W 27. edycji Rankingu Liceów i Techników twórcy zestawienia analizowali wyniki 1430 liceów ogólnokształcących (spośród 2187) i 1235 techników (spośród 1743), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2024 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z egzaminów obowiązkowych z języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej). Nasze liceum znalazło się na 460 miejscu w Polsce i na 113 w województwie mazowieckim. Tym samym uzyskaliśmy ósmą Srebrną Tarczę Perspektyw w naszej historii. Jest to radość wzmacniająca nas w codziennej pracy, w której pamiętamy, że dobra szkoła to ta, która zapewnia młodemu człowiekowi najlepsze warunki do indywidualnego rozwoju i osobistego szczęścia w wymiarze intelektualnym i duchowym. Wszystkim zaangażowanym w tworzenie i wsparcie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki serdecznie dziękujemy i gratulujemy:) więcej
We wtorek - 7 stycznia 2025 roku mieliśmy możliwość przedstawić nowemu metropolicie warszawskiemu - nasze liceum. Opowiedzieliśmy o historii szkoły, osiągnięciach zarówno dydaktycznych jak i formacyjno-wychowawczych oraz o planach rozbudowy dotyczących sali gimnastycznej i dalszej części tzn. biblioteki, jadalni, sal lekcyjnych i pomieszczeń gospodarczych. Opowiedzieliśmy o podjętych działaniach tzn. przygotowaniu terenu pod przeniesienie boisk, gotowych projektach i pomysłach na ich realizację. Spotkanie w Pałacu Arcybiskupim przebiegło w bardzo życzliwej i sympatycznej atmosferze, a zakończyło się zaproszeniem Ks. Biskupa Adriana do naszej szkoły i błogosławieństwem z jego rąk.
20. grudnia 2024 roku, w dniu Wigilii szkolnej, uczniowie klas trzecich naszego liceum pod opieką p. Ewy Wydrzyńskiej, zaprosili wszystkich na doroczne, świąteczne przedstawienie muzyczno-pantomimiczne pod symbolicznym tytułem „Świeżo malowane”. Jasełka rozpoczęto od czytania księgi Rodzaju (Rdz 3, 1-15), traktującego o stworzeniu świata i ogłoszeniu pierwszej Dobrej Nowiny o przyjściu Mesjasza. Następnie wysłuchaliśmy pieśni „Converte nos” wprowadzającej w klimat rozpoczynającej się pantomimy.
Tytułowa świeżo malowana ławka to metafora grzechu, do którego w tak łatwy sposób „przykleja się” człowiek. Wszelkie propozycje pomocy jakiej chcieli udzielić bohaterowi przypadkowi przechodnie, w swojej pozornej atrakcyjności, a de facto płytkości, szkodliwości społecznej i relacyjnej, nie uwolniły go od zniewolenia grzechem. Tylko miłość Boga wsparta modlitwą wspólnoty jest prawdziwym źródłem wyzwolenia.
Przy dźwiękach piosenki „Noel” rozpoczął się akt budowania szopki betlejemskiej symbolizujący prawdę, że Chrystus narodził się z miłości do ludzi, aby dać nam WOLNOŚĆ. Wspólne odśpiewanie kolędy „Bóg się rodzi” wymownie zakończyło nasze szkolne jasełka.
Pani dyrektor Dorota Koprowska podziękowała wszystkim biorącym udział w przygotowaniach tegorocznych jasełek, podkjreślając ich głęboko refleksyjny charakter. Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa dziękczynna i piękne życzenia świąteczne od przedstawicielki uczniów – Julii Połeć, pani dyrektor Doroty Koprowskiej i księdza proboszcza Mirosława Cholewy.
W jasełkach 2024 udział wzięli:
Klasa IIIA: Michał Guz, Piotr Gabrynowicz, Zuzanna Maliszewska, Jan Miącz. Joanna Kujawińska, Gabriela Kulik, duet Julia Szuba i Jan Kuciel, Szymon Wakulewicz.
