Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” opublikowała 10 stycznia 2018 r. XX Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych, czyli listę najlepszych liceów i techników w Polsce i poszczególnych miastach.
Z radością informujemy, że uzyskaliśmy 193. (w 2017r. - 284) miejsce i znaleźliśmy się wśród 500 najlepszych polskich liceów (wszystkich szkół licealnych jest w Polsce 2186). Wśród liceów mazowieckich jesteśmy na 51. miejscu ( w 2017r. - 61). Otrzymaliśmy w związku z tym tytuł "Srebrnej Szkoły 2018". W rankingu maturalnym zajęliśmy 189. miejsce w Polsce.
Zdobycie miejsca w czołówce ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY jest dla każdego liceum i technikum zasłużonym powodem do dumy. Świadczy to przecież o dobrej atmosferze w szkole, tworzonej wspólnie przez znakomitą kadrę i ambitnych uczniów.
więcej: Ranking Perspektyw 2018
W piątek - 22 grudnia - spotykamy się tradycyjnie o godzinie 8.00.
8.00 - 9.15 - spotkanie opłatkowe uczniów - cz.I
9.30-10.00 - Jasełka przygotowane przez klasę II LO ( w kościele)
10.15-11.00 - spotkanie opłatkowe uczniów - cz.II
11.00 - 12.00 - spotkanie opłatkowe Nauczycieli i Pracowników Szkoły
19 grudnia klasy trzecie gimnazjum udały się na wycieczkę do polskiego parlamentu oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.
Po krótkiej podróży do centrum stolicy rozpoczęliśmy zwiedzanie Sejmu RP. Przed wejściem odbyliśmy szczegółową kontrolę w celu zachowania bezpieczeństwa w jednym z najważniejszych miejsc w Polsce. Do właściwego budynku parlamentu weszliśmy najnowszym korytarzem podziemnym. Pani przewodnik zaprezentowała nam plan całego kompleksu na bardzo dokładnie wykonanej makiecie. Następnie udaliśmy się do sali plenarnej, gdzie poznaliśmy historię budynku parlamentu oraz dowiedzieliśmy się kilku ważnych informacji o obecnej strukturze władzy ustawodawczej. Nie siedzieliśmy co prawda na miejscach posłów, lecz mimo to mogliśmy poczuć się bardzo uroczyście i oficjalnie. Następnie przeszliśmy do głównego korytarza, gdzie znajdują się bardzo znane sejmowe schody, na których zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Mieliśmy również okazję przyjrzeć się tablicom upamiętniającym posłów w sejmie II Rzeczpospolitej oraz tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Drugim punktem naszej wycieczki było Muzeum Narodowe. Poznaliśmy sylwetki kilku znanych malarzy, takich jak: Aleksander Gierymski, Józef Chełmoński, Stanisław Wyspiański czy Jacek Malczewski, oraz przeprowadziliśmy analizę niektórych obrazów tychże artystów, np. Żydówki z pomarańczami czy Babiego lata. Mieliśmy także okazję posłuchać prezentacji dwóch uczniów na temat innych dzieł malarskich z tego okresu. Na koniec podzieliliśmy się na kilka grup, aby zmierzyć się z quizem. Emocje sięgały zenitu, ponieważ w wykonaniu tego zadania liczył się czas, a odpowiedzi musieliśmy szukać w kilku salach muzealnych.
Wycieczka była dla nas niezwykle pouczającą przygodą. Poznaliśmy dużo nowych informacji i ciekawostek o polskim parlamencie i obradach tej instytucji oraz zgłębiliśmy się w tajniki historii dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej sztuki.
Napisały: Julia Dyczkowska, Aleksandra Lublińska, kl. 3b
Razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lesznowoli zapraszamy na I Warsztaty Muzyczne w Magdalence. Odbędą się one w naszej szkole, w dniach 9-11 lutego 2018 roku. Zaproszeni są wszyscy, którzy kochają muzykę, pragną śpiewać (lub grać) i chcą czerpać z tego radość. Nie trzeba być wykształconym myzykiem, nie jest nawet konieczne doświadczenie w śpiewie chóralnym. Liczy się entuzjazm i pasja! Kliknij aby przeczytać szczegółowe informacje.
