Nawigacja

  • Zmiana terminu dnia otwartego - 10 maja 2025

    W związku z pogrzebem Ojca Świętego Franciszka oraz dniem żałoby narodowej w sobotę, 26 kwietnia 2025r. dzień otwarty dla kandydatów do naszego  liceum jest przeniesiony na sobotę -  10 maja 2025r.

  • Ojciec Święty Franciszek odszedł do Domu Ojca

    21. kwietnia 2025r. - DZIĘKUJEMY ZA ŻYCIE I ŚWIADECTWO WIARY PAPIEŻA FRANCISZKA

    18. września 2024r. uczniowie naszego liceum mogli modlić się razem z Nim na Placu św. Piotra.

  • WIELKANOC 2025

  • Spotkanie formacyjne rodziców i nauczycieli z ks. dr Markiem Dziewieckim 27.03.25

    27 marca 2025 roku, w ramach skupienia wielkopostnego oraz formacyjnego działania na rzecz odpowiedzialnego wychowania młodzieży, odbyło się spotkanie nauczycieli i rodziców naszego liceum z ks. Markiem Dziewieckim – doktorem psychologii z dziedziny nauk o wychowaniu, wykładowcom, autorem wielu książek o tematyce psychologii wychowawczej, przygotowania do życia w rodzinie, profilaktyki i terapii uzależnień.

    O 16:00, po zajęciach szkolnych, nauczyciele naszego liceum uczestniczyli w konferencji, prowadzonej przez księdza doktora, dotyczącej roli pedagogów w wychowaniu młodzieży. Z właściwą sobie sugestywnością i lekkością ksiądz Dziewiecki wprowadził nas w niezwykle trudną tematykę dotyczącą roli i znaczenia odpowiedzialności, empatii i asertywności w pracy wychowawczej z młodzieżą.

    O godzinie 18:00 rozpoczęła się msza święta dla nauczycieli i rodziców podczas której ksiądz Dziewiecki wygłosił homilię o znaczeniu właściwego rozumienia moralności, koniecznym do wychowania młodzieży „inteligentnej moralnie” to jest umiejącej nie tylko odróżnić dobro od zła, ale też umiejącej się temu złu przeciwstawić, powiedzieć NIE innym, ale też, co najtrudniejsze, samemu sobie. Podkreślił, że za drogowskaz życiowy powinno przyjmować się właściwie pojmowany Dekalog i najważniejsze przykazanie miłości – do Boga, bliźniego i samego siebie.

    Po wspólnej modlitwie przyszedł czas na konferencję skierowaną do rodziców o wychowaniu młodzieży w duchu katolickim. Ksiądz doktor podkreślił, że głównym celem wychowania powinno być dążenie do tego aby dzieci stawały się jak najbadziej podobne do samego Boga. Dobrze wychowywać to znaczy kochać i wymagać jednocześnie; rozdzielenie miłości od wymagania przeradza się bowiem w rozpieszczanie, a samo wymaganie bez miłości to tyrania.

    Ksiądz Dziewiecki wskazał też na mądrość, pracowitość i miłość jako na najważniejsze obszary nad jakimi powinno skupić się w wychowaniu młodego człowieka. Aby wychowć mądre, pracowite i kochające dzieci potrzebna jest nasza obecność, ofiarność i miłość. Tutaj padły też ważne słowa, że kluczem do okazywania dziecku prawdziwiej i budującej miłości jest wzajemna miłość i szacunek samych rodziców.

    Na zakończenie konferencji dyrektor Dorota Koprowska podziękowała księdzu Dziewieckiemu za tak budujące i jasne wskazówki pomocne zarówno dla nauczycieli jak i rodziców na pełnej wyzwań drodze do wychowania „mądrego, pracowitego i kochającego” młodego pokolenia w tych przepełnionych relatywizmem moralnym czasach.