Klasa IIIb: Katarzyna Mierzejewska, Aleksander Samojlik
Klasa IIIc Filip Janisiewicz, Helena Machul, Julia Połeć, Franciszek Wieteska, Krzysztof Żabówka.
Opiekun: Pani Ewa Wydrzyńska
Po powrocie z kościoła odbyły się spotkania opłatkowe w klasach, gdzie uczniowie i wychowawcy, przy wspólnie przygotowanych wigilijnych potrawach, tradycyjnie dzielili się opłatkiem, składając sobie z serca płynące życzenia. Nie zabrakło przy tym świątecznej muzyki i prezentów.
Na zakończenie tego wyjątkowego dnia przyszedł czas na spotkanie opłatkowe wszystkich pracowników naszej szkoły. Po wspólnej, prowadzonej przez księdza proboszcza modlitwie, podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia świąteczne. W tym roku dyrekcja i uczniowie przygotowali i dla nas szczególne prezenty. Każdy otrzymał, w świątecznie ozdobionej kopercie, specjalnie dedykowane życzenia, własnoręcznie pisane przez uczniów naszej szkoły. W słowach, które napisali do nas uczniowie było wszystko to, o czym każdy pedagog marzy i czego potrzebuje: wdzięczność, szczerość, sympatia, uznanie, kreatywność i naprawdę dobry humor. Odkrywanie kolejnych życzeń było dla nas wszystkich najlepszym prezentem świątecznym, który rozbawił, wzruszył i dodał nam skrzydeł. Drodzy Uczniowie, trafiliście wprost do naszych serc, dziękujemy!
11. grudnia 2024 r. nasi najstarsi uczniowie pojechali do Oświęcimia. Inicjatorką wyjazdu była p. Bożena Motyl-Grabowska. Wraz z p. Bożeną i z licealistami pojechali także p.Grzegorz Gągała, ks. Kamil Mianowski i p. Michał Sosnowski. Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem. Osobiste zagłębienie się w historię i przestrzeń Auschwitz stawia po powrocie, przed każdym wiele niepokojących pytań. Nasza przewodniczka na koniec zostawiła nam takie przesłanie: "Nie bądź obojętny" oraz "Spełniaj swoje marzenia, ale nigdy kosztem drugiego człowieka"
6 grudnia 2024 w naszej szkole po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że Mikołaj ma wiele twarzy, ale każdy tak samo wielkie serce, które czerpie radość i siłę z dzielenia się z innymi tym co posiada. Szkolne korytarze zapełniły się stoiskami klasowymi pełnymi pysznych smakołyków od ciast, ciasteczek, wytrawnych przekąsek po owoce i rozgrzewającą zimową herbatkę. Były też stoiska ze świątecznymi ozdobami, a nawet możliwość zrobienia sobie świątecznego zdjęcia z Mikołajem:)
Atmosfera świąteczna udzieliła się każdemu. Dzięki temu zebraliśmy środki finasowe i dary rzeczowe, które w tym roku przekazaliśmy na Rodzinny Dom Dziecka w Piasecznie i pomoc Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Walendowie.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbiórkę charytatywną za otwarcie serc dla potrzebujących.
02. grudnia 2024 r. uczniowie klasy IIIa odwiedzili Kancelarię Prezesa Rady Ministrów mieszczącą się w zabykowym gmachu przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Pod okiem przewodników młodzież odkrywała historię gmachu, której początki sięgają 1900 roku. To tutaj mieściły się najpierw koszary Korpusu Kadetów im. Suworowa, potem kolejno lazaret, Szkoła Podchorążych i siedziba Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Zabytkowe schody z początku XX wieku, które można podziwiać pod przeszkloną podłogą w holu głównym są symbolem historycznego charakteru tego wyjątkowego budynku w którym od 1997 roku ma swoją siedzibę KPRM.
