Zapraszamy uczniów w wieku 15-16 lat na seminaria naukowe. W wyjątkowych sytuacjach możemy przyjąć także uczniów poza tym przedziałem wiekowym. Zajęcia organizowane są przez Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Informacje o seminariach można znaleźć na stronie: https://www.mimuw.edu.pl/matematyka-wokol-nas
Zgłoszenia dokonują uczniowie samodzielnie przez stronę: https://forms.gle/FDp7xtNJSvuJmQXB8
Termin zgłoszeń: 30 września
Ogłoszenie wyników rekrutacji: 3 października
Pierwsze zajęcia: drugi tydzień października
Każda grupa seminaryjna będzie się spotykać raz w tygodniu przez cały rok szkolny.
Jedne zajęcia będą trwać 2 godziny i 45 minut (w tym dwie 15-minutowe przerwy).
Pierwszych ok. 10 spotkań będzie poświęconych wprowadzeniu w temat i w podstawy danej dziedziny matematyki. Następnych ok. 5 spotkań będzie poświęconych wspólnemu zapoznaniu się z wybranym artykułem naukowym. Uczestnicy będą ze sobą współpracować, wzajemnie tłumacząc sobie omawiane zagadnienia oraz wymieniając się spostrzeżeniami w zakresie studiowanych materiałów, wszystko to pod okiem prowadzącego seminarium. Kolejnych 10 spotkań ma mieć najbardziej elastyczną formę i będzie polegać na uzupełnianiu fragmentów dowodów, rozpatrywaniu szczególnych przypadków lub ich uogólnianiu, oraz stawianiu otwartych pytań i próbach odpowiedzi na nie. Ostatnich 5 spotkań stanowić będzie podsumowanie w postaci sporządzenia raportów końcowych. Być może część końcowych wyników uda się zgłosić w konkursach, jak na przykład Konkursie Uczniowskich Prac z Matematyki im. Pawła Domańskiego, do publikacji w czasopiśmie popularnonaukowym lub nawet (jeśli zostanie rozwiązany otwarty problem) do publikacji w czasopiśmie naukowym.
4 września wyruszyliśmy ze szkoły w kierunku Kazimierza Dolnego. Urocze miasteczko położone nad Wisłą zostało założone przez księcia małopolskiego Kazimierza Sprawiedliwego już w XII wieku. Najstarsze zabytki Kazimierza Wielkiego wznoszą się najwyżej – to samotna baszta z przełomu XIII i XIV w., wskazująca niegdyś kapitanom wiślanych statków drogę do portu, i ruiny zamku, wybudowanego na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego. U ich stóp ciągną się eleganckie, białe spichlerze, pamiętające złoty wiek miasta, czyli przełom XVI i XVII stulecia. Zwiedziliśmy także Kościół farny pod wezwaniem św. św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja, perłę polskiego manieryzmu - kamienice pod św. Krzysztofem i pod św. Mikołajem, zwieńczone efektownymi attykami. Nasz spacer po Kazimierzu zakończyliśmy w dzielnicy żydowskiej i położonym na obrzeżach miasteczka kirkucie, gdzie w latach 80. XX wieku wzniesiono z macew symboliczną Ścianę Płaczu.
W czwartek mieliśmy bardzo intensywny dzień; zwiedziliśmy kompleks pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich. Ten piękny barokowy Pałac zbudowany został dopiero w XVIII w. We wnętrzach pałacu, które zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku można podziwiać neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa. Pałac położony jest w otoczeniu przepięknych ogrodów – w których zrobiliśmy sobie krótką przerwę przed wyprawą do Lublina. W ciągu czterogodzinnej pieszej wycieczki po starym mieście od Bramy Grodzkiej do Bramy Krakowskiej mogliśmy poznać część historii starego Lublina – Zamek Lubelski i wnętrze Kaplicy Zamkowej z unikalnymi freskami rusko-bizantyjskimi , Rynek z gmachem Trybunału Koronnego, a także miejsca związane z życiem i twórczością sławnych osób, takich jak: pisarz Józef Ignacy Kraszewski, Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński, poeta i geograf Wincenty Pol czy poeta Józef Czechowicz.