Tegoroczne rekolekcje adwentowe dla młodzieży naszych szkół miały inny niż w ubiegłych latach przebieg. Odbyły się we wtorek - 5 grudnia - na terenie klasztoru i sanktuarium zakonu franciszkanów w Niepokalanowie, dokąd dotarliśmy autokarami. Nasi uczniowie oraz nauczyciele uczestniczyli w Rekolekcjach Adwentowych w Niepokalanowie. Dzień rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, a następnie podzieleni na kilka grup zwiedzaliśmy Muzeum św. Maksymiliana, Muzeum Strażackie oraz Muzeum Papieskie. Uczestniczyliśmy też w niezwykłym pokazie jakim jest Panorama Tysiąclecia. Dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 r. w podziemiach bazyliki zainstalowano ruchomą szopkę, ilustrującą historię Kościoła w Polsce. Śpiewy religijne i historyczne, odpowiednio dobrane postacie, począwszy od Piastów aż po Jana Pawła II oraz interesujące komentarze dotyczące dziejów naszego narodu na przestrzeni stuleci, dają niezwykły efekt. Na koniec obejrzeliśmy film ukazujący historię życia świętego Maksymiliana Kolbego. To co pozostanie w naszych sercach po tym jednym dniu rekolekcji, a przede wszystkim po zagłębieniu się w duchowość św. Maksymiliana, to przeświadczenie, że nienawiść niszczy, a tylko miłość jest siłą, która rodzi wolność, dobro i zbawienie.
Zwyciężczynią jest Anna Krupa - uczennica klasy IIIbg, która wykonała zestaw czterech kart z motywami świątecznymi ze...smakowitych przypraw. Prace Ani zostały wkomponowane w kartkę szkolną. Wydrukowane egzemplarze z życzeniami rozsyłane są do przyjaciół Szkoły.
Drugie miejsce przypadło ex aequo Julii Pęcak i Dominice Dębowskiej z klasy IaLO. Kartki Nel Paszkiewicz i Kamili Skoczylas z VIIb uplasowały się na trzeciej pozycji. Komisja konkursowa brała pod uwagę estetykę kart, koncepcję artystyczną, wkład pracy oraz wiek autorów. Zdjęcia zwycięskich prac można oglądać na wystawie przy bibliotece szkolnej. Uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za wykonane bardzo starannie prace - wszystkie kartki zostaną rozesłane do osób w Warszawskim Hospicjum oraz Kombatantów.
Ukończyliśmy zbiórkę darów dla kombatantów i rodaków mieszkających na Ukrainie. Każda klasa pod kierunkiem swego wychowawcy przygotowała paczkę z artykułami żywnościowymi, opłatkiem i ręcznie wykonaną kartką z okazji świąt Bożego Narodzenia, a także zebrała dary w postaci pieniężnej. Paczki zostały już przekazane Zarządowi Obwodu Warszawa Zrzeszenia "WiN" i wkrótce dotrą do Lwowa, razem z naszą pamięcią i życzliwością.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w świątecznym konkursie plastycznym na wykonanie kartki bożonarodzeniowej, ozdoby choinkowej lub stroika świątecznego. W ramach naszego szkolnego projektu "Niepodległa" związanego z przygotowaniami do świętowania stulecia odzyskania niepodległości w 2018 roku chcemy połączyć konkurs plastyczny z działaniami patriotycznymi, stąd pomysł na obdarowanie pracami konkursowymi naszych przyjaciół ze Światowego Związku Żołnierzy AK. Wykonując konkursowe kartki, stroiki lub ozdoby pamiętajmy, że trafią one do konkretnych ludzi, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Będzie to z naszej strony wyraz szacunku, wdzięczności i życzliwości. Podobnie jak w minionym roku, zwycięska kartka świąteczna zostanie wydrukowana i rozesłana z naszymi życzeniami do przyjaciół szkoły.Termin oddawania prac upływa w piątek 8 grudnia.
„Jeśli dziś publicznie ukrzyżuję księdza, czekają mnie sukcesy i nagrody. Jeśli księdza pochwalę, to mnie ukrzyżują!"– to słowa Manuela Cotelo reżysera filmu „Ostatni szczyt", który wyświetlimy w kinie Alek. Jest to jedna z najlepszych filmowych opowieści o kapłaństwie, której dystrybucja w wielu krajach napotkała ogromne przeszkody. U nas film będzie można obejrzeć spokojnie w sobotę - 25 listopada o godz. 19.15. Wstęp wolny.
21 listopada klasy VIIa i VIIb zwiedziły Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie mieszczące się w XVIII-wiecznej kamienicy na Nowym Mieście. To tu Maria przyszła na świat. Wycieczka odbyła się z okazji 150. rocznicy urodzin polskiej noblistki. Na wystawie poświęconej życiu i działalności wielkiej uczonej uczniowie mogli zobaczyć autentyczne sprzęty i przedmioty należące do uczonej lub pochodzące z jej epoki, m.in.: zdjęcia jej oraz najbliższej rodziny i przyjaciół, dokumenty, znaczki, monety i medale, gazety z lat 20. i 30. XX wieku, książki a także XIX-wieczne meble oraz drobne przyrządy laboratoryjne. Dodatkową atrakcją był pokaz chemiczny.
