W sobotę 18 maja grupa wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas odwiedziła mieszkanki Domu Pomocy Społeczne w Robercinie. Na szczęście, po porannych burzach zaświeciło słońce i mogliśmy bawić się na świeżym powietrzu. Zgodnie ze złożoną podczas poprzedniej wizyty obietnicą spedziliśmy czas na tańcach, a punktem kulminacyjnym był POLONEZ. Pensjonariuszki już wcześnie nauczyły się podstawowego kroku, więc dostojny taniec (polonez W. Kilara z "Pana Tadeusza") wyszedł wspaniale. Nasi uczniowie (sami przygotowujący się do uroczystego poloneza na swój bal kończący ich naukę) znkomicie sprawdzili się w roli prowadzących. Oczywiście, po tańcach czekał na uczniów posiłek - kiełbaski pieczone oraz słodycze. Umówiliśmy się na kolejne taneczne odwiedziny w czerwcu. Będziemy tańczyć belgijkę, która została zaprezentowana przez uczniów i bardzo się spodobała.
17 maja odwiedził nas ojciec Stan Fortuna, franciszkanin z Nowego Jorku. Jego charyzmatem jest głoszenie Dobrej Nowiny poprzez muzykę, a dokładnie przez rap. Gra i śpiewa w sposób całkowicie zrozumiały dla mieszkańców niebezpiecznej dzielnicy Bronks, niosąc im przekaz o miłości Jezusa. Wraz z innymi Braćmi Franciszkańskiej Odnowy oraz wolontariuszami pomaga ubogim, narkomanom i pogubionym w życiu. Walczy też o obronę życia dzieci zagrożonych aborcją.
Cieszymy się, że mogliśmy spotkać się z "ojcem Stasiem", jak siebie nazywa. Jego radość, entuzjazm w przeżywaniu wiary oraz ogromne zaufanie Bogu są dla nas wspaniałym świadectwem. I przekonaliśmy się, jak mocny i poruszający jest chrześcijański rap.
Grupa naszych uczniów uczestniczy w tegorocznej edycji Szkoły pod Żaglami. Codziennie otrzymujemy krótką fotorelację, którą zamieszczamy w prezentacji powyżej.
Dzień 1:Wszyscy przylecieliśmy cali, zdrowi i zadowoleni. Widoki przepiękne.
W piątek -26 kwietnia 2019r. - uczniowie kończący liceum otrzymali świadectwa. Uroczyste zakończenie nauki rozpoczęliśmy wspólną Mszą Świętą, na której dziękowaliśmy Panu Bogu za wspólnie spędzony czas. Poczet Sztandarowy przekazał swoje obowiązki młodszym kolegom, a później już w szkole popłynęły podziękowania i łzy wzruszenia. Teraz przed tegorocznymi Maturzystami chwila na powtórzenie materiału i egzaminy... Wszystkim życzymy wyników, które umożliwią realizację marzeń i pasji!!!
15 kwietnia o godzinie 9.00 rozpoczął się pierwszy sprawdzian ósmoklasistów. W naszej szkole przystąpiło do niego 49 uczniów. Kolejno będą sprawdzać swoją wiedzę z języka polskiego (poniedziałek), z matematyki (wtorek) i z języka angielskiego ( środa). Wszystkim Uczniom życzymy lekkiego pióra, najlepszych skojarzeń, gotowości pamięci i połączenia wszystkich talentów i umiejętności, tak aby wynik sprawdzianu był jak najlepszy :) POWODZENIA NA KAŻDY DZIEŃ!!!
Licealiści oraz uczniowie klasy trzeciej gimnazjum w poniedziałek - 15 kwietnia - rozpoczęli rekolekcje wielkopostne. Czas Wielkiego Tygodnia, w którym przygotowujemy się do Wielkanocy jest wypełniony refleksją i modlitwą. Nauki rekolekcyjne głosi ks. Łukasz Czubla. W poniedziałek po rozśpiewaniu i konferencji uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej. Uczniowie szkoły podstawowej swoje rekolekcje przeżywali 10 i 11 kwietnia.
