W tym roku szkolnym w ramach programu integracyjnego uczniowie wszystkich klas pierwszch wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie połączonych z warsztatami kulinarnymi i savoir-vivre „Smaki Warszawy”. Wycieczki odbyły się odpowiednio w terminach 10 września dla klasy Ic, 16 września dla klasy Ia i 17 września dla klasy Ib.
Dzięki pięknej pogodzie wszyscy uczniowie rozpoczęli historyczną przygodę w Wilanowie od spaceru i podziwiania ogrodów królewskich.
Po spacerze przyszła kolej na zwiedzanie imponujących wnętrz barokowego pałacu pod okiem pełnych pasji i wiedzy historycznej przewodników, którzy przenieśli młodzież w czasy króla Jana III jak i poóźniejszych właścicieli pałacu.
Zwieńczeniem wycieczki były warsztaty kulinarne utrzymane w klimacie kuchni polskiej lat 20. i 30. XX wieku. Z prezentacji poprzedzającej wspólne gotowanie uczniowie dowiedzeli się, że kuchnia polska po 1918 roku była bogatą mieszanką różnych tradycji kucharskich, gustów, możliwości i mód. Prelegenci w zajmujący sposób ukazali transformację jaką przeszła kuchnia w tamtych czasach w kontekście spuścizny kuchni staropolskiej.
Po praktycznym wprowadzeniu w klimat epoki przyszedł czas na wspólne gotowanie. Młodzież pod okiem profesjonalnych kucharzy oraz edukatorów kulinarnych przygotowała dania i desery według przepisów z książek kucharskich z początku XX wieku.
Na koniec z ogromną satysfakcją i przyjemnością wszyscy zasiedli do stołu, aby skosztować przygotowanych samodzielnie potraw, które były wyszukane i smakowały naprawdę wyśmienicie.
W przeddzień rocznicy urodzin patrona naszej szkoły błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, przypadających na 14 września 2024 roku, zgromadziliśmy się w kościele na wspólnych rozważaniach i modlitwie pod przewodnictwem księdza Kamila Mianowskiego. Na zakończenie delegacje uczniów z każdej klasy złożyły kwiaty pod portretem księdza Jerzego.
Urodzinowe bukiety, symbolizujące naszą wciąż żywą pamięć o Patronie i wartościach jakie wyznawał, zostały umieszczone pod sztandarem szkoły.
Błogosłwiony księże Jerzy - pamiętamy i obiecujemy "przemieniać nasze serca" każdego dnia.
W poniedziałkowy poranek, 2 września 2024 roku mszą świętą koncelebrowaną przez ksiądza proboszcza Mirosława Cholewę i duszpasterza szkoły księdza Kamila Mianowskiego zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2024/25. Ksiądz doktor Cholewa w homilii odniósł się do prawdy jako wartości wyzwalającej człowieka, zgodnie z którą żył i nauczał patron naszej szkoły bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
Przypadająca w tym roku 40. rocznica męczeńskiej śmierci naszego Patrona zainspirowała panią dyrektor Dorotę Koprowską do stworzenia kalendarza przypominającego wartości jakimi kierował się w życiu. Pani dyrektor, życząc wszystkim uczniom oraz kadrze pedagogicznej sukcesów w nowym roku szkolnym, podkreśliła wagę duchowej strony rozwoju w toku edukacji, prosząc o wzajemny szacunek, życzliwość i wsparcie. Kalendarz, oprócz praktycznych informacji, wypełniony jest pamiątkowymi zdjęciami i wartościowymi sentencjami bł. ks. Jerzego, które z pewnością pomogą nam wszystkim pełniej przeżywać ten szczególny czas jak i cały nowy rok szkolny. Dziękujemy.
Drodzy Uczniowie,
wakacje pomału dobiegają końca. Mamy nadzieję, że przez letnie miesiące odpoczęliście i wracacie z energią i radością do Przyjaciół, i do nauki. Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/25. O godzinie 9.00 będziemy wspólnie modlić się o dobry rok dla nas wszystkich. Po Mszy Świętej spotkacie się z Wychowawcami, którzy przekażą najistotniejsze informacje. Do zobaczenia:)
Z wielką radością informujemy, że na XXI Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej w Brasílii (Brazylia) Ula Wąsiewicz zdobyła złoty medal w kategorii indywidualnej (na 13 przyznanych) oraz srebrny w zawodach drużynowych. Zachęcamy do obejrzenia uroczystości rozdania nagród Closing ceremony
Ula jako zwyciężczyni Krajowej XXII Olimpiady Lingwistyki Matematycznej była w składzie ośmioosobowej reprezentacji Polski na. tych matematycznych zawodach. Brawo Ula!!!
