Nawigacja

  • Aktualizacja danych

    Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
  • Gry matematyczne i logiczne - konkurs dla błyskotliwych

    Konkurs organizowany przez Politechnikę Wrocławską, już od wielu lat szeroko popularyzuje matematykę rekreacyjną i logiczne myślenie wśród uczniów, studentów oraz osób dorosłych, a także przyczynia się do wyławiania matematycznie uzdolnionej młodzieży. Przyjęta forma zawodów (od uczestników wymaga się podanie wyłącznie końcowej odpowiedzi do danego zadania i ewentualnie liczby różnych jego rozwiązań) sprzyja uczniom błyskotliwym, którzy nie zawsze dobrze radzą sobie z opisem pełnego toku rozumowania. Wyjątkowy charakter mają też same zadania - o atrakcyjnej i żartobliwej treści.

    Konkurs podzielony jest na osiem kategorii wiekowych - od uczniów klas III szkół podstawowych (lub młodszych) - do osób dorosłych zawodowo zajmujących się matematyką lub informatyką. Uczestnicy kolejnych kategorii rozwiązują coraz więcej zadań z tej samej listy. Przykładowo, najmłodsi mają do rozwiązania pięć zadań w ciągu godziny, kolejni - na rozwiązania ośmiu zadań mają półtorej godziny zaś ostatnia szkolna kategoria, ma do rozwiązania 16 zadań w ciągu 3 godzin. 

    Konkurs jest trzyetapowy. Dwie początkowe tury zawodów mają charakter zdalny. Drugi etap odbędzie się przez Internet w dniu 16.03.2024 r. w godzinach 14-17, a Finał krajowy odbędzie się na Kampusie Politechniki Wrocławskiej w dniach 25. i 26. maja 2024. Oczywiście najlepsi zawodnicy w każdej kategorii zostają nagrodzeni, a uczestnicy finału otrzymują dyplom potwierdzający uczestnictwo. Laureaci z poszczególnych kategorii tworzą reprezentację krajową na Międzynarodowy Finał Gier Matematycznych i Logicznych. Rokrocznie reprezentacja ta odnosi znaczące sukcesy. W tym roku Finał odbędzie się w Paryżu w dniach 25-26.08.2024. Zdobywcy pierwszego miejsca w nagrodę wchodzą w skład polskiej reprezentacji, a koszty ich wyjazdu do Paryża pokrywa Organizator. Dodatkowo Jury może zakwalifikować do polskiej reprezentacji także tych zawodników, którzy uplasowali się na drugim, trzecim lub dalszym miejscu.

    Treść zadań I etapu zamieszczone są na stronie internetowej Mistrzostw http://gmil.pwr.edu.pl/final-krajowy/zadania zaś w zakładce Archiwum można znaleźć komplety zadań konkursowych z lat ubiegłych, które mogą posłużyć do potrenowania przed Finałami.

     Wielu uczestników, a zwłaszcza laureatów Konkursu w młodszych kategoriach, wybiera później studia na kierunkach ścisłych, a po ich ukończeniu zawód matematyka lub informatyka. Kilkanaścioro uczniów - laureatów finałów międzynarodowych - było bądź nadal jest objętych opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci lub są oni beneficjentami innych prestiżowych stypendiów.

    Zadania - Gry Matematyczne i Logiczne (pwr.edu.pl)

  • Zmiana planu po feriach

    Nieznacznie zmienił się plan lekcji, który zacznie obowiązywać od poniedziałku -29 stycznia 2024r.  Proszę zajrzyjcie do niego i sprawdźcie czy dotyczy Was zmiana. 

  • Srebrna tarcza po raz siódmy - Perspektywy 2024

    W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy analizowały wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej).

    Z radością informujemy, że w tegorocznym rankingu Perspektyw nasze liceum zajęło 239 miejsce w kraju, 71 w województwie mazowieckim i  5 miejsce wśród liceów katolickichW wysoką pozycję rankingową wśród 1000 sklasyfikowanych liceów wpisane są nie tylko punkty maturalne i pomyślnie zdane egzaminy. To sukces wynikający ze współpracy grona pedagogicznego, ambitnych uczniów,  Rodziców, Parafii i Centrum Edukacji Archidiecezji Warszawskiej. Jest to najwyższy uzyskany w historii liceum wynik w klasyfikacji ogólnopolskiej. 
    Wszystkim zaangażowanym w tworzenie i wsparcie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki serdecznie dziękujemy i gratulujemy:)

    W pełnej wersji publikacji dostępnej na stronie Perspektywy.pl Czytelnicy znajdą listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników.