W piątek po śniadaniu i krótkim spacerze nad jeziorem Białym w Okunince zwiedziliśmy Państwowe Muzeum na Majdanku, niemiecki obóz koncentracyjny, założony w 1941 roku. KL Lublin stanowił istotne ogniwo realizacji „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Był również wykorzystywany jako obóz karno-przejściowy dla polskiej ludności wiejskiej. Na Majdanku więziono ogółem około 150 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci różnych narodowości. Po pełnym refleksji zwiedzaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Magdalenki....
W zakładce plan lekcji został opublikowany plan obowiązujący od poniedziałku - 9 września 2019 r.
W poniedziałek – 2 września rozpoczęliśmy nowy, wyjątkowy rok szkolny. Naukę w liceum rozpoczęło 134 uczniów – w pięciu pierwszych klasach liceum. (80 osób w liceum czteroletnim i 54 uczniów w trzyletnim). W sumie w liceum w tym roku uczy się 264 uczniów, a zatrudnionych jest 27 nauczycieli. Do Grona Pedagogicznego dołączyli p. Agata Pokropińska – nauczyciel informatyki , p. Małgorzata Pietrzyk – nauczyciel chemii oraz ksiądz Michał Wszeborowski. Tradycyjnie pierwsze kroki skierowaliśmy do naszego Patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po modlitwie przy grobie Błogosławionego, w kościele p.w. św. Stanisława Kostki uczestniczyliśmy w mszy świętej inaugurującej rok szkolny 2019/20. Koncelebrowali ją ks. Mirosław Cholewa oraz ks. Sylwester Jeż dyrektor Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Warszawskiej – organu prowadzącego naszą szkołę. Mieliśmy przywilej wysłuchania historii ks. Jerzego opowiedzianej przez pana Dariusza Starko, a potem wszyscy udaliśmy się do muzeum. Jeszcze wieczorem tego dnia odbyły się spotkania Rodziców z Wychowawcami poprzedzone mszą świętą w intencji uczniów. Wtorek był już dniem pracy; przeprowadzono testy poziomujące, był czas na wspomnienia z wakacji oraz omówienie planowanych wyjazdów.
W środę 4 września uczniowie klas pierwszych wyruszyli do Kulki na Mazury, a uczniowie klasy IIIa do Okuninki, na trzydniowe wyjazdy. Pierwszaki na integrację oraz zajęcia formacyjne, a maturzyści na tropienie śladów historii.
Nareszcie będzie można przyjść do szkoły... Zaczynamy 2. września od modlitwy o błogosławieństwo dla całej Społeczności Szkolnej na rok 2019/20. Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona w kościele p.w. św. Stanisława Kostki w Warszawie. To na terenie tamtejszej parafii znajduje się grób naszego Patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki, dlatego to jest tradycyjne miejsce naszego pierwszego spotkania po wakacyjnej przerwie.
Szczegółowy plan:
8.00 - zbiórka i spotkanie z Wychowawcami w szkole
8.30 - wyjazd autokarami do Warszawy
10.00 - uroczysta Msza Święta
11.00 - przypomnienie postaci Patrona - bł. ks. Jerzego Popiełuszki
12.00 - uczniowie klas pierwszych zwiedzają Muzeum Patrona
13.00 - powrót klas: ósmej, drugich i trzecich
14.00 - powrót do szkoły klas pierwszych
Prosimy o wpłacenie Wychowawcom 15 zł (koszt przejazdu)
Wszystkim Uczniom i Nauczycielom życzymy dobrego czasu wakacji. Niech wolne od ławek szkolnych dni zaoowocują pięknymi doświadczeniami spotkań z innymi ludźmi i z samym sobą.