W piątek - 12.04 klasa siódma wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Bujnowską oraz p. Aldoną Demczuk uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w Pałacu w Wilanowie. Podczas zajęć z kaligrafii każde z dzieci nauczyło się pisać stalówką oraz poznali zasady pisma kaligraficznego obowiązującego w wieku siedemnastym. Podczas zajęć z tańca starodawnego oprócz kroków i figur tanecznych młodzież poznała zasady etykiety dworskiej.
10 kwietnia byliśmy w Radziejowicach - niewielkiej miejscowości, otoczonej malowniczymi terenami dawnej Puszczy Jaktorowskiej, nad uroczą rzeczką Pisią Gągoliną. W XV wieku zbudowano tam reprezentacyjną siedzibę rodu Radziejowskich. Dzisiejszy kształt pałacu jest zasługą ostatniego z rodu Radziejowskich i prymasa Polski Michała Radziejowskiego, a także architekta Stanisława Augusta Poniatowskiego, Jakuba Kubickiego, który nadał mu dzisiejszy, klasycystyczny wygląd. W Pałacu na przełomie XIX i XX wieku bywała elita intelektualna Warszawy - inspirację do swoich obrazów z okolic Radziejowic czerpał Józef Chełmońsk; dzisiaj w Pałacu mieści się największa w Polsce wystawa jego dzieł. Po obejrzeniu przepięknych wnętrz pałacowych i kolekcji obrazów Chełmońskiego poszliśmy na spacer po parku pałacowym - i na szarlotkę z lodami.
Podczas trwających w szkole egzaminów gimnazjalnych - 10 kwietnia- uczniowie klasy 2b liceum wraz z wychowaczynią p.Katarzyną Kowaczuk pojechali do ośrodka Chleb Życia. Młodzież mogła zobaczyć z jakimi problemami borykają się pensjonariusze, ale także miała okazję czynnie pomóc w pracach, z którymi mieszkańcy ze względu na niepełnosprawności nie są w stanie sami sobie poradzić. Uczniowie umyli podjazd dla wózków, grabili trawniki, zmiatali chodniki i sadzili kwiaty. Po ciężkiej pracy znalazł się też czas na relaks: następnym punktem wycieczki była Stacja Grawitacja. To był bogaty w refleksje i wrażenia dzień.
Wszystkim Uczniom piszącym egzamin gimnazjalny życzymy przytomnego umysłu, dobrych natchnień i lekkiego pióra oraz wykorzystania całej wiedzy zdobytej w ciągu 9 lat nauki szkolnej, a co za tym idzie samych 100% wyników.
W ostatni weekend marca w naszej szkole odbywały się II Warsztaty Muzyczne prowadzone przez muzyków związanych z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym: Urszulę Rogalę, Huberta Kowalskiego, Rafała Maciejewskiego i Piotra Pałkę. W organizację wydarzenia włączył się Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli, parafia św. Marii Magdaleny w Magdalence oraz nauczyciele i uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem koordynatora i pomysłodawczyni wydarzenia - p. Katarzyny Kowalczuk. Przez trzy dni przestrzeń szkoły wypełniła modlitwa płynąca z muzyki. Uczestnicy zapoznali się z nowymi utworami, ćwiczyli emisję głosu, ale przede wszystkim mieli możliwość spotkania się z wyjątkowymi ludźmi. Konferencje na temat modlitwy wygłosił ks. Mirosław Cholewa i ks. Łukasz Czubla. Muzyka wypełniała szkołę i kościół podczas sobotniej modlitwy uwielbienia animowanej przez Prowadzących. Zwieńczeniem wydarzenia była niedzielna Eucharystia oraz krótki koncert, podczas których grał i śpiewał zespół złożony ze 160 uczestników warsztatów.
Społeczność szkoły włączając się w organizację wydarzenia otrzymała świadectwo płynące z postawy dorosłych oraz możliwość poznania wyjątkowych muzyków.
Następne spotkanie muzyczne już za rok!