Trasa zwiedzania budynku obejmowała najciekawsze architektonicznie sale reprezentacyjne Kancelarii m.in. Kościuszkowską, Kolumnową, Okrągłego Stołu, Recepcyjną czy Zegarową. Poznaliśmy miejsca, gdzie premier i członkowie rządu przyjmują delegacje zagranicznych gości, a także salę im. Frycza Modrzewskiego, gdzie odbywają się posiedzenia Rady Ministrów. To był czas na zrobienie sobie zdjęcia w fotelu premiera a także zapoznanie się z podstawową wiedzą dotyczącą procesów legislacyjnych i pracy urzędników Kancelarii, którzy niezależnie od zmieniających się rządów, zapewniają sprawne i stabilne funkcjonowanie miejsca w którym zapadają kluczowe decyzje dla naszego kraju.
26 listopada 2024 klasy pierwsze i drugie naszego liceum wybrały się do Teatru Polskiego na premierowy spektakl "Historia Henryka IV" Williama Shakespeara. To było dla młodzieży wyjątkowe spotkanie z teatrem i oryginalną sztuką szekspirowską różną od powszechnie znanych i wystawianych dramatów autora. "Henryk IV", jako jedna z czterech kronik historycznych obejmujących dzieje walki o koronę angielską, ukazuje mechanizm władzy działający niezmiennie w trybie koła, które zatacza historia kolejnych panowań królewskich; mamy tutaj i dramat historyczny i rodzinny, studium przemiany moralnej i dojrzewania do władzy, a także komediowo-przygodowy wątek z rysem farsy. Podziwiając ciekawą scenografię i dobrą grę aktorską, zwłaszcza Andrzeja Seweryna jako króla Henryka IV czy Szymona Kuśmidera jako sir Johna Falstaffa, osobiście mogliśmy przekonać się, że "Shakespeare jest jak świat albo życie. Każda epoka znajduje w nim to, czego sama szuka i co sama chce zobaczyć".
15 listopada 2024, w ramach uroczystych obchodów Dnia Niepodległości, uczniowie naszego liceum przygotowali wyjątkowe przedstawienie słowno-muzyczne. Tematyka wolności, jako jednej z najważniejszych wartości w życiu jednostki i społeczeństwa, została zinterpretowana przez młodzież słowami niezwykle trafnie dobranej poezji i utworów muzycznych. Obok piosenek tradycyjnych, o tematyce wojennej: Piechota, Legiony (wyk.chór), Rozkwitały pąki białych róż (wyk.Hania Nałudka), Dziś idę walczyć mamo (wyk. Asia Garbarska i Ania Chalimoniuk) usłyszeliśmy też utwór Mamo, tyś płakała (wyk. Zuzia Kosieradzka) kierujący naszą uwagę w stronę dzieci-ofiar wojny w Ukrainie. Pełną wzruszeń i refleksji atmosferę muzyczną dopełniała równie wymagająca jak piękna poezja dawna i współczesna: Hymn do miłości ojczyzny Ignacego Krasickiego (wyk. Sebastian Socha), Z głową na karabinie (wyk. Piotr Kopała) i Elegia ochłopcu polskim (wyk. Hanna Nałudka) Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Do krytyków Juliana Tuwima (wyk. Zofia Gągała), Rota Marii Konopnickiej (wyk.Wojciech Drzymalski i Cyprian Tokarski), Przesłanie pana Cogito Zbigniewa Herberta (wyk. Ignacy Rodzeń), Wolność Marka Grechuty (wyk. Zofia Gągała), Mury Jacka Kaczmarskiego (wyk. Stanisław Bukszyński). Na zakończenie wykonawcy wymownie pozostawili nas z pytaniem o sens wolności w naszym życiu. W podziękowaniu skierowanym do uczniów pani dyrektor Dorota Koprowska wyraziła opinie i odczucia większości z nas " To było piękne bo Wasze, prawdziwe, płynące z głębi serca, wzruszająco szczere".
Gratulacje popłynęly również w kierunku koordynujących przygotowania p. Aleksandry Leśniewskiej-Stępień, p. Bożeny Grabowskiej-Motyl, p. Agnieszce Iłowskiej-Rączce i ks. Kamila Mianowskiego.