Otrzymaliśmy wyniki tegorocznej matury. Wstępnie, średnie wyniki naszej szkoły, to (w nawiasie wyniki w powiecie piaseczyńskim, województwie mazowieckim i ogólnopolskie):
język polski - poziom podstawowy- 59,96% (49,02%, 51,71%, 52%)
matematyka - poziom podstawowy -70,87% (61,8%, 61,35%, 58%)
język angielski - poziom podstawowy - 89,27% (76,64%, 75,42%, 72%)
Wyniki maturalne z przedmiotów dodatkowych (w nawiasie wyniki w powiecie piaseczyńskim, województwie mazowieckim i ogólnopolskie):
Język polski rozszerzenie - 42,67% (52,88%, 61,94%, 55%)
Matematyka rozszerzenie – 65,20% (43,82%, 44,53%, 39%)
Język angielski rozszerzenie – 65,62% (61,68%, 60,93%, 56%)
Biologia rozszerzenie – 51,33% (26,88%,35,06%, 33%)
Chemia rozszerzenie – 61,00% (37,43%, 41,35%, 40%)
Fizyka rozszerzenie – 67,33% (38,32%, 47,01%, 42%)
Geografia rozszerzenie – 64,75% (37,41%, 33,28%, 29%)
Historia rozszerzenie – 53,50% (39,63%, 41,09%, 37%)
Informatyka – 47,00% (33%, 38,02%, 37%)
Język niemiecki rozszerzenie – 96,00% (79,5%, 62,41%, 56%)
Język hiszpański podstawa – 94,00% (94%, 78,55%, 54%)
Wyniki z egzaminów na poziomie rozszerzonym potwierdzają, że TEGOROCZNI MATURZYŚCI zdali egzamin dojrzałości na bardzo wysokim poziomie. Gratulujemy Uczniom i Nauczycielom.
"Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. " (kard. Stefan Wyszyński)
Rok szkolny 2018/2019 dobiegł końca. Był to rok pełen pracy, ważnych wydarzeń, sukcesów, powitań i pożegnań. Kończymy go o rok starsi i o rok mądrzejsi. O godzinie 9:00 Mszą Świętą podziękowaliśmy Panu Bogu za wszelkie otrzymane łaski.
Później Pani Dyrektor Dorota Koprowska wręczyła świadectwa uczniom kończącym szkołę. Uczniowie ze średnią powyżej 5,00 odebrali stypendia ufundowane przez Księdza Proboszcza Mirosława Cholewę. Następnie przyszedł czas na stypendia Pani Jolanty Batyckiej-Wąsik - Wójta Lesznowola dla uczniów uzdolnionych artystycznie, sportowowo i naukowo. Wręczył je Pan Jacek Bulak - Dyrektor ZOPO. Otrzymało je sześcioro naszych uczniów. Finałem oficjalnej części była piosenka i pożegnanie zaprezentowane przez gimnazjalistów z klasy 3b. Wszystko domknęły spotkania z Wychowawcami, a później były już tylko uściski, pożegnania, podziękowania, mnóstwo uśmiechów, ale i wzruszeń. Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom i wszystkim Pracownikom Szkoły serdecznie dziękujemy za cały tegoroczny, pełen serca wspólny czas.
Dopiero się poznawaliśmy, organizowaliśmy wyjazdy integracyjne i nagle okazało się, że przyszedł czas uroczystych pożegnań.
12 czerwca 2019 roku był dniem szczególnym dla uczniów klas ósmych oraz trzecich gimnazjum. Tego dnia odbył się niezwykle elegancki bal z okazji zakończenia nauki w naszej szkole. Był to wzruszający wieczór, który rozpoczął się podziękowaniami za wspólne chwile, tradycyjnym polonezem oraz krótkim pokazem umiejętności tanecznych naszych uczniów. Po krótkiej części oficjalnej rozpoczęła się najprzyjemniejsza część tego wieczoru, czyli wspólne tańce uczniów oraz nauczycieli. Eleganckie stroje, piękne fryzury, klasa, styl oraz świetna zabawa na długo pozostaną w naszych wspomnieniach. Dziękujemy za piękny czas i doskonałą atmosferę.