  • Siódmy dzień w Hiszpanii - przejazd do Madrytu i powrót do Polski 29.03.25

    Dziś po śniadaniu wyjechaliśmy na lotnisko do Madrytu skąd po południu polecimy do Warszawy. Po drodze podziwialiśmy jeszcze piękne widoki. Wracamy z dobrymi wspomnieniami i nadzieją, że jeszcze tu wrócimy. 

    Gracias :) 

  • Szósty dzień w Hiszpanii - Bus turístico i uczymy się tańczyć🙂 Ostatni dzień w Valladolid 28.03.25

    Dziś ostatni dzień w szkole i rozdanie certyfikatów. Po tygodniu śmiało możemy stwierdzić, że przełamaliśmy barierę i zaczęliśmy się komunikować w języku hiszpańskim, choćby na podstawowym poziomie. 

    Po południu czekał na nas Bus Turistico, który podczas wycieczki mijał najważniejsze punkty historyczne w mieście. 

    Wieczorem mieliśmy warsztaty nauki salsy i innych tańców latynoskich. Była to świetna zabawa no i niektórzy z nas odkryli w sobie ukryte talenty :)

  • Piąty dzień w Hiszpanii - zwiedzamy Museo de Arte Africano i Muzeum Krzysztofa Kolumba “Museo Casa Colon” 27.03.25

    To już na przedostatni dzień w szkole. Po zajęciach w szkole, po południu zwiedzaliśmy Muzeum Sztuki Afrykańskiej oraz Casa Museo Colon.

     https://www.fundacionjimenezarellano.com ; https://www.valladolid.com/casa-museo-colon

    Museo de Arte Africana mieści się w jednym z najważniejszych budynków w mieście Valladolid - Colegio Santa Cruz, powszechnie znanym jako Pałac Świętego Krzyża (rozpoczęcie budowy 1486 r.) Jest to jedna z pierwszych renesansowych budowli w Hiszpanii. Jej fundatorem był kardynał Pedro González de Mendoza. Celem budowy Colegio było zapewnienie mieszkania młodym ludziom którzy nie mieli środków do życia, aby mogli podjąć naukę na Uniwersytecie w Valladolid. 

    Obecnie budynek jest siedzibą Rektoratu, w którym mieści się również Biblioteka Historyczna, Kaplica Cristo de la Luz oraz trzy sale Muzeum. Dzieła wystawione w galeriach muzeum prezentują ważną i ekskluzywną kolekcję sztuki Afryki Subsaharyjskiej, obejmującą tradycyjne monety, rzeźby terakotowe, maski i artefakty z Królestwa Oku w Kamerunie, a także interesujący wybór tradycyjnych artefaktów z różnych enklaw afrykańskich.

    Muzeum Krzysztofa Kolumba w Valladolid upamiętnia życie Krzysztofa Kolumba i pozwala przenieść się w czasie do XV wieku, by na nowo przeżyć odkrycie Ameryki.  To tutaj, w mieście które było siedzibą Katolickich monarchów - Królowej Kastylii Izabeli I i Króla Aragonii Ferdynanda II Krzysztof Kolumb prosił o wsparcie dla swoich wypraw. Obecny budynek, w którym mieści się muzeum Casa Colón w Valladolid, został wybudowany w 1965 roku w stylu gotycko-izbabelskim na wzór pałacu wicekróla, w którym mieszkał Diego Kolumb (syn odkrywcy) w Santo Domingo. Na wewnętrznym dziedzińcu znajduje się tablica z popiersiem Krzysztofa Kolumba i napisem „Tutaj umarł Kolumb” oraz pomnik Santa María, statku, którym podróżował podczas swojej pierwszej podróży. Urodzony w Genui w 1451 roku Krzysztof Kolumb był nawigatorem i kartografem, który pod rządami Korony Kastylii odkrył Amerykę w 1492 roku. 