Na prośbę uczniów od dziś - 20.11.17 - wydłużamy przerwę obiadową o 5 minut. Skutkiem tego jest zmiana godzin dzwonków szkolnych od szóstej lekcji.
1. 8.00-8.45
2. 8.50-9.35
3. 9.45-10.30
4. 10.40-11.25
5. 11.35-12.20
6. 12.40-13.25
7. 13.30-14.15
8. 14.20-15.05
9. 15.10-15.55
Prawie rok od pierwszego pomysłu trwały starania o poprawienie naszej infrastruktury sportowej. Nie mamy wprawdzie obiektu na miarę Stadionu Narodowego, ale nasza radość jest znacznie większa niż można to sobie wyobrazić.
Nasze boisko i jego zadaszenie powstało z dobrego serca wielu ludzi. Można byłoby napisać bajkę... choć naprawdę wyglądało to tak: najpierw w gabinecie p. Dyrektor pojawił się jeden Tata, dzięki któremu otrzymaliśmy sztuczną trawę, później przyszedł drugi Tata, dzięki któremu pod szkołę zaczęły przyjeżdżać ciężarówki z kruszywem. Wyjazd do Konstancina zachęcił nas do zakupienia balonu. Przed nami jeszcze podłączenie grzałki i dopracowanie szczegółów związanych z eksploatacją boiska, ale już zajęcia wychowania fizycznego nie muszą odbywać się na korytarzach szkolnych :)
W trakcie dotychczasowych prac mogliśmy liczyć na wsparcie finansowe Rodziców, Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Warszawskiej, Totalizatora Sportowego LOTTO i Fundacji na rzecz Szkół Katolickich w Magdalence oraz pomoc ze strony Gminy Lesznowola i Starostwa Piaseczyńskiego. Życzliwość Niezwykłych Osób przejawiła się poprzez opracowanie projektu boiska, niwelacji i wyrównania terenu.
WSZYSTKIM PRZYJACIOŁOM SZKÓŁ KATOLICKICH najpiękniej i najserdeczniej DZIĘKUJEMY za to, że jesteście z nami.
W dniu Narodowego Święta Niepodległości w kościele w Magdalence uczniowie naszych szkół wystąpili w spektaklu słowno-muzycznym. Widowisko, przedstawiające kolejne etapy w drodze Polski do odzyskania niepodległości, łączące recytacje z utworami muzycznymi i pokazem multimedialnym, spotkało się z ogromnym uznaniem licznie zgromadzonej w kościele publiczności. Długo brzmiały gorące brawa, a wiele osób nie mogło opanować łez wzruszenia.
Z okazji obchodów stulecia niepodległości Polski nasza szkoła bierze udział w rocznym projekcie „Niepodległa”. W każdym miesiącu, począwszy od listopada 2017 r., odbywać się będą poszczególne przedsięwzięcia, których głównym tematem jest Polska. Wydarzenia te będą mieć różne formy, takie jak konkursy, quizy, gry terenowe, biegi, spotkania z kombatantami oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Cykl wydarzeń rozpocznie akademia z okazji Święta Niepodległości- Akademia przygotowana przez uczniów szkoły pod opieką pani Ewy Dulnej- Rak oraz pani Moniki Kusztal.
Zapraszamy do kościoła św. Marii Magdaleny w Magdalence w sobotę - 11 listopada po wieczornej Mszy Świętej.
W minioną sobotę w kościele św. Marii Magdaleny w Magdalence ksiądz Biskup Kazimierz Romaniuk udzielił sakramentu Bierzmowania. Wśród grona młodzieży przyjmującej sakramet znalazło się sporo uczniów naszej szkoły. Podczas uroczystości grała i śpiewała część scholi szkolnej. Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy postanowili oddać swoje sobotnie popołudnie i tym samym dać piękne świadectwo służby drugiemu człowiekowi.
W piątek, 27 października odbył się finał Piętnastego Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej "Usłysz, Panie, moje słowa".
Z wielką radością dzielimy się sukcesami naszych uczniów.
MICHAŁ CZAPCZAK z klasy 3bg zdobył I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych
MONIKA WALCZAK z kl.1a LO zdobyła wyróżnienie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych
Najserdeczniej gratulujemy!
Zgodnie z obietnicą złożoną na spotkaniu z p. Anną Kuciak zamieszczamy link do artykułów dotyczących zagrożeń substancjami psychoaktywnymi.