W piątek, 14 czerwca otrzymaliśmy wyniki naszych gimnazjalistów oraz ósmoklasistów. Poniżej przedstawiamy średnie wyniki szkoły. Warto dodać, że dobre rezultaty pracy uczniów i nauczycieli potwierdza to, że mieszczą się one w najwyższych staninach czyli 8-9.
Egzamin gimnazjalny ( w nawiasie wyniki w gminie Lesznowola, powiecie piaseczyńskim, województwie mazowieckim i ogólnopolskie):
język polski – 76 % (73%, 70%, 67%, 63%) - 8
historia i wos – 75 % ( 72 %, 66%, 62%, 59%) - 8
matematyka – 72% (62%, 53%, 48%, 43%) - 9
przyroda – 72% (60%, 56%, 52%, 49%) - 9
język angielski pp – 92% (88%, 80%, 73%, 68%) - 9
język angielski pr – 85% (79%, 67%, 58%, 53%) - 9
Sprawdzian ósmoklasisty ( w nawiasie wyniki w gminie Lesznowola, powiecie piaseczyńskim, województwie mazowieckim i ogólnopolskie)
język polski – 81,39 % ( 76%, 72%, 67%, 63%) - 9
matematyka - 73,76% (66%, 56%, 50 %, 45%) - 9
język angielski – 85,42% (80%, 73%, 65%, 59%) -9
więcej o wynikach 2019
26 lutego 2019 r. po raz czwarty nasza szkoła wzięła udział w tej międzyklasowej rywalizacji. Poniżej przedstawiamy uzyskane wyniki:
Klasa 3a – 9 miejsce w regionie mazowieckim i 25 w Polsce (udział wzięło 236 klas)
Klasa 1b LO – 11 miejsce w regionie mazowieckim i 27 w Polsce (udział wzięło 326 klas)
Klasa 8a – 16 miejsce w regionie mazowieckim i 38 w Polsce (udział wzięło 415 klas)
Klasa 3b - 20 miejsce w regionie mazowieckim i 77 w Polsce (udział wzięło 236 klas)
Do rozwiązania było, w zależności od kategorii wiekowej uczniów, (Junior 8 lub 9), (Senior 10 lub 13 zadań), z czego pierwsze zadanie podane jest w językach obcych (angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim). Należy przetłumaczyć treść zadania i zapisać rozwiązanie w jednym z podanych języków obcych.
Celem konkursu „Mathématiques Sans Frontières” jest zbliżenie między krajami i miastami Unii Europejskiej, szkołami publicznymi i niepublicznymi, matematyką i językami obcymi.
Konkurs ten ma za zadanie zwiększenie zainteresowania matematyką poprzez pokazanie jej zastosowań w życiu codziennym.
Pozwala on na wykorzystanie własnej inicjatywy w rozwiązywaniu zadań oraz na rozwijaniu twórczej aktywności uczniów. Ponadto wyrabia on umiejętność pracy w zespole i zachęca do nauki języków obcych. Daje on również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy oraz porównanie jej z wiedzą swoich rówieśników z Europy oraz zachęca do pokonywania barier językowych w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami z krajów Unii Europejskiej.
W upalny czwartek, 13 czerwca, na zaproszenie Pana Jarosława Szarka - Prezesa IPN, czwórka uczniów LO: Marysia, Lidia, Rafał i Mikołaj wraz z p.dyr. Dorotą Koprowską, p. Natalią Karpowicz oraz p. Jackiem Kitlińskim udała się do Belwederu.
Mieliśmy okazję wysłuchać debaty wybitnych profesorów historii polskich uczelni na temat walki o granice Polski w latach 2018-19. Z ogromną ciekawością zwiedziliśmy ten historyczny budynek. Pani Przewodnik przedstawiła nam nie tylko historię tego miejsca i jego mieszkańców, ale również opowiedziała interesujące anegdoty i wyjaśniła nazwę Belweder.
Razem z wszystkimi zaproszonymi gośćmi, zjedliśmy obiad (z deserem) w pięknej scenerii Pałacu Belwederskiego.