Na zakończenie tego przepełnionego wolnościową atmosferą spotkania pani dyrektor wręczyła nagrody za udział w szkolnym konkursie "POLSKA - WOLNOŚĆ JEST W NAS". I tutaj nasi uczniowie wykazali się niezwykłą wrażliwością interpretacyjną dotyczącą tematyki wolności, jak i zdolnościami artystycznymi. Nagrody równorzędne otrzymali: Kalina Poprawa (kl. IId) w kategorii rzeźba, Julia Połeć (kl. IIIc) i Jagoda Banasiak (kl. IIIb) w kategorii obraz oraz Paweł Kielan (kl. IIIa) w kategorii wiersz.
Patrząc na zaangażowanie twórcze, autentyczność, szacunek do tradycji przy jednoczesnym poszukiwaniu własnej drogi u naszej młodzieży, nabieramy pewności, że "Jeszcze Polska nie zginęła(...)".
12 listopada 2024 delegacja uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyła w zorganizowanej przez GOK Lesznowola konferencji „Magdalenka 1942” poświęconej miejscu pamięci mordu więźniów Pawiaka.
W pierwszej części konferencji mieliśmy okazję wysłuchać wspomnień członków rodzin ofiar oraz prelekcji dyrektora Muzeum Więzienia Pawiak i naczelnika Śłużb Więziennych. W drugiej części historycy przybliżyli młodzieży realia życia w okupowanej Polsce, w tym bohaterskie działania konspiracyjne więźniów Pawiaka. Niezwykle interesujący był też wykład o planach hitlerowskich Niemiec co do kształtu powojennej Europy.
Podczas konferencji uświadomiono nam, że w zalewie często nierzetelnych informacji ważne są spotkania ze świadkami historii – ludźmi i miejscami pamięci.
W poniedziałek 11 listopada 2024 roku reprezentacja uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w zorganizowanych przez Urząd Gminy Lesznowola obchodach 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji naszej ojczyzny odprawioną w kaplicy św. Ojca Charbela w Lesznowoli.
Po nabożeństwie przed urzędem gminy zgromadziły się liczne delegacje samorządowe, szkolne, harcerskie, strażackie, a także mieszkańcy. O godzinie 12:00, po wprowadzeniu sztandarów, wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. Część oficjalną zakończyło złożenie wiązanek pod obeliskiem.
Następnie wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów SP w Zamieniu.
W piątek 08.11.2024 nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu" organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży. O symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy wprowadzający nas w podniosły nastrój nadchodzącego Święta Niepodległości.
5 listopada 2024 roku klasy trzecie i czwarte naszego liceum odwiedziły Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” uczniowie obejrzeli spektakt „Tango” na podstawie sztuki Sławomira Mrożka w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.
To spotkanie z lekturą szkolną w teatralnym wydaniu stało się pretekstem do refleksji nad tym kim chcemy żeby byli ludzie, którzy stoją za kształtem świata? Jaki chcemy żeby ten świat był i w oparciu o co powinniśmy go budować? Efekt poszukiwań odpowiedzi na te pytania przez bohatera sztuki Artura już znamy, ale twórcy spektaklu podpowiadają, że finał tej historii jest początkiem innej opowieści, której bohaterami możemy być my sami.
21 października 2024 r. świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystości rozpoczęły się koncelebrowaną Mszą Świętą odprawianą przez dyrektora Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Warszawskiej księdza doktora Sylwestra Jeża oraz duszpasterza naszej szkoły księdza Kamila Mianowskiego. W tym roku to święto przybrało dla naszej wspólnoty szkolnej szczególny wymiar duchowy związany z obchodami 40. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego.