    Casa Colón oferuje zwiedzającym interaktywne doświadczenie, które przenosi o pięć wieków wstecz. Dokumenty, świadectwa, rzeźby i materiały audiowizualne czynią wizytę bardzo przyjemną. Muzeum ma cztery piętra, na których oprócz udokumentowania czterech wypraw Kolumba, przedstawiono okres poprzedzający podróż (negocjacje z koroną) oraz następujący po odkryciach czas kolonizacji i wzajemnych wpływów kultur. 

  • Czwarty dzień w Hiszpanii - zwiedzanie Salamanki 26.03.25

    Buenos días y saludos desde España! 

    Dziś od razu po lekcjach, poszliśmy na Plaza de la Universidad gdzie zjedliśmy wspólnie przygotowany przez nasze rodziny goszczące piknik - lunch. O 14.00 podjechał po nas autokar i wyruszyliśmy do znanego uniwersyteckiego miasta Salamanca. 

    Pierwszym miejscem które zwiedziliśmy była wieża Katedry. Warto było wspinać się po wąskich i stromych schodach tej wyjątkowej zabytkowej budowli. Oprócz wnętrz mogliśmy podziwiać widok miasta z góry. Następnie zwiedziliśmy wnętrza Klasztoru dominikańskiego San Esteban położonym na placu Plaza del Concilio de Trento. (XIII wiek) https://www.conventosanesteban.es/

    Po wizycie w klasztorze poszliśmy poszukać żaby, która jest dekoracyjnym elementem znajdującym się na ozdobnej fasadzie głównego budynku Uniwersytetu w Salamance. Podobno kto znajdzie żabę będzie mieć powodzenie i sukcesy w nauce, tak więc wszyscy bardzo się starali aby ją znaleźć :) 

    Hasta mañana :) 

  • Trzeci dzień w Hiszpanii - Interaktywna nauka w Museo de la Ciencia 25.03.25

    Hola! Dziś powitało nas rano słońce :) Z ochotą poszliśmy do szkoły gdzie oprócz nauki języka hiszpańskiego, rozmawialiśmy również o znanych pisarzach i poetach związanych z miastem Valladolid: Jorge Guillén, Rosa Chacel, Miguel Cervantes, Miguel Delibes i José Zorrilla. 

    Po południu poszliśmy lokalnego muzeum nauki - Museo de la Ciencia. Miejsce to jest przygotowane pod kątem interaktywnej nauki. Spędziliśmy tam ponad 2 godziny. Dzięki pięknemu położeniu nad brzegiem rzeki Pisuerga która przepływa przez miasto, mieliśmy piękny spacer i mogliśmy podziwiać widoki miasta. Po mieście można jeździć w wygodny sposób rowerami miejskimi co części młodzieży bardzo odpowiada i bardzo chętnie z tego sposobu komunikacji korzysta :) 

  • Drugi dzień w Hiszpanii - zwiedzanie Valladolid - 24.03.25

    Dzień rozpoczęliśmy od spotkania w szkole Fundacion de La Lengua Espanola gdzie przywitali nas profesorowie. Zostaliśmy podzieleni na grupy oraz odbyła się prezentacja na temat szkoły, zasad, lekcji oraz co nas czeka w najbliższym tygodniu. Oczywiście wszystko w języku hiszpańskim :) Odbyły się też pierwsze zajęcia. 

    Wyruszyliśmy na spacer po zabytkowym centrum Valladolid, poznając uroki tego miasta i główne miejsca historyczne. 

    Po południu, w parku Campo Grande, który ma znaczenie przyrodnicze i historyczne w mieście odbyła się gra miejska. Ponieważ odpowiedzi na pytania można było uzyskać pytając i otrzymując je do mieszkańców, młodzież miała szanse aby sprawdzić swoje umiejętności komunikacyjne w języku hiszpańskim oraz poznać bogatą historię tego miejsca. 

    W średniowieczu Campo Grande było miejscem wszelkiego rodzaju ważnych wydarzeń. W XVI wieku stało się jedną z głównych bram wjazdowych do miasta.

