Nawigacja

  • VI Bal Charytatywny

    W sobotę - 23 lutego 2019 r. -  w Hotelu Poniatowski odbył się bal dla Przyjaciół Szkoły. Tematem przewodnim tegorocznej zabawy był film. Muzyka filmowa, quizy i zagadki ze świata kina urozmaicały wspólny czas. Wszystko rozpoczęło się od modlitwy i powitania Gości. Kilka słów powiedział gospodarz balu  ks. Proboszcz Mirosław Cholewa, w imieniu p. Wójt Jolanty Batyckiej- Wąsik zabrała głos  p. Iwona Pajewska-Iszczyńska, a o aktualnościach szkolnych opowiedziała p.  dyr. Dorota Koprowska. Pokaz tańców przygotowany pod kierunkiem p. Moniki Kusztal zaprezentowali uczniowie trzecich klas gimnazjalnych, oni też poprowadzili wspólnego poloneza. Następna okazja do doskonałej zabawy za rok, ale już teraz serdecznie zapraszamy! 

  • Caritas i śpiew ptaków

    W piękny, sobotni, prawie wiosenny dzień uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas po raz kolejny odwiedzili starsze osoby mieszkające w Domu Opieki w Zalesiu Górnym. Słońce, ciepło i śpiew ptaków rozbrzmiewający wokół zainspirował nas do ciekawych robótek ręcznych: wykonywaliśmy ptaszki z włóczki. Pensjonariusze Domu Opieki nie mają na razie sił ani motywacji do wychodzenia na dwór, dlatego wprowadziliśmy trochę przyrody do salonu, w którym miało miejsce spotkanie. 

  • Lekcja w Muzeum Narodowym

    24 stycznia klasy pierwsze liceum wybrały się z wizytą do Muzeum Narodowego w Warszawie na lekcję muzealną „Niech się Polska przyśni Tobie”, związaną z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnymi pomysłami na niepodległą Polskę, które pojawiały się w tamtym okresie a także z ich przejawami w malarstwie oraz rzeźbie. Okazało się, że nasi uczniowie dysponują tak bogatą wiedzą historyczną, że niejednokrotnie wyprzedzali pytania przewodnika! Na zakończenie, jako jedna z nielicznych grup, otrzymaliśmy przepiękny katalog podsumowujący historię walki o niepodległość Polski.W drodze powrotnej w ramach zajęć integracyjnych wstąpiliśmy na lodowisko w Lesznowoli, gdzie mogliśmy podziwiać umiejętności łyżwiarskie naszych uczniów. Wszystkim dopisywały świetne humory i we wspaniałych nastrojach wróciliśmy do szkoły.

  • Caritas w Zalesiu


    Ponownie odwiedziliśmy naszych znajomych seniorów w Domu Opieki w Zalesiu Górnym. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy, ale nie była to jedyna atrakcja spotkania.   Zrobiliśmy także warsztaty artystyczne, podczas których wykonywaliśmy ozdobne maski karnawałowe. Niektóre Panie, z powodu stanu zdrowia nie mogły ich robić samodzielnie, ale z zainteresowaniem przyglądały się twórczości pozostałych osób. Przy użyciu lśniących papierów, kolorowych brokatów, wstążek i koralików  zostały wykonane bardzo piękne maski, którymi na zakończenie spotkania obdarowaliśmy pensjonariuszki Domu Opieki. Nie wybierały się one, z oczywistych względów na żaden bal karnawałowy, ale z radością przyjęły prezenty, którymi ozdobią swoje pokoje. 

  • II warsztaty muzyczne w Magdalence

    Od 6 stycznia można zapisywać się na II edycję Warsztatów Muzycznych organizowanych w naszej szkole. W tym roku odbędą się one od 29 do 31 marca pod hasłem: "Wołali, a Pan ich wysłuchał" i poprowadzą je muzycy związani z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym: Urszula Rogala, Rafał Maciejewski, Hubert Kowalski i Piotr Pałka. Zapisy i informacje na stronie: www.warsztatywmagdalence.pl
    Serdecznie zapraszamy!
  • Niezwykła lekcja historii.

