wydziału Fizyki UW (ul. Pasteura 5).
Na część zajęć obowiązują zapisy, które będą realizowane przez stronę zapisy. Zapisy ruszają 25 marca.
Zapraszamy do czternastej edycji projektu Matematyka dla Ciekawych Świata. Do udziału w niej chcemy serdecznie zaprosić uczniów z Państwa Szkoły chcących rozwijać swoje zainteresowania matematyczne i informatyczne. Projekt prowadzony jest przez Uniwersytet Warszawski we współpracy z Urzędem Miasta St. Warszawa. Główny nurt tegorocznej edycji będzie powtórzeniem nurtu zeszłorocznego, który spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem uczestników: Jak modelować epidemię? Temat ten wprowadzi uczniów w tajniki modelowania matematycznego, poczynając od podstawowych funkcji matematycznych aż po równania różniczkowe; przedstawimy je oczywiście w sposób przystępny dla ucznia liceum. Nurt główny będzie serią dziesięciu spotkań, z naciskiem na pracę w małych grupach i elementy integracyjne. Jak zwykle część zajęć będziemy odbywać w pracowni komputerowej, gdzie uczestnicy zaprogramują swoje modele; przy tym wcześniejsza umiejętność programowania nie jest konieczna.
Zajęcia będą odbywać się od początku marca, w poniedziałku i czwartki, popołudniami, na kampusie Ochota Uniwersytetu Warszawskiego - głównie stacjonarnie, w przypadku wykładów hybrydowo. Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. Zainteresowanych uczniów prosimy o osobiste zgłoszenie przez formularz rejestracyjny na stronie internetowej ciekawi.icm.edu.pl do dnia 22 lutego 2023 r. Uczeń musi dostać potwierdzenie przyjęcia na kurs, by wziąć w nim udział. Wskazana jest także rekomendacja ucznia przez jego nauczyciela matematyki lub informatyki. Nauczycieli prosimy o przesłanie jej mailem na adres ciekawi@icm.edu.pl w tym samym terminie. Wskazówki do jej napisania – a także szczegółowe informacje dotyczące terminów spotkań, programu, organizacji i rekrutacji - znajdziecie Państwo na stronie ciekawi.icm.edu.p
Zapraszamy wszystkich uczniów przygotowujących się do egzaminu dojrzałości do wspólnego powtórzenia materiału z historii najnowszej. Kurs składa się z części wykładowej oraz analizy zadań maturalnych z historii w poprzednich latach.
Kurs „Ferie z historią najnowszą. Kurs dla maturzystów” odbędzie się w dniach 13–17 lutego 2023 r., w godzinach 16:30–19:30 na platformie MS Teams.
Zapisy na warsztaty przez stronę internetową organizatora kursu – Centralnego Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej: http:// https://centrumedu.ipn.gov.pl/ph/kursy/kalendarium
W sobotę, 4 lutego tegoroczni maturzyści bawili sie na studniówce. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą o godzinie 18.00. Wraz z Księdzem Proboszczem Mirosławem Cholewą i z ks. Michałem Wszeborowskim modliliśmy się o błogosławieństwo dla bohaterów dnia, nauczycieli oraz rodziców. W modlitwie pamiętaliśmy o Panu Jacku Kitlińskim, który zmarł w grudniu zeszłego roku.
Bal studniówkowy był zorganizowany w Nadarzynie, w restauracji Leśna Perła. Zabawę otworzyła p. dyr. Dorota Koprowska witając wszystkich zebranych i dając sygnał do rozpoczęcia poloneza cytatem z "Pana Tadeusza".
Po tradycyjnym tańcu głos zabrali Maturzyści. W ich imieniu usłyszeliśmy: " W końcu nadeszła ta długo oczekiwana chwila, noc podczas której będziemy świętować zakońzcenie ważnego dla nas etapu. Cztery lata w szkole średniej - to dość dużo godzin i minut, chwil radosnych i wspaniałych, ale też trudnych i smutnych. Chcieliśmy i musielismy doświadczyć wielu zdarzeń i sytuacji, aby móc rozwijać się i dojrzewać, ewaluować, uczyć się sztuki poznawania samych siebie i próbować zrozumieć otaczający nas świat. Jest powiedziane, że matura, do której niebawem przystąpimy, to egzamin dojrzałości. Życzę Wam, drogie Koleżanki i Koledzy, aby ta dojrzałość a zarazem dorosłość przerodziły się w stan, w którym zaakceptujecie swoje wewnętrzne dziecko, które jest orędownikiem wrażliwości. Sprawia ona wprawdzie, że w spotęgowanym stopniu odczuwa się bolączki tego świata, ale też pozwala na doświadczenie takich wartości jak miłość, przyjaźń, wolność, piękno i wiara.
Z prawdziwą przyjemnością chcielibyśmy skierować kilka słów do obecnego tu Grona.
Podziękowania przekazujemy Księdzu Proboszczowi Mirosławowi Cholewie, za obecność, za wsparcie, przewodnictwo duchowe i za wybudowanie miejsca, w którym czujemy się bezpiecznie, w którym możemy się uczyć, rozwijać i doświadczać przygód.
Szanownej Pani Dyrektor Dorocie Koprowskiej, z całego serca dziękujemy za troskę i zaangażowanie w rozwój naszej szkoły. Za wszelkei przedsięwziecia, akcje, projekty, za stawianie czoła trudnościom, za dążenie do celu, jakim jest tworzenie ciepłego, spokojnego miejsca. Dziękujemy, że mimo licznych obowiązków, które na Pani spoczywają, zawsze mogliśmy liczyć na rozmowę i zrozumienie.
Dziękujemy Wszystkim Nauczycielom za ogrom pracy w łożóny w nasze nauczanie i kształtowanie naszych wnętrz. Najserdeczniejsze podziękowania przekazujemy Wychowaczyniom: Pani Natalii Karpowicz, Pani Renacie Markowskiej i w szczególności Pani Kindze Bysko za mentalne wsparcie, czuwanie nad nami, pomoc w przygotowaniu dekoracji i zadbanie o każdy szczegół.
Dziękujemy za bycie dla nas Przewodnikami, za każdą lekcję, która zostanie w nas do końca życia, za wiarę w nas, gdy już sami ją traciliśmy i ciągłe motywowanie do rozwoju i działania.
Dzisiejszy bal nie odbyłby się, gdyby nie pomoc naszych Rodziców. Dziękujemy całemu Komitetowi Studniówkowemu za wspaniałą organizację, wysłuchanie naszych pomysłów, potrzeb i wsparcie na każdym etapie. W tym momencie nie pozostało nam nic innego jak rozpocząć szampańską zabawę!"
W sobotę, 28 stycznia 2023 r. mieliśmy okazję wspaniale bawić się w hotelu Książe Poniatowski. Przyjaciele naszego liceum spędzili czas przy dobrej muzyce i pysznym jedzeniu. Aukcja i loteria towarzyszyły zabawie, a zebrane pieniądze wpłynęły na konto Fundacji wspierającej naszą szkołę. Całością dowodził DJ, który inwencją twórczą uczynił ten wieczór prawdziwie wyjątkowym. Gorąco dziękujemy Organizatorkom i Organizatorom zabawy, szczególne podziękowania kierujemy do Pani Ewy Dulnej Rak i Pani Kariny Leszczyńskiej. Wszystkich Przyjaciół Szkoły już dziś zapraszamy na IX Bal Charytatywny w styczniu 2024r.