Tego dnia odbyło się również ślubowanie klas pierwszych. Nowi uczniowie naszego liceum wraz z wychowawcami: p. Tomaszem Witkowskim - 1a, p. Damianem Popiel – 1b i p. Anną Swachą – 1c zobowiązali się do podążania drogą wyznaczoną przez Dekalog księdza Jerzego zarówno w przestrzeni szkolnej jak i poza nią. Pani dyrektor Dorota Koprowska podkreśliła wagę ślubowania w aspekcie świadomości wyboru naszego liceum przez uczniów, a tym samym szacunku do wartości jakimi kieruje się nasza wspólnota szkolna.
Tradycyjnie tego dnia celebrowaliśmy również Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji dyrektor Koprowska skierowała słowa podziękowania do Duszpasterzy, wszystkich Nauczycieli i Pracowników Szkoły, Rodziców i Uczniów. Ksiądz doktor Jeż natomiast, wyjaśniając rolę jaką pełni reprezentowany przez niego Organ Prowadzący, podkreślił wagę procesu wychowania w duchu wartości katolickich równoważną z wagą samego procesu edukacyjnego. Nie zabrakło również życzeń i podziękowań skierowanych do grona pedagogicznego od przedstawicieli samorządu uczniowskiego.
Po uroczystym ślubowaniu klasy pierwsze udały się do szkoły na okolicznościowy poczęstunek.
Dla podkreślenia wyjątkowego charakteru tegorocznych obchodów męczeńskiej śmierci naszego Patrona uczniowie klas pierwszych wraz z dyrekcją i wychowawcami udali się do Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Po złożeniu kwiatów oraz wspólnej modlitwie na grobie księdza Jerzego przyszedł czas na pełną wartościowych odniesień historycznych i niezwykle poruszającą wizytę w muzeum, pozwalającą uczniom na lepsze poznanie i zrozumienie wielkości Błogosławionego, który:
„Dał świadectwo o wartościach stanowiących o godności człowieka i społeczeństwa – prawdzie, jedności, wolności, miłości miłosiernej i wierności...”, jak napisali autorzy ekspozycji muzealnej.
W poniedziałek 30.09.2024 obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. W tym roku tematem przewodnim dnia było wspomnienie św. Hieronima ze Strydonu, twórcy Wulgaty oraz patrona tłumaczy, studentów, uczniów, biibliotek, archeologów i archiwistów. Jak co roku uczniowie wykazali się wiedzą i kreatywnością przygotowując tematyczne dekoracje i stroje. Nie zabrakło również przygotowanych przez młodzież pysznych narodowych potraw z Hiszpanii, Włoch, Francji, a nawet Japonii.
Atmosferę multikulturowej radości dopełniała muzyka wybrana specjalnie dla uczniów przez ich nauczycieli języków obcych angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego dnia.
W piątek, 27 września 2024 r. Ks. Proboszcz Mirosław Cholewa wraz z Zosią Gągałą i Pawłem Garwackim uroczyście przecięli wstęgę otwierającą wystawę "Dekalog bł. ks. Jerzego Popiełuszki". Wystawa została przygotowana przez IPN w Białymstoku i dzięki ogromnej życzliwości wielu osób udostępniona dla naszego liceum. Ksiądz Proboszcz poświęcił ekspozycję i pobłogosławił tych, którzy będą ją oglądali. Wcześniej, w ramach godziny duszpasterskiej, społeczność liceum mogła przemyśleć słowa naszego Patrona przekazane nam jako "Ogniwo Pamięci".