W sobotę (23.03) odbył się Dzień Otwarty. Kandydaci i ich Rodzice do szkoły mogli usłyszeć o historii i codziennym funkcjonowaniu naszego liceum. Były występy muzyczne, akrobatyczne oraz zajęcia z poszczególnych przedmiotów. Uczniowie i Nauczyciele udzielali informacji na tematy interesujące Gości. Zapraszamy na FOTORELACJĘ.
W dniu 12 i 15 marca uczniowie klas VIIIb i VIIIa SP wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. W trakcie pobytu w Centrum uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z chemii i biologii. W czasie warsztatów chemicznych uczniowie dowiedzieli się czym są emulsje- układy, w których można połączyć dwie niemieszające się ze sobą ciecze – np. olej i wodę. W ten sposób powstaje majonez i różne kremy. Uczestnicy zajęć stworzyli kilka typów emulsji i sprawdzili niektóre ich właściwości. Dowiedzieli się czym są kremy, filtry UV. Uczniowie sporządzili samodzielnie krem i dzięki specjalistycznej kamerze firmy BASF zobaczyli, jak wykonany przez nich krem chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym. Na warsztatach z biologii uczestnicy wcielili się w detektywów, których zadaniem było rozwikłanie zagadki kryminalnej. Przeanalizowali szereg biologicznych śladów, zabezpieczonych na hipotetycznym miejscu zbrodni. Przestudiowali nie tyko ślady krwi, DNA czy roślin. Poznali także tajniki pracy entomologów sądowych, którzy poszukują informacji o miejscu i czasie morderstwa, badając znalezione przy zwłokach owady.
W sobotę 16 marca członkowie Szkolnego Koła Caritas podczas odwiedzin w Domu Pomocy Społecznej w Robercinie zorganizowali głośne czytanie. "Krótkie opowiadania dla ducha" B. Ferrero spotkały się z ogromnym zainteresowaniem pensjonariuszek. Opowiadania były różne: poważne, zabawne, filozoficzne i "życiowe", ale wszystkie skłaniały do przemyśleń. Po każdym z nich odbywała się krótka dyskusja. Po częci literackiej spotkanie zmieniło charakter na kulinarny, gdyż goszczące nas Siostry Franciszkanki jak zwykle przygotowały poczęstunek: słodycze, napoje i pieczone kiełbaski.
W dniach 20 i 28 lutego oraz 5 marca przeprowadziliśmy w naszej szkole charytatywną akcję "Wyślij pączka do Afryki", której celem jest zbieranie pieniedzy na realizację projektów prowadzonych w przez polskich misjonarzy kapucynów w Afryce. Członkowie Szkolnego Koła Caritas zorganizowali w każdym z wymienionych dni kiermasz, podczas którego sprzedawali upieczone przez siebie ciasta. Od anonimowego darczyńcy oraz ze sklepu "Lewiatan" otrzymaliśmy na kiermasz 200 pączków- dziękujemy! Zebraliśmy 706 złotych i 24 grosze! Pieniądze wysłaliśmy do Fundacji Kapucyni i Misje, dzięki której mieszkańcy Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu otrzymają potrzebną pomoc. Jest to miedzy innymi:dożywianie osieroconych dzieci, pomoc dla głodnych, starszych i niepełnosprawnych, budowa studni głebinowej oraz różne projekty edukacyjne i oświatowe.
W sobotę 2. marca, Przy okazji niedawnych imienin ks. Proboszcza oraz spotkania księży z dekanatu Raszyńskiego w Magdalence mogliśmy powitać w progach naszego liceum niezwykłych gości. Pani dyr. Dorota Koprowska oprowadziła Księży i opowiedziała o szkole i poprosiła o modlitwę w intencji dalszego jej rozwoju.
28 lutego trzej uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale Powiatowego Piaseczyńskiego Konkursu Wiedzy o Stanach Zjednoczonych. Tematem przewodnim tegorocznej edycji był Dziki Zachód. Uczniowie przedstawili prezentacje na wybrane przez siebie tematy. Z przyjemnością informujemy, że Mateusz Jaszczuk (IIILO) zajął I miejsce, Mikołaj Mateusiak (II LO) zajął II miejsce, a Michał Lech (IIILO) otrzymał wyróżnienie. SEREDECZNIE GRATULUJEMY!