  • Lekcja z SGH

    W czwartek - 11 stycznia 2024 r. w klasa akademicka SGH - 3b uczestniczyła w  webinarze dotyczącym finansów. Zajęcia prowadził doktorant SGH pan Kamil Flig. Uczniowie  słuchali ze skupieniem zajęć p.t. "Finanse osobiste czyli jak zostać bogatym". Prowadzący opisał sposoby na zdobycie, zabezpieczenie i pomnożenie swojego majątku. Wiedza ta pozwala uczniom na poznanie mechaniki pieniądza oraz rynków finansowych. Uczniowie uważają, że edukacja finansowa jest ważnym tematem, który powinien zostać poruszany i kontynuowany. (aut.Tomasz, Wojciech kl. 3b)

  • Klasa Ia i Ic z wizytą w Teatrze Kamienica

    10 stycznia 2024 uczniowie klas Ia i Ic wraz z wychowawcami wybrali się do Teatru Kamienica w Warszawie na spektakl „Wszechmocni w sieci” autorstwa i w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Ta misyjna sztuka wydaje się być dla i o młodzieży, koncentrować się na problemie przemocy w cyberprzestrzeni, jej przyczynach i dramatycznych skutkach jakie za sobą niesie. Po obejrzeniu przedstawienia widzowie wychodzą jednak ze świadomością złożoności tego problemu, współodpowiedzialności dorosłych i całego społeczeństwa w aspekcie generowania, podsycania i przyzwolenia na tego rodzaju działania.

    Co więcej żadna z postaci nie jest przedstawiona jednoznacznie, nie ma tu wyraźnej granicy w ocenie moralnej między ofiarą a oprawcą. Oprawca – hejter to jednocześnie ofiara dla której konsekwencje jej działania niestety są nieodwracalne. Pozotaje sam na sam z pytaniami o to kim jest i jak ma wyglądać jego dalsze życie na które nie ma odpowiedzi w pozornie wszechmocnym internecie.

  • Spotkania wigilijne - 22.12.2023

    22 grudnia 2023 roku rozpoczął się wspólnym kolędowaniem w kościele. W atmosferę zbliżających się Świąt wprowadziły nas tradycyjne kolędy w tym "Cicha noc" w językach nauczanych w naszej szkole: angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim. Wszyscy włączyli się w śpiew szkolnej scholii. Z ambony popłynęły piękne i wartościowe życzenia świąteczne od księdza proboszcza Mirosława Cholewy i pani dyrektor Doroty Koprowskiej, która przypomniała wszystkim o nadrzędnej roli Miłości w przeżywaniu tajemnicy Bożego Narodzenia.

    Potem przyszedł czas na życzenia i wspólne świętowanie w klasach. Było i smacznie i refleksyjnie dzięki tradycji dzielenia się opłatkiem. W tym roku uczestniczyliśmy też w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym organizowanych przez klasy trzecie pod kierownictwem księdza Kamila Mianowskiego. Była to formuła świątecznej "Familiady" gdzie do wspólnej zabawy stanęła drużyna reprezentująca nauczycieli i uczniów. Show było kompletne, nie zabrakło dowcipu w stylu Karola Strasburgera, dobrej świątecznej muzyki w wykonaniu uczniowskiego bandu, skaczących "żywych rzepek" oraz świątecznych wspomnień uczestników. To były wyjątkowo udane spotkanie, zabraliśmy dzięki nim dużą dawkę dobrego humoru na świąteczny czas. Gratulujemy raz jeszcze i dziękujemy uczestnikom i organizatorom za wspólną, świąteczną zabawę.

  • Klasa 2a z wizytą w Teatrze Polskim

    15 grudnia 2023 roku klasa 2a naszego liceum odwiedziła Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

    W ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” uczniowie obejrzeli premierowy spektakt „Antygona” na podstawie sztuki Sofoklesa w reżyserii Piotra Kurzawy i przekładzie Antoniego Libery.

    Ten wymagający repertuar był sposobnością do spojrzenia na lekturę szkolną z perspektywy bezpośredniego kontaktu z żywym słowem i przekazem interpretacyjnym aktorów na deskach teatru.

  • Świąteczne kiermasze

    13 grudnia zamieniliśmy się w świętych Mikołajów. W ciągu dnia uczniowie przygotowali stoiska ze słodyczami i częstując się wzajemnie zbierali fundusze na pomoc dla rodziny zastępczej i domu małego dziecka. Uczniowie i nauczyciele przygotowali paczki, które trafią do potrzebujących dzieci. Koordynatorem akcji był samorząd uczniowiski pod opieką p. Kingi Bysko. Wieczorem Rada Rodziców zorganizowała kiermasz na rzecz rozwoju naszego liceum. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy:)

  • Klasa akademicka w naszym liceum

    ​​​Miło nam poinformować, że klasa 3b rozszerzająca matematykę, geografię, fizykę i język angielski –  została objęta patronatem Klasy Akademickiej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
    28 listopada 2023 r. w Auli Głównej SGH odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego dla Klas Akademickich. Naszą szkołę reprezentowała pani Dyrektor Dorota Koprowska, Szkolny Koordynator Programu pan Grzegorz Gągała oraz przedstawiciele uczniów  klasy 3b. Tym samym znaleźliśmy się w gronie 73 liceów w Polsce współpracujących z SGH.

    Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH przedstawił uczelnię i jej znaczenie w świecie nauki. Pani dyr. Joanna Kaszewska przedstawiła założenia rozpoczętej współpracy. W ramach realizacji przedsięwzięcia uczniowie będą mogli nawiązać współpracę ze światem akademickim poprzez uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez kadrę naukową Uczelni. Uczestnicy programu mają też możliwość wzięcia udziału w ważnych wydarzeniach i uroczystościach organizowanych przez SGH. Młodzież będzie mogła też rozwijać współpracę w zakresie tutoringu, korzystać z Biblioteki, czy też współpracować ze studenckimi kołami naukowymi. Program pozwala także poznać ofertę edukacyjną Uczelni i ułatwia dokonanie wyboru ścieżki zawodowej uczniom, którzy swoją przyszłość wiążą z ekonomią, finansami i zarządzaniem. Po uroczystym podpisaniu umowy udaliśmy się na miły poczęstunek i rozmowy z licealistami, którzy również w tym roku przystąpili do programu. 

  • Sport bez dopingu - zajęcia profilaktyczne

    24 listopada 2023 r. nasz absolwent Stefan Maciejko, student fizjoterapii, przeprowadził dla uczniów klas drugich i trzecich spotkania dotyczące profilaktyki prozdrowotnej z zakresu uprawiania sportu, kontuzji, diety i dopingu. Uczniowie uprawiający sport aktywnie włączyli się w dyskusję, zadawali liczne pytania pogłębiające ich wiedzę z zakresu fizjologii sportu.

  • Szkolne obchody Święta Niepodległości z muzyką w tle

    10 listopada 2023 r. w przeddzień obchodów Dnia Niepodległości uczniowie naszego liceum tradycyjnie przystąpili do uroczystego odśpiewania hymnu narodowego. Po części formalnej i wspólnej modlitwie przyszedł moment na muzyczną niespodziankę w wykonaniu szkolnej scholi, która przeniosła nas w świat polskiej muzyki patriotycznej.

    Po uroczystych obchodach w szkole uczniowie klas: Iia,IIb,IIc,IIIa wyjechali na koncert „Muzyka polska na cztery ręce” do Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Koncert był szczególną formą uczczenia Święta Niepodległości.

    Wirtuozerskim popisom fortepianowym w wykonaniu Duo Granat & Kreda (Tamara Granat & Adrian Kreda) towarzyszył pokaz multimedialny będący rysem historycznym na temat polskich kompozytorów – Chopina, Paderewskiego i Zarębskiego. Młodzież miała szansę zapoznać się z utworami muzycznymi tych wybitnych Polaków jednocześnie poznając ich sylwetki oraz okoliczności powstania prezentowanych utworów.

    Dla wielu uczniów była to pierwsza okazja do odwiedzenia Teatru Wielkiego Opery Narodowej i zapoznania się z twórczością mniej znanego wybitnego polskiego kompozytora i pianisty dziewiętnastowiecznego – Juliusza Zarębskiego.

    Koncert zakończył się w rytmie energetycznego tanga argentyńskiego, potwierdzającego uniwersalizm języka muzyki wyrażającej wartość wolności.

  • Uroczystość 105 rocznicy odzyskania niepodległości w Lesznowoli

    W sobotę, 11 listopada reprezentacja uczniów naszej szkoły pod opieką p. Agnieszki Rapcewicz wzięła udział w zorganizowanych przez Urząd Gminy Lesznowola  obchodach 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Na spotkaniu zgromadziły się liczne delegacje samorządowe, szkolne, harcerskie, a także strażackie. Nie zabrakło mieszkańców – często rodzin z dziećmi. Po wprowadzeniu sztandarów, o godzinie 12.00, wspólnie zaśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego włączając się w akcję „Niepodległa do Hymnu”. Część oficjalną zakończyło złożenie  kwiatów pod obeliskiem. Mieliśmy potem okazję wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu harcerskiego. Obecność  na tej uroczystości wielu młodych ludzi świadczy o ich patriotycznym zaangażowaniu  i szacunku dla wszystkich, którym zawdzięczamy wolną Ojczyznę.