    W Campo Grande znajdują się elementy miejskiego romantyzmu roślinnego, takie jak jezioro zaprojektowane do pływania łódką, wodospad, grota ozdobiona naturalnymi stalaktytami. Na powierzchni ponad 115 000 metrów kwadratowych rośnie prawie 90 gatunków drzew i krzewów, a żyje tam ponad 30 gatunków ptaków. Szczególnie wyróżniają się pawie i przyjazne wiewiórki. Wzdłuż alejek parku zainstalowano rzeźby upamiętniające znakomite postacie: Miguela Íscara, Rosę Chacel, Leopolda Cano... a także monumentalne fontanny: fontannę Sławy i Łabędź, a także staw z wodospadem.

  • Pierwszy dzień w Hiszpanii - spacer po Madrycie i przyjazd do Valladolid 23.03.25

    Po wylądowaniu w Madrycie, pojechaliśmy na krótki odpoczynek i zjedliśmy piknik. Następnie udaliśmy się na spacer po centrum: Plaza de Espana, Gran Via gdzie odwiedziliśmy oficjalny sklep Real Madrid. Następnie Puerta del Sol i Plaza Mayor. Przywitała nas piękna pogoda więc na Plaza Mayor zrobiliśmy sobie krótką  przerwę na lody czy kawę. Następnie udaliśmy się autokarem do Valladlid gdzie czekały już na młodzież rodziny goszczące. 

  • Debata w gminie Lesznowola

    Film W piątek, 21 marca 2025r. jedenastu uczniów naszej szkoły pod opieką prof. Bożeny Grabowskiej-Motyl  wzięło udział w Debacie Oxfordzkiej organizowanej przez Urząd Gminy Lesznowola dotyczącej wizji strategicznego  jej rozwoju  na lata 2035-40. W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkół podstawowych średnich oraz przedstawiciele władz gminy, radni i zaproszeni goście. Jak pokazała debata  perspektywy i kierunki rozwoju gminy są  bardzo  ważne dla młodych, którzy chcą budować swoją  "małą ojczyznę" z uwzględnieniem potrzeb wszystkich mieszkańców (dzieci, młodzieży, seniorów  - nie tylko osób w wieku produkcyjnym). Dyskusja  przebiegła w gorącej atmosferze, a młodzież zaprezentowała bardzo wysoki poziom przygotowania i wiele ciekawych pomysłów, które być może już wkrótce staną się rzeczywistością nas wszystkich.

  • Trzeci dzień rekolekcji wielkopostnych 19.03.2025r.

    Ostatniego dnia rekolekcji wielkopostnych, 19. marca 2025 roku, wszystkie klasy naszego liceum udały się na pielgrzymkę do Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii. To szczególne miejsce na duchowej mapie Mazowsza zostało ustanowione przez arcybiskupa Adriana Galbasa Kościołem Jubileuszowym, do którego pielgrzymowanie pomaga w przyjęciu łaski Roku Jubileuszowego.

    Rekolekcjoniści zadbali o pełnię naszego pielrzymowania zarówno w wymiarze poznawczym jak i duchowym. Klerycy zapoznali nas z historią Sanktuarium i osobą św. o. Stanisława Papczyńskiego (1677-1701) - założyciela pierwszego polskiego zakonu Zgromadzenia Księży Marianów, który już za życia zasłynął swoim darem proroczym i łaską uzdrawiania. Dopełnieniem plenerowej lekcji historii była wizyta w muzeum poświęconemu życiu i misji o. Papczyńskiego, przybliżające historię marianów i dzieje Góry Kalwarii jako „Nowej Jerozolimy” XVII i XVIII wieku - duchowego centrum pasyjnego I Rzeczypospolitej.