W dniach 23-31 VII 2024 r. w Brasílii (Brazylia) trwa XXII Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna z udziałem 8-osobowej reprezentacji Polski.
Krajową XXII Olimpiadę Lingwistyki Matematycznej wygrała Urszula Wąsiewicz, uczennica klasy 3b naszego liceum.
Ula, trzymamy kciuki i życzymy Ci jak najwyższej lokaty na forum międzynarodowym. Powodzenia!
Z radością informujemy, że wszyscy tegoroczni maturzyści zdali egzamin dojrzałości. W tym roku, w naszym liceum do matury przystąpiło 65 osob, wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dostania się na wymarzone kierunki studiów :) Poniżej przedstawiamy wyniki naszego liceum na tle kraju, województwa mazowieckiego i powiatu piaseczyńskiego. Więcej informacji na mapce wyników
19 - 31 lipca - 9.00 - 15.00
1- 6 sierpnia - nieczynne
7- 12 sierpnia - 9.00-15.00
13-16 sierpnia - nieczynne
19 - 30 sierpnia - 8.00-15.00
Tegoroczne uroczystości zakończenie roku szkolnego 2023/24 rozpoczęliśmy od pielgrzymki do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po wspólnej modlitwie i złożeniu kwiatów na grobie naszego patrona, pani dyrektor Dorota Koprowska i ksiądz proboszcz swoimi krótkimi przemówieniami skłonili nas do refleksji nad celem dorocznych pielgrzymek do miejsca kultu księdza Jerzego.
Następnie udaliśmy się do kościoła św. Stanisława Kostki na mszę świętą koncelebrowaną przez ks. proboszcza dr Mirosława Cholewę i ks. Kamila Mianowskiego. Ksiądz proboszcz w swojej homilii mówił o celach jakie powinny przyświecać naszemu życiu w odwołaniu do naszego patrona jak i świętego Alozjego Gonzagi, którego wspomnie liturgiczne przypada właśnie na 21 czerwca. To ich postawy przypominają nam o głównym celu w życiu każdego chrześcijanina – powołaniu do życia wiecznego, o którym tak często i łatwo zapominamy.
Po chwili na indywidualną modliwę dziękczynno-błagalną wróciliśmy do szkoły gdzie rozpoczęło się uroczyste rozdanie świadectw z wyróżnieniem i sypendiów księdza proboszcza, nagród za 100% frekwencję, nagród dla najlepszych czytelników i dla laureatów konkursu wiedzy o naszym patronie.
Nie zabrakło również emocji związanych ze zdobyciem Pucharu Księdza Jerzego. W tym roku szkolnym tą prestiżową nagrodę podsumowującą całoroczną pracę na wielu polach życia szkolnego od frekwencji po naukę i udział w konkursach i innych aktywnościach, otrzymała klasa Ib.
Na zakończenie padły słowa podziękowania pani dyrektor Doroty Koprowskiej kierowane do uczniów, pracowników szkoły jak i księdza proboszcza. Młodzież i kadra pedagogiczna również podziękowali dyrekcji i księdzu proboszczowi za wsparcie i wszelkie działania jakie podejmowali dla naszego wspólnego dobra w mijającym roku szkolnym.
Po oficjalnych uroczystościach uczniowie ze swoimi wychowawcami udali się do klas, gdzie po rozdaniu świadectw wszyscy mieli okazję pożegnać się i życzyć sobie udanego, zasłużonego wypoczynku.
We wtorek 18 czerwca na naszym szkolnym boisku po raz kolejny zapłonął olimpijski ogień. Uczniowie wzięli udział w zabawach sportowych zorganizowanych przez naszych niezawodnych nauczycieli wychowania fizycznego: Jacka Bartoszewskiego, Tomasza Ławidę i Damiana Popiela. Po prezentacji drużyn pani dyrektor Dorota Koprowska oficjalnie ogłosiła rozpoczęcie rozgrywek drużynowych, które przebiegały w duchu pełnej dystansu i humoru zdrowej rywalizacji.
A ponieważ nie samym sportem żyje człowiek, to w szkolnej altanie pani dyrektor częstowała uczniów przygotowanymi własnoręcznie goframi. Było smacznie i naprawdę przyjemnie, tak jak w domu.
Na zakończenie sportowych zmagań drużyny otrzymały medale i chociaż jednym poszło dobrze a innym jeszcze lepiej to i tak zwyciężyli wszyscy ci, których połączyła tego dnia dobra zabawa i po prostu bycie razem.