    10 grudnia wzięliśmy udział w niezwykłej lekcji historii. Na spotkaniu z księdzem Stanisławem Kicmanem w kościele parafialnym w Magdalence mogliśmy wysłuchać niezwykłej opowieści - drogi życia księdza Stanisława Kicmana. Jako mały chłopiec został pozbawiony beztroskiego dzieciństwa z powodu wybuchu II wojny światowej. Barwnie i przejmująco opowiadał nam o życiu w okupowanej Warszawie.  W czasie powstania warszawskiego był naocznym świadkiem walki na ulicach stolicy, śmierci swoich rówieśników i masakry ludności cywilnej na Woli, z której udało mu się uratować życie. Po powstaniu wraz z ludnością cywilną został przesiedlony do obozu przejściowego w Pruszkowie, a potem przewieziony z mamą do obozu w Niemczech. Najszczęśliwszym dniem po wojnie dla księdza Stanisława było spotkanie z ojcem, który wyszedł walczyć z Niemcami w powstaniu 1 sierpnia 1944 roku, ale dopiero dzięki pomocy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża znalazł rodzinę rok po zakończeniu wojny... Poruszająca opowieść księdza Stanisława Kicmana zakończyła się zbyt szybko, dlatego czekamy na kolejne spotkanie!

  • Archipelag Skarbów

    W tym roku grudzień w naszej szkole jest miesiącem bardzo bogatym w ważne wydarzenia i spotkania. 6 – 7 grudnia licealiści, a 10 - 11  grudnia gimnazjaliści oraz uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję wziąć udział w warsztatach realizowanych w ramach programu Archipelag Skarbów. Każdego dnia trenerzy prowadzili specjalne zajęcia dla naszej młodzieży uczące zdrowego i mądrego stylu życia. Archipelag Skarbów to program, który pokazuje młodym ludziom ich ogromny, pozytywny potencjał. Dwa bloki warsztatów zamieniły grupę naszej  młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Jednak, żeby odnaleźć i zdobyć ten skarb  konieczne jest kontrolowanie swoich emocji, wybieranie dobrej drogi, kierowanie się zdrowymi zasadami. Pomóc w tym mogą między innymi specjalni przewodnicy. Jednym z celów programu jest umocnienie w młodzieży przekonania, że najważniejsi przewodnicy, od których mogą się wiele nauczyć w życiu, są wokół nich. Są to rodzice, dziadkowie, wychowawcy, trenerzy. Umocnieni potężną dawką wiedzy o zagrożeniach i sposobach radzenia sobie z nimi młodzi ludzie mają szansę pokonać zagrożenia  i stać się posiadaczami skarbu, którego szukają.

  • 13 grudnia

    13 grudnia, w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zgromadziliśmy się na uroczystym apelu poświeconym temu bolesnemu wydarzeniu z historii naszej Ojczyzny. Uczniowie klasy II A L.O. pod kierunkiem pani Marty Starzyńskiej przygotowali poruszajacą inscenizację. Ważne jest, abyśmy pamiętali o tamtych trudnych czasach, doceniali wysiłek i ofiarność ludzi, którzy walczyli o prawdziwą wolność. I ważne jest, abyśmy umieli być wdzięczni za to, że tamte wydarzenia to już tylko historia.

  • Egzaminy próbne

    Grudzień jest dla uczniów kończących dany etap edukacyjny czasem egzaminów próbnych. Nasi uczniowie mogli sprawdzić poziom swej wiedzy przed czekającymi ich przełomowymi sprawdzianami: uczniowie trzeciej klasy liceum wzięli udział w próbnej maturze; gimnazjaliści z klasy IIIA i IIIB oraz ósmoklasiści pisali swój próbny egzamin. Choć nie są to jeszcze egzaminy właściwe, towarzyszył im niemały stres, jako oznaka mobilizacji i pragnienia osiągnięcia jak najlepszych dla każdego, na jego miarę, wyników.

  • Wizyta u Seniorów

    Na początku grudnia grupa uczniów ze Szkolnego Koła Caritas  odwiedziło starsze osoby mieszkajace pod opieką Sióstr Sercanek w Domu Opieki w Zalesiu Górnym. Była to nasza kolejna wizyta w tym miejscu. Na początku spotkania wreczyliśmy nasz adwentowo-świąteczny prezent: ozdoby choinkowe wykonane przez uczniów na zajęciach artystycznych. Seniorzy przyjeli nas bardzo ciepło i w miarę swych sił i możliwości uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu. Z przyjemnością słuchali też utworów granych na skrzypcach przez Martę. Pan Adam i Pan Sylwester, obdarzeni najlepszą pamiecią spośród pensjonariuszy domu, podzielili się z nami swymi wspomnieniami z dzieciństwa, przywołujac barwne i ciekawe obrazy przedwojennej i wojennej Warszawy. Jesteśmy wdzięczni za możliwość takich spotkań i umówiliśmy się już na następne, w styczniu, kiedy  w świątecznym nastroju będziemy wspólnie śpiewać kolędy.  