    W Kościele Wieczerzy Pańskiej, zwanym Wieczernikiem, gdzie posługiwał i żył św. o. Papczyński (1677-1701), modliliśmy się przy jego grobie, doświadczając poruszającej atmosfery tego miejsca do którego pielgrzymują tysiące wiernych z Polski i ze świata, doświadczając licznych łask, uzdrowień fizycznych i duchowych. Każdy z nas mógł złożyć pod ołtarzem Wieczernika intencje, w których modliliśmy się podczas mszy świętej na zakończenie rekolekcji.

    Kolejnym, intensywnym przeżyciem duchowym była dla nas wpólna Drodze Krzyżowa, która zakończyła się przejściem przez symboliczną Bramę Jubileuszową oznaczającym pragnienie i deklarację nawrócenia, przypomnienie chrztu jako narodzenia się do życia wiecznego i zaproszenie do sakramentu pokuty, pojednania i Eucharystii. Po odmówieniu Modlitwy przejścia każdy z nas otrzymał pamiątkowy różniec na rękę.

    Z Sanktuarium przeszliśmy ulicami miasta do Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na mszę świętą odprawianą przez naszego duszpasterza księdza Kamila Mianowskiego. W tym dniu obchodziliśmy uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP. W homilii diakon Michał Tarasiewicz stawiał nam za wzór postawę życiową św. Józefa, pełną niezłomnej wiary, pracowitości, pokory i posłuszeństwa wobec woli Bożej. Odnosząc się do doświadczeń Świętego w relacji z Bogiem, wyraził nadzieję, że czas rekolekcji każdemu z nas, choć w różnej formie i wymiarze, otworzył drogę do przemiany serca, umocnienia wiary, nadzei i miłości.

    Na zakończenie mszy przedstawiciele uczniów podziękowali prowadzącym za ten niezwykle owocny dla naszej wspólnoty szkolnej czas przygotowania do pełnego przeżywania tajemnicy Wielkanocy. Podziękowania zarówno do organizatorów, dyrekcji jak i uczniów skierował też ks. dr Mirosław Cholewa dzieląc nadzieję na porekolekcyjną łaskę przemiany naszych serc.

    Wszystkim prowadzącym rekolekcje: diakonowi Michałowi Tarasiewiczowi, Dawidowi Derleckiemu, Marcelemu Korytek, Michałowi Kalińskiemu, Mateuszowi Mateckiemu, Natalii Bęza, Weronice Maj, Wiktorii Bęza, Magdzie Kaczmarek, Angelice Choreckiej, Gabrysi Wojciechowskiej i Maksymilianowi Zabierowskiemu, składamy raz jeszcze serdeczne Bóg zapłać.

  • Drugi dzień rekolekcji wielkopostnych 18.03.2025r.

    Drugi dzień rekolekcji wielkopostnych, 18. marca 2025 roku, był dla naszej wspólnoty szkolnej szczególnym czasem przygotowania do spotkania z nieskończonym miłosierdziem Boga w spowiedzi świętej. Rozpoczęliśmy od spotkania w kościele, gdzie prowadzący nie tylko przybliżyli nam pięć warunków spowiedzi, ale też w swoich świadectwach oddali jej podstawowe znaczenie w budowaniu relacji z Bogiem i wewnętrzej przemianie każdego z nas.

    Adoracji i modlitwie w kościele towarzyszyły wykłady prowadzone rotacyjnie w szkole dla klas drugich, trzecich i czwartych. Prowadzący skłonili nas do refleksji nad modlitwą, pomogli zrozumieć jej sens i wskazywali drogę do odnalezienia w niej prawdziwego żródła miłości i pokrzepienia. Rozmawialiśmy też o roli kobiet w Kościele, a także o symbolach religijnych i Mesjaszu w ujęciu historycznym. Klasy pierwsze kontynuowały zajęcia w ramach "Archipelagu Skarbów".

    Na zakończenie prowadzący merytorycznie i wnikliwie odpowiadali na pytania naszych uczniów o charakterze teologicznym jak i te dotyczące problemów życia codziennego.

    To był dla nas niezwykle owocny dzień, zarówno pod względem intelektualnym jak i duchowym.