  • 11. Listopada

  • Wspomnienie naszych Świętych Patronów

    3 listopada 2023 roku pozostając w atmosferze dnia Wszystkich Świętych uczniowie naszego liceum mogli przebrać się za swojego patrona lub uczcić jego pamięć dobierając stosowny atrybut. 
    Ten zewnętrzny znak ubioru był nie tylko okazją do przybliżenia postaci świętych i podkreślenia łączności z nimi. Była to też przede wszystkim promocja radosnego chrześcijaństwa, swoistego rodzaju potwierdzenie słów księdza proboszcza Mirosława Cholewy wypowiedzianych podczas porannej homilii: „chrześcijanie świętują życie”. ​​​​​​​

    Kreatywność uczniów w doborze strojów i atrybutów doceniono w organizownym przez p. Ewę Wydrzyńską i księdza Kamila Mianowskiego konkursie na najciekawsze przebranie. 
    Oto wyniki: I miejsce exaequo :Irena Karzel 2a (św. Elżbieta Czacka) i Dawid Kurowski 1c (św. Dawid)

    II miejsce: Noemi Więsik 2a (św. Rita)

    III miejsce:Zofia Gągałą 1c (św. Zofia)

    Organizatorzy i Dyrekcja szkoły dziękują wszystkim, którzy poprzez przebranie się dołączyli do niesienia radości płynącej ze wstawiennictwa naszych świętych.

     

  • Dzień Patrona

    Jak co roku, 19 października 2023 r. świętowaliśmy Dzień Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystości rozpoczęły się koncelebrowaną Mszą Świętą odprawianą przez księdza proboszcza Mirosława Cholewę oraz księdza Kamila Mianowskiego.
    Tradycyjnie tego dnia dbyło się również ślubowanie klas pierwszych. W tym roku do przestrzegania zasad i wartości uznawanych w naszej szkole zobowiązała się grupa 109 uczniów wraz z ich wychowawcami: p. Małgorzatą Barską /Ia/, p. Natalią Karpowicz /Ib/, p. Renatą Markowską /Ic/ i p. Jackiem Bartoszewskim /Id/.

    Był to dla nas również czas świętowania Dnia Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor Dorota Koprowska wyraziła w tym dniu wdzięczność i uznanie dla wszystkich Pracowników Szkoły, Księdza Proboszcza, Rodziców i Uczniów, podkreślając, że wszyscy stanowimy o tym, jaka jest i będzie nasza szkoła. Te słowa uświadomiły wszystkim szczególny, wspólnotowy wymiar funkcjonowania naszego liceum. Nie zabrakło również życzeń i podziękowań skierowanych do Grona Pedagogicznego przez przewodniczącą samorządu szkolnego Melanię Michalską.
    Dyr. Dorota Koprowska wręczyła dyplomy i gratulowaliśmy uczniom naszej szkoły, którzy otrzymali stypendia Starosty Powiatu Piaseczyńskiego w ramach „Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionej Młodzieży Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Piaseczyńskiego”. Uroczyste obchody zakończyliśmy wspólnym wyjazdem na projekcję filmu „Chłopi” w Jankach - polskiego kandydata do Oskara 2023.

  • Olimpiada Wiedzy o Mediach

    Zapraszamy serdecznie Uczniów do udziału w X edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach organizowanej przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. W linku znajdziecie plakat zawierający podstawowe informacje o olimpiadzie. Termin rejestracji uczestników upływa 31 października. OWM_Plakat_X_edycja.pdf

  • A może?

    A dlaczego by nie studia w Hiszpanii? W najbliższą sobotę w samym centrum Warszawy 10 czołowych uczelni hiszpańskich zaprezentuje ofertę programów studiów (po angielsku i hiszpańsku) przygotowaną specjalnie dla polskich maturzystów.

  • Klasa 2b i 2c w promieniach Słońca

    W słoneczny poniedziałkowy poranek - 2.10.2023r.  klasy 2b i 2c wraz z opiekunami wyruszyli z Piaseczna kolejką wąskotorową na polanę w Runowie. W trakcie przejazdu usłyszeliśmy ciekawą historię tejże kolejki, która niegdyś łączyła Warszawę z Grójcem. Pobyt w Runowie to czas relaksu, wspólnych rozmów i gier. Okazało się, że można spędzić ze sobą kilka godzin i świetnie się bawić bez telefonów.

  • 4a, Modlin i Palmiry

    2 października uczniowie klasy 4a o profilu humanistycznym pod opieką p. Bożeny Grabowskiej- Motyl i p. Aleksandry Leśniewskiej- Stępień pojechali do twierdzy Modlin i miejsca pamięci w Palmirach. Nigdy niezdobyta twierdza zrobiła duże wrażenie, a cmentarz w Palmirach uświadomił jak wielką cenę płacili nasi przodkowie za wolność. Przewodnik, którego ojciec bronił twierdzy w czasie II wojny św. poruszył wyobraźnię i skłonił do refleksji. To był piękny i wartościowy czas dla naszych maturzystów.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łazach - Magdalence
    ul. Wiejska 2
    05-552 Łazy
  • 694455717

Galeria zdjęć

Brak galerii w albumie