Czwartek 13 czerwca 2024 klasy drugie naszego liceum spędziły w warszawskim centrum rozrywki TEPfactor podejmując drużynowe wyzwania w kategoriach: siła fizyczna, zręczność manualna, logiczne myślenie i cierpliwość. Tą ostatnią nasze zespoły testowały najbardziej intensywnie.
Początki były trudne bo okazało się, że zroumienie zadania jakie należy wykonać to klucz do sukcesu, a żeby tego dokonać trzeba było uważnie przeczytać polecenie i jak to w życiu bywa, ci którzy nie chcieli tracić czasu na czytanie, stracili go najwięcej;) Na szczęście do każdego zadania można było podejść wiele razy, więc cierpliwość zdecydowanie się opłacała.
Wszystkie wyzwania podejmowane przez drużyny wymagały pełnej współpracy uczniów, od początku do końca zadania. W trakcie intensywnej, pełnej emocji gry nauczyliśmy się więc wielu nowych rzeczy o innych, ale też o sobie samych. To był udany czas spędzony w klimacie dobrej zabawy i prawdziwej pracy zespołowej.
28 maja 2024 o godzinie 14.00 delegacja uczniów i nauczycieli naszego liceum wzięła udział w mszy świętej w 82. rocznicę egzekucji więźniów Pawiaka w Magdalence. Ksiądz proboszcz Mirosław Cholewa przewodniczył modlitwie za 223 więźniów Pawiaka zastrzelonych przez Niemców 28 maja 1942 w lasach sękocińskich. Mówił o tym jak ważne jest aby młodzież pamiętała o naszych bohaterach.
Po mszy delegacja naszych uczniów pod opieką pani dyrektor Doroty Koprowskiej i pani Bożeny Grabowskiej-Motyl wzięła udział w uroczystościach na Miejscu Straceń w Magdalence. Tam w asyście Warty Honorowej Wojska Polskiego, oddano cześć Zamordowanym. Złożono wieńce oraz wygłoszono przemówienia okolicznościowe. Całość zakończyła część artystyczna.
W sobotę 18 maja ponownie otworzyliśmy drzwi naszego liceum dla tegorocznych ósmoklasistów. Jak co roku była to okazja nie tylko do do bezpośredniego zapoznania się ze szkołą i jej ofertą edukacyjną, ale przede wszystkim możliwość doświadczenia atmosfery w niej panującej poprzez spotkania z gronem pedagogicznym i uczniami naszego liceum, którzy są najlepszym żródłem z jakiego można czerapać informacje niezbędne do dokonania wyboru właściwej dla siebie szkoły.
O godzinie 10:00 odbyło się spotkanie informacyjne z panią dyrektor Dorotą Koprowską, duszpasterzem księdzem doktorem Mirosławem Cholewą i absolwentami naszego liceum.
Pani dyrektor oprócz przedstawienia informacji dotyczących oferty edukacyjnej szkoły i zasad jej funkcjonowania podkreśliła walory związane z nawiązaną już współpracą z Szkołą Główną Handlową i tą planowaną z Uczelnią Humanistyczną; przyszli uczniowie mogą liczyć też na kontynuację i poszerzenie programu zagranicznych wyjazdów jkulturalno-językowych i innych wycieczek o charakterze edukacyjnym, rekreacyjnym i duchowym. Już we wrześniu nasi uczniowie wybierają się na tygodniową pielgrzymkę do Włoch /Padwa, Asyż, Monte Cassino, Rzym, Florencja/.
Ksiądz probosżcz, oprócz informacji o sytuacji ekonomicznej szkoły, podkreślił jej związek z parafią i charakter oparty na uniwersalnych wartościach katolickich.
Absolwenci podzielili się swoimi odczuciami związanymi z naszym liceum. Podkreślali, poczucie bezpieczeństwa, indywidualne podejście do ucznia, zaangażowanie nauczycieli w przygotowania do matury i unikalną atmosferę, w której obecność Boga mają szansę poczuć nawet Ci, którzy go do tej pory nie szukali.
Na wszyskich odwiedzających już przy wejściu czekały uśmiechy i domowe słodkości przygotowane przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, a w sekretariacie niezastąpiona pani Malgorzata Misala udzielała wszelkich informacji dotyczących wymogów formalnych związanych z procesem rekrutacji.
Po oficjalnym powitaniu wszyscy zaproszeni zostali do sal tematycznych, w których pełni pasji nauczyciele i uczniowie prezentowali podejście do nauki w naszym liceum, która nie zamyka się w ramach podręcznikowej realizacji podstawy programowej. Od pokazów naukowych, doświadczeń, ciekawych quizów, prezentacji multimedialnych, ekspozycji koleksjonerskich artefaktów aż po żywe muzeum w którym uczniowie odtwarzali obrazy Rembrandta, Cezannea, Malczewskiego, Chełmońskiego czy Beksińskiego będące inspiracją dla wielu dzieł literackich. To wszystko wizytówka sposobu prowadzenia zajęć w naszej szkole, uczących krytycznego myślenia, patriotyzmu, kreatywności, pobudzających wyobraźnię i zachęcających do poszukiwania nowych dróg przedstawiania i przyswajania wiedzy o świecie.