27. lutego, w Warszawie, odbyły się XIV Zawody w pływaniu Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych o Puchar Dyrektora SSP 10 i SG 27 o randze wojewódzkiej, w których Filip Rozmysłowski (IIIG) reprezentował szkołę. W zawodach łącznie brało udział 33 szkoły i 459 zawodników. Filip spisał się bardzo dobrze - zwyciężył w konkurencji 50m stylem dowolnym a na 50m stylem grzbietowym był drugi. Mieliśmy za mało zawodników do wystawienia sztafet i brak zawodniczek w konkurencji dziewcząt, dlatego nie mogliśmy powalczyć o zwycięstwo w punktacji zespołowej. Mimo tego, że wystawiliśmy jednego zawodnika dwa miejsca na podium pozwoliły wyróżnić się szkole w klasyfikacji medalowej. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znajdą się zawodnicy, którzy zbudują zespół szkolny.
Filipowi najserdeczniej gratulujemy sukcesów!!!
Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich rozpoczęła się w czwartek 28 lutego, na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie zainaugurowała Msza św. odprawiona w czwartek, w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12.00. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Mendyk, Asystent Rady Szkół Katolickich.
„Zawsze, ilekroć przybywamy na Jasną Górę, powierzamy Matce Najświętszej, patronce Szkół Katolickich w Polsce to dzieło szczególne, dzieło wychowania młodego pokolenia Polaków - mówił witając zgromadzonych w Kaplicy bp Marek Mendyk - Otaczamy modlitewną wdzięcznością tych, którzy organizują szkolnictwo katolickie w Polsce, którzy służą polskiej szkole. Msza św. jest okazją, by im też podziękować. Najpierw dziękujemy Panu Bogu za wszelkie łaski, błogosławieństwo. Prosimy Matkę Najświętszą, aby stale opiekowała się szkolnictwem katolickim w Polsce, ale jest to też dobry moment, żeby modlić się za tych wszystkich, których kochamy, którym obiecaliśmy naszą modlitwę, zwłaszcza za ludzi młodych, za polskie dzieci i polską młodzież”.
Dwudniowa konferencja obfitowała w ważne treści. Ddyrektorzy wysłuchali wykładu „ Pomoc psychologiczno-pedagogiczna oraz kształcenie, o którym mowa w art. 127 Prawa oświatowego w katolickich szkołach publicznych i niepublicznych” wygłoszonego przez p. Lilianę Zientecką. O problemie „Mowy nienawiści” powiedział p. Antoni Buchała KSW. Konferencję wprowadzającą w Wielki Post wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak. Podsumowania okresu 2016-2019 w szkolnictwie katolickim dokonał ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Zarządu. Istotny temat poruszył w swoim wykładzie „Szkoła katolicka w kontekście wojny kulturowej XXI w.” - red. Grzegorz Górny. Tradycyjnie spotkaniom towarzyszyły rozmowy i wymiana doświadczeń między dyrektorami z całej Polski.
W dniach 22 - 24 lutego 2019 r. uczniowie ze scholi szkolnej, razem z p. Katarzyną Kowalczuk uczestniczyli w warsztatach muzycznych w Łodzi organizowanych przez wspólnotę "Mocni w duchu". Warsztaty rozpoczęły się mocnym akcentem modlitewnym i muzycznym jednocześnie: Uwielbieniową Łodzią Ratunkową w kościele oo. Jezuitów, podczas której swoje świadectwo głosił znany mim Ireneusz Krosny. W kolejnych dniach nasi muzycy mieli okazję szkolić śpiew i grę na instrumentach pod okiem członków łódzkiego zespołu. Zwieńczeniem wydarzenia była niedzielna Eucharystia.To był dobry czas dla wszystkich uczestników: wspólna modlitwa, śpiew, taniec - dały poczucie żywego Kościoła.