  • Wycieczka klasy VII

    4. grudnia uczniowie klasy VII SP pod opieką p. Dagmary Nowak, p. Agnieszki Bujnowskiej i p. Kingi Facon zwiedzili Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Mieści się ono  w XVIII-wiecznej kamienicy na Nowym Mieście, w której Maria na świat. Na wystawie poświęconej życiu i działalności wielkiej uczonej mogliśmy zobaczyć autentyczne sprzęty i przedmioty należące do uczonej lub pochodzące z jej epoki. Uczniowie wysłuchali wykładu biograficznego prezentującego życie i światopogląd pierwszej kobiety laureatki Nagrody Nobla. Na koniec zwiedzania muzeum dodatkową atrakcją były warsztaty "Chemiczna tęcza, czyli co wiemy o pH". Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, jakie indykatory mogą być zastosowane w pracowni chemicznej, a jakie w warunkach domowych. Porównywaliśmy barwy wskaźników w różnych roztworach i na tej podstawie określaliśmy odczyn roztworów. Atrakcją było stworzenie własnej skali pH na podstawie dostępnych produktów spożywczych i samodzielne ocenienie odczynu roztworu witaminy C.

  • KONKURS NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ

    Wszystkich Kreatywnych, Utalentowanych i Lubiących Rysować, wyszywać, malować lub tworzyć innymi technikami zapraszamy do zaprojektowania tegorocznej kartki świątecznej, która zostanie wysłana do Przyjaciół Naszych Szkół z życzeniami na Boże Narodzenie. Termin oddania prac - poniedziałek 10 grudnia. Prace prosimy przekazać do p. Kingi Facon lub do sekretariatu.

  • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

    Z radością informujemy, że 26. października 2018 r. na uroczystej gali Julia Markowicz (kl.2b LO) odebrała stypendium przyznawane corocznie przez Prezesa Rady Ministrów uczniom o najwyższych wynikach. Jest to drugie stypendium w naszej szkole, w roku poprzednim otrzymał je Michał Lech. Cieszymy się i gratulujemy!

  • Caritas i Niepodległa

    24 listopada odwiedziliśmy zaprzyjaźniony Dom Opieki Społecznej w Robercinie. Szkolne Koło Caritas i uczniowie zaangażowani w przedstawienie zaprezentowali swój występ z okazji setnej rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Widzami były Panie Pensjonariuszki, opiekujące się nimi Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi i osoby świeckie, a także część naszych uczniów. Przedstawienie tak bardzo się podobało, że zostaliśmy poproszeni o jeszcze jeden występ, w grudniu, tym razem w kaplicy sióstr, gdzie będą mogli nas obejrzeć okoliczni mieszkańcy. Jak zwykle, w tym niesamowicie gościnnym i serdecznym miejscu zostaliśmy podjęci poczęstunkiem.  Co więcej, obdarowano nas piękną szopką świąteczną własnej roboty. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że spotkania takie jak to ubogacają obie strony i służą wzajemnemu obdarowywaniu. Dziękujemy!

  • Szkolne uroczystości z okazji Święta Niepodległości

    Obchody 100 lecia niepodległości Polski rozpoczęliśmy odwiedzinami na cmentarzu w Magdalence. Klasa VII i klasa 1a LO zapaliły znicze przy grobach bohaterów. 9 listopada o godzinie 11.11 włączyliśmy się w ogólnopolską akcję i odśpiewaliśmy hymn Polski. Uczniowie naszej szkoły przygotowali spektakl pt. "Pociąg do Wolności", który został przedstawiony 10. listopada w kościele parafialnym, a 13. listopada mogli go obejrzeć wszyscy uczniowie w szkole. Udział naszych uczniów w konkursie organizowanym przez Radę Szkół Katolickich zaowocował wyjazdem na Jasną Górę i spotkaniem z młodzieżą z innych szkół. O tym, kto siedział w lokomotywie naszego dążenia do Wolności pokazało zdjęcie ze spektaklu - które nie było planowane - taki znak, że Królowa Polski czuwa nad naszą Ojczyzną.