Uczestnictwo w debacie oraz wizyta w tym miejscu była dla nas ważnym wydarzeniem uświadamiającym jak niezwykle trudnym i wymagającym nieprawdopodobnego poświęcenia od poprzednich pokoleń było odzyskanie niepodległości 100 lat temu.
W poniedziałek, 10 czerwca uczniowie Liceum pod opieką nauczycieli p. Marty Starzyńskiej i p. Łukasza Nosala wzięli udział w spotkaniu z historykami z Ukrainy, zorganizowanym w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki. Spotkanie z ukraińskimi historykami zorganizował Konsulat Generalny RP w Winnicy. Podczas spotkania dyrektor Państwowego Archiwum Obwodowego w Winnicy Jurij Łehun opowiedział o dotychczasowej współpracy z Archiwum IPN, która ma na celu m.in. digitalizację materiałów dotyczących tzw. operacji polskiej NKWD w latach 1937–38. Dyrektor Centrum Historii Winnicy Ołeksandr Fedoryszen opowiedział o "mordzie winnickim" i ekshumacjach dokonywanych na terenie miasta. Uczniowie obejrzeli film "Winnica: topografia terroru", w którym przedstawiono główne miejsca masowych egzekucji, tortur i pochówków przeprowadzanych w latach 1937–38 przez sowiecki aparat represji. Wśród ofiar były także osoby narodowości polskiej represjonowane w ramach osławionego rozkazu nr 00485 szefa NKWD Nikołaja Jeżowa.
8 czerwca, w sobotnie, upalne przedpołudnie Szkolne Koło Caritas po raz kolejny wybrało się z zapowiedzianą wizytą do Domu Pomocy Społecznej w Robercinie. Oczekiwani byliśmy niecierpliwie przez wszystkie Panie mieszkające tam pod opieką sióstr Franciszkanek i świeckiego personelu. Zgodnie ze złożoną podczas poprzedniego spotkania obietnicą nauczyliśmy pełne energii pensjonariuszki nowego dla nich tańca- belgijki oraz tradycyjnego poloneza. Wszyscy - zarówno "instruktorzy", jak i tańczące Panie oraz te pensjonariuszki, które tylko się przyglądały, byli bardzo szczęśliwi. Jedynym minusem spotkania była świadomość, że to nasza ostatnia wizyta w tym roku szkolnym.
7 czerwca po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej, organizowanej przez redakcję "Biblioteki w Szkole". Celem akcji, która powstała jako reakcja na niski poziom czytelnictwa w Polsce jest pokazanie wszystkim, że - wbrew pozorom - dzieci i młodzież CZYTAJĄ! I czytają więcej od osób dorosłych. Według badań, 62 % osób powyżej 15 roku życia w Polsce nie czyta książek. W akcji "Jak nie czytam, jak czytam" dzieci i młodzież mają pokazać dorosłym, jak to się robi.. Od godziny 10.00 do 11.00 wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zajmowali się czytaniem przyniesionych ze sobą książek. Dodatkową przyjemnością związaną z tym sympatycznym zajęciem było spędzanie czasu na świeżym powietrzu, na trawie, w cieniu drzew. Czytelnicza akcja ma zasięg ogólnopolski. W zeszłym roku było nas jednocześnie czytających przez godzinę 406 224 osoby. W tym roku pewnie znów pobijemy czytelniczy rekord!
W niedzielę 2 czerwca uczestniczyliśmy w otwarciu wystawy IPN „Wstańcie, chodźmy…” Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski” na Zamku Królewskim. Wystawę otworzył Prezes IPN Jarosław Szarek. W wernisażu wzięli udział metropolita warszawski Kardynał Kazimierz Nycz i kardynał senior Stanisław Dziwisz. Głos zabrał pan Kornel Morawiecki oraz dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. dr hab. Wojciech Fałkowski. Była to dla nas ważna lekcja historii, tym bardziej, że wygłoszona poprzez świadków tamtego wydarzenia. Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz chwilę porozmawiał z nami pytając o nasze liceum. Przed powrotem do Magdalenki poszliśmy jeszcze na wspólne – niedzielne lody. Więcej o tym ważnym wydarzeniu tutaj.