Zielone otoczenie naszej szkoły zachęca do aktywnej rozrywki o którą dbają nayczyciele wychowania fizycznego. Chętni mogli wziąć udział w zabawach sportowych, meczu siatkówki, poćwiczyć na siłowni pod chmurką lub po prostu odpocząć w naszej altance po pełnym wrażeń dniu.
Dziękujemy za Waszą obecność w tym dniu i zapraszamy do Nas w Nowym Roku Szkolnym:)
7,8,9 maja 2024 r. to czas matur na poziomie podstawowym, które musieli napisać wszyscy absolwenci. Pierwszy etap za nami, a Maturzystom życzymy powodzenia na rozszerzonym poziomie egzaminów pisemnych i ustnych z języka polskiego i angielskiego:)
W piątek - 26 kwietnia 2024 r. mszą świętą koncelebrowaną przez ks. proboszcza dr. Mirosława Cholewę i ks. Kamila Mianowskiego rozpoczęliśmy uroczyste zakończenie roku klas czwartych. Maturzyści i ich wychowawcy - p. Aleksandra Leśniewska-Stępień (IVa), p. Anna Swacha (IVb), p. Agnieszka Bujnowska i p. Kinga Bysko (IVc) wraz z całą wspólnotą szkolną dziękowali za minione cztery lata nauki i modlili się o powodzenie na zbliżających się egzaminach maturalnych.
Zarówno ksiądz proboszcz w swojej homilii jak i p. dyrektor Dorota Koprowska w słowach skierowanych do maturzystów podkreślali, że drzwi naszego liceum jak i serca kadry pedagogicznej pozostają dla nich otwarte, zawsze mogą tu wrócić, aby podzielić się zarówno swoimi sukcesami jak i troskami. Refleksja dyrektor Koprowskiej o istocie budowania pełnego i wartościowego życia w oparciu o relację z Panem Bogiem to najlepsza wskazówka dla wchodzących w dorosłe życie abiturientów.
Po mszy świętej i ceremonii przekazania sztandaru szkoły, przyszła kolej na pełne pięknych, głębokich słów i wzruszeń wzajemne podziękowania. Nie zabrakło miłego akcentu wręczania upominków od obecnych klas trzecich dla naszych absolwentów, które z pewnością przydadzą się na maturze i miejmy nadzieję, że przyniosą im szczęście:)
Po uroczystym wręczeniu świadectw i pamiątkowych zdjęciach, czwartoklasiści udali się do szkoły żeby spędzić jeszcze trochę czasu ze swoimi wychowawcami i nauczycielami.
Wszystkim abiturientom jeszcze raz życzymy powodzenia na egzaminach maturalnych i w przyszłym, dorosłym życiu.
23 kwietnia 2024, w ramach przypadających w tym roku obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, uczniowie urządzili symboliczną uroczystość imienin Patrona naszego liceum, pragnąc podkreślić Jego duchową obecność wśród naszej szkolnej społeczności.
Program duchowy na ten czas obejmuje nie tylko upamiętnianie szczególnych dat z życiorysu księdza Jerzego, ale przede wszystkim wspólną, codzienną modlitwę o wolność od lęku i nienawiści przygotowaną przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Dla naszej młodzieży jest to też czas refleksji i rozważań w duchu nauki naszego Patrona. Podejmujemy wyzwania duchowe płynące z tej nauki takie jak wyrzeczenie się złych słów, ocen, obmowy, agresji wobec bliźnich i siebie samego, czy uczynki miłosierdzia względem bliźnich będących w materialnej lub duchowej potrzebie.
W tym roku pragniemy w sposób szczególny podkreślać aktualność słów wypowiedzianych przez księdza Jerzego oraz głęboki wymiar duchowy jego męczeńskiej śmierci.
Z radością informujemy, że Ula Wąsiewicz, uczennica klasy III naszego liceum została finalistką Olimpiady Matematycznej (jest to olimpiada przedmiotowa, zatem wiąże się np. ze zwolnieniem z pisania matury z matematyki) Została także laureatką, a nawet zwycięzcą Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Obie olimpiady organizowane są przez Fundację Matematyków Wrocławskich i słyną z niezwykle wysokiego poziomu. Serdecznie gratulujemy i cieszymy się z tak ważnego sukcesu.