W sobotę, 21. września 2024r. delegacja naszego liceum w składzie p. Grzegorz Gągała oraz uczniowie Zofia Gągała (kl. 2c) i Paweł Garwacki (kl1a) wzięła udział w uroczystej gali rozpoczęcia obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Działo się to w ramach trwającego od 20 do 22 września w MHP przeglądu filmów poświęconych ks. Jerzemu "Popiełuszko. Kazania na dziś". Podczas spotkania, w którym uczestniczyli m.in. świadkowie życia ks. Jerzego Popiełuszki, nastąpiło symboliczne przekazanie "ogniwa pamięci" młodym. Obecni mogli też obejrzeć film Rafała Wieczyńskiego "Popiełuszko. Wolność jest w nas". więcej o wydarzeniu
Za nami wspólny czas w miejscach z ważną historią. Padwa, Asyż, Monte Cassino, Rzym i Wenecja zachwyciły architekturą, zabytkami i atmosferą. Spotkania ze św. Antonim, św. Franciszkiem, św. Klarą, bł. Carlo Acutisem, św. Piotrem, św. Benedyktem, św Markiem pokazały przykłady dobrego, bożego życia. Mogliśmy poczuć dumę z bycia Polakami i zobaczyć ślady naszych Rodaków. Monte Cassino, polskie kaplice w bazylice św. Antoniego i w bazylice św. Piotra, uniwersytet padewski i grób św. Jana Pawła II sprawiły, że czuliśmy się jak w Polsce.
Środowa audiencja na Placu św. Piotra w Rzymie unaoczniła powszechność kościoła. Mnogość języków i ludzi pokazała wielką i różnorodną wspólnotę chrześcijan. Spotkanie z Papieżem Franciszkiem było jednym z najważniejszych momentów, a możliwość wejścia za bramy Watykanu i wspólna modlitwa naszej małej wspólnoty wzbudziły wiele refleksji. Tekst przemówienia Ojca Świętego Franciszka wygłoszony do zgromadzonych wiernych dotyczył Jego ostatniej pielgrzymki. Słowa Papieża Franciszka dotyczyły też sytuacji powodziowej w Polsce. Nazwa naszego liceum została wyczytana wśród obecnych na spotkaniu z Franciszkiem.
Miejsca znane z podręczników zobaczyliśmy na własne oczy- Koloseum, Forum Romanum, pomnik Marka Aureliusza, Pieta- Michała Anioła, Panteon i wiele innych.
Niespodziewanie - przez strajki komunikacji we Włoszech - musieliśmy zmienić plany i zamiast do Florencji pojechaliśmy do Wenecji. Tam po przepłynięciu łodzią na wyspę Murano obejrzeliśmy proces tworzenia szklanych wyrobów słynnych na całym świecie.
Wspólnie świętowaliśmy urodziny Antoniego w Padwie, Aleksandra w Asyżu, Igi w Rzymie, Stanisława w Wenecji. Imieniny obchodził Cyprian, a w dniu wspomnienia św. Stanisława Kostki modliliśmy się za jego dwóch imienników - Stanisławów.
W niezwykłych miejscach uczestniczyliśmy w Eucharystii. Modliliśmy się w bazylice św. Antoniego w Padwie, przy grobie Carlo Acutisa w Asyżu, w bazylice św. Franciszka w Asyżu, w kaplicy niemieckiej w Watykanie, w Bazylice św. Piotra w Rzymie i w bazylice św. Marka w Wenecji.
Nie zabrakło wielu westchnień "wow" przy mijanych krajobrazach i widokach.
Byliśmy razem w wielu istotnych dla historii świata i Kościoła miejscach. To ważne doświadczenie radości i trudów pielgrzymowania. Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia, nowych przyjaciół i piękne wspomnienia.
19 września 2024 roku, klasa 2b, która rozszerza geografię pod opieką pani Agnieszki Woronieckiej, udała się do Muzeum Geologicznego. Uczestników zainteresowały różnorodne eksponaty skał i minerałów jakie muzeum zgromadziło w swoich zbiorach. Jednocześnie połączenie zwiedzania z praktycznymi warsztatami sprawiło, że uczniowie od tej pory bez problemu odróżnią amonita od ślimaka, a gąbkę od koralowca.
Na zakończenie wycieczki klasa wybrała się na pizzę, gdzie w miłej, koleżeńskiej atmosferze wszyscy uczestnicy mogli podzielić się wrażeniami ze zwiedzania i wspólnie spędzić czas.
To był bardzo udany wyjazd, który z pewnością pomoże uczniom spojrzeć na naukę geografii z innej, wykraczającej poza wiedzę podręcznikową, perspektywy.