  • Finał konkursu "Ludzie wiary" na Jasnej Górze

    26 i 27 października uczniowie Liceum - Staszek Paszkiewicz, Rafał Okupny i Rafał Adamczyk wzięli udział w ogólnopolskim finale konkursu "Ludzie wiary i ludzie Kościoła w służbie Niepodległej - Walka- Odbudowa-Obrona " na Jasnej Górze w Częstochowie. Do ogólnopolskiego etapu zakwalifikowało się 41 drużyn z całej Polski.
    Prócz udziału w części pisemnej  nasi uczniowie wraz z całą społecznością wzięli udział w Apelu Jasnogórskim i Mszy Świętej dla uczestników. Jak podkreślili organizatorzy poziom finalistów był bardzo wysoki, a wszyscy uczestnicy mogą być dumni z udziału w ogólnpolskich zmaganiach. Uczniowie w nagrodę otrzymali audiobooki "Biblia JPII", a opiekunowie grup "Podręcznik Pokolenia JPII". 

  • Święto Szkoły 2018

    22 października odbyło się Święto Szkoły. Rano, po Mszy Świętej odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy siódmej Szkoły Podstawowej oraz klas Ia i Ib Liceum Ogólnokształcącego.
    Następnie wszyscy uczestniczyli w projekcji filmów: uczniowie Szkoły Podstawowej oglądali film o swoim patronie, świętym Franciszku z Asyżu, a gimnazjaliści i licealiści poprzez film " Wolność jest w nas" poznawali życie i przesłanie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Z kolei odbyła się gra terenowa tematycznie związana z naszymi patronami. Pani Dyrektor Dorota Koprowska zwracajac się do uczniów podkreśliła, że ten dzień jest w założeniu rozrywkowy, ale nie ma nas rozrywać lecz łączyć i jednoczyć. Uczniowie w  grupach międzyklasowych  pokonywali na terenie szkoły 15 stacji, rozwiązując zadania nawiązujące mniej lub bardziej bezpośrednio do wiedzy o świętym Franciszku z Asyżu i błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce. Był między innymi escape room, labirynt, zagadki i quizy przygotowane przez poszczególne klasy. Ważne okazało się nie tylko poprawne rozwiązanie zadań ale i współpraca w ramach grupy. Po zakończeniu gry terenowej Pani Dyrektor wręczyła słodkie nagrody zwycięzcom i wszystkim uczestnikom.

  • Caritas tańczy

    W sobotę - 13 października spotkaliśmy się już po raz kolejny z mieszkankami Domu Pomocy Społecznej w Robercinie, prowadzonego przez siostry Franciszkanki. Zostaliśmy przyjęci niezwykle goraco. Wraz z pensjonariuszkami i opiekującymi się nimi siostrami zakonnymi oraz osobami  świeckimi śpiewaliśmy, tańczyliśmy i cieszyliśmy się pięknym, słonecznym dniem. Niektóre Panie nie miały wystarczajacych sił do tańczenia, ale za to inne tańczyły niezmordowanie , zachwycając nas swoją kondycją, zapałem i niespożytą energią. Wszystkie pensjonariuszki z ogromną radością, podobnie jak my, uczestniczyły w spotkaniu. Nie obyło się oczywiście bez poczęstunku- były pieczone kiełbaski, słodycze i napój malinowy. Na zakończenie rozegraliśmy mecz w zbijaka (obie drużyny składały się zarówno z naszych uczniów, jak i mieszkanek Domu). Zostaliśmy serdecznie zaproszeni na kolejne spotkania. Z przyjemnością wybierzemy się znowu!
    Wszyscy uczniowie, którzy chcieliby się włączyć w działania Szkolnego Koła Caritas, proszeni są o zgłaszanie sie do p. Kingi Facon (biblioteka szkolna).   

  • Szkolne Koło Caritas z wizytą w Zalesiu

    6 października, w sobotę,  grupa uczniów ze Szkolnego Koła Caritas odwiedziła mieszkańców  Domu Braterskiej Pomocy św. Huberta. To już nasza druga i na pewno nie ostatnia wizyta w tym miejscu.  Zostaliśmy serdecznie przyjęci przez pensjonariuszy oraz opiekujący się nimi personel i siostrę dyrektor - Maritę.  Bardzo miło spędziliśmy czas na wspólnym śpiewaniu i zapoznawaniu się. Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał różaniec własnoręcznie zrobiony przez starsze osoby. Zostaliśmy gorąco zaproszeni do kolejnych odwiedzin. Na pewno przyjedziemy! 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łazach - Magdalence
    ul. Wiejska 2
    05-552 Łazy
  • 694455717

Galeria zdjęć

Brak galerii w albumie