W dniach 29.-31. maja udaliśmy się w północną część Polski. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Naszym celem było pogłębienie wiedzy o II wojnie światowej. Informacje o jej ofiarach i bohaterach przestawiono w bardzo nowoczesnym obiekcie w ciekawy sposób.
Następnie wybraliśmy się na spacer po gdańskiej Starówce.
Po przyjeździe do Żelistrzewa korzystaliśmy z wielu atrakcji ośrodka: labiryntów, piramid, konia trojańskiego, ogromnego zamku, ścianki wspinaczkowej, huśtawek i ogromnego boiska. Nie było czasu na nudę.
Drugiego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach surwiwalowych, podczas których m.in. ćwiczyliśmy musztrę, poznaliśmy sposoby filtrowania wody, a także uczyliśmy się strzelać. Po południu wyruszyliśmy nad Bałtyk do Władysławowa, by przejść się Aleją Gwiazd Sportu i nacieszyć się szumem fal bezkresnego morza. Po powrocie, w ramach przygotowania do balu końcoworocznego, ćwiczyliśmy poloneza. Dzień zakończyło wieczorne ognisko, wspólne gry i zabawy.
Ostatniego dnia zwiedziliśmy Gdynię, a w niej m.in. Akwarium Gdyńskie, w którym mogliśmy obserwować interesujące okazy egzotycznych zwierząt i roślin. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyła się żywa rafa koralowa.
W poniedziałek 27 maja klasy: 1a i 1b liceum wybrały się z wizytą do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Mieliśmy niezwykłą okazję poznać zwyczaje panujące na dworze królewskim. Muzeum udostępniło nam stroje z epoki, ubrani w które przenieśliśmy się w czasy baroku i mogliśmy poczuć się jak dwórki królowej Marysieńki a chłopcy jak sarmaccy szlachcice. Wszystko to uwieczniliśmy kręcąc film.
Po południu udaliśmy się na warsztaty kulinarne, gdzie pod okiem szefa kuchni poznawaliśmy tajniki kuchni okresu Dwudziestolecia Międzywojennego. Przygotowaliśmy fantastyczne potrawy, które nie tylko przepięknie wyglądały ale także były przepyszne. Wróciliśmy z niezapomnianymi wrażeniami i pomysłami na wykorzystanie poznanych przepisów.
W tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny brało udział 21 uczniów naszej szkoły. Najlepsze wyniki oraz tytuły osiągnęli:
Jerzy Wąsiewicz - laureat w kategorii Kadet
Marianna Kowalczuk - wyróżniona w kategorii Junior
Jakub Januszkiewicz - wyróżniony w kategorii Junior
Ignacy Kruszewski - wyróżniony w kategorii Junior
Nauczycielom oraz Uczniom serdecznie gratulujemy!
W poniedziałek - 27 maja klasa 2b wybrała się do Rzeczycy koło Kazimierza Dolnego.
Odwiedziliśmy Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsołej koło Radomia: poznaliśmy miejsca bliskie pisarzowi i wysłuchaliśmy opowieści na temat życia oraz działalności literackiej autora „Trans-Atlantyku". Potem pojechaliśmy do Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu oraz spacerowaliśmy po parku w Puławach.
Wtorek: Dziś byliśmy w Kazimierzu Dolnym. Do południa młodzież uczestniczyła w grze terenowej poznając jednocześnie osobliwości urokliwego miasteczka. Po południu pomimo pogody w kratkę udało się rozegrać mecz piłki nożnej na pobliskim boisku.
Środę rozpoczęliśmy od wizyty w muzeum na Majdanku. Niewątpliwie była to dla wszystkich ważna lekcja historii i okazja do refleksji. Po południu zwiedziliśmy zabytki pochmurnego Lublina. We czwartek odbył się długo wyczekiwany przez młodzież spływ kajakowy, ale ilość aktywności fizycznej była ewidentnie niewystarczająca, gdyż męska część klasy dzień zakończyła meczem piłki nożnej. Pozostali integrowali się przy grach planszowych.