  • Rekolekcje wielkopostne 17.03.2025r.

    17. marca 2025 r. rozpoczęły się trzydniowe rekolekcje wielkopostne przygotowujące młodzież naszego liceum do pełnego przeżywania tajemnicy Wielkanocy w duchu przesłania „Ku wolności wyswobodził was Chrystus”.
    Po wspólnej modlitwie i wprowadzeniu do rekolekcji, klasy pierwsze rozpoczęły warsztaty w ramach „Archipelagu Skarbów”, skłaniające do refleksji nad istotą najważniejszych wartości w życiu człowieka, otwierających drzwi do prawdziwie szczęśliwego i wolnego od uzależnień życia.

    W tym samym czasie klasy drugie, trzecie i czwarte pracowały nad zrozumieniem i przezwyciężaniem problemów społecznych dnia codziennego w blokach tematycznych „Pragnienie i naśladownictwo”, „Współzawodnictwo i przemoc”, „Pokusa i zgorszenie” oraz „Kozioł ofiarny i męczeństwo”.

    Na zakończenie dnia w modlitwie dziękczynnej wyrażaliśmy wdzięczność za pobudzenie naszej motywacji do dalszego rozwoju duchowego i wzrastania w wierze.

  • Wizyta Księdza Arcybiskupa Adriana - 7 marca 2025r.

    W pierwszy piątek marca, a jednocześnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu nasza szkolna społeczność gościła Jego Ekscelencję - Księdza Arcybiskupa Adriana Galbasa.
    Spotkanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą. Przywitanie dostojnego gościa zawierało słowa radości ze spotkania oraz życzenia imieninowe przekazane w imieniu Uczniów, Grona Pedagogicznego i  Pracowników przez dyr. Dorotę Koprowską.
    Ksiądz Biskup Adrian w wygłoszonej homilii mówił o dobrym  przeżywaniu Wielkiego Postu. Podkreślił, że nie jest to czas długi lecz wielki, bo przeznaczony na  przemianę serca. Podkreślił ważność jednoczesnej modlitwy, jałmużny i postu jako trzech wymiarów miłości - do Pana Boga, do drugiego człowieka i do samego siebie. 

    Po wspólnej modlitwie Arcybiskup Adrian odwiedził nas w budynku liceum. Z wielką serdecznością rozmawiał z uczniami, nauczycielami i pracownikami szkoły. Zajrzał na lekcje języka polskiego, języka angielskiego i chemii. Uważnie zapoznał się z sytuacją liceum w rozmowie z ks. Proboszczem Mirosławem Cholewą i dyrektor Dorotą Koprowską. Obejrzał budynek i zaplecze sportowe. Na pamiątkę spotkania każdy otrzymał obrazek. Na obrazku jest wizerunek 500-letniego Krzyża Baryczków, błogosławieństwo ks. Arcybiskupa oraz słowa "Nadzieja zawieść nie może..."(Rz.5.5)
    Wielki Post 2025 będziemy przeżywać umocnieni obecnością, wskazówkami, wspólną modlitwą i błogosławieństwem  Pasterza Archidiecezji Warszawskiej. 

  • Bal Przyjaciół Liceum

    22. lutego 2025r. Przyjaciele naszej szkoły bawili się w Hotelu Poniatowski na balu karnawałowym. Piękne wspomnienia wspólnej zabawy pozostały, a my już zapraszamy na kolejny bal - 7 lutego 2026r. Wszystkim uczestnikom oraz p.Karinie Leszczyńskiej - organizatorce tego wydarzenia  bardzo gorąco dziękujemy i mówimy:  do zobaczenia za rok:)

  • *FERIE ZIMOWE*

    Bezpiecznych, dobrych i  pełnych radości ferii:)

    Ksiądz Krzysztof Grzywocz napisał
    „Odpoczynek należy do całości życia
    – jest obowiązkiem.”

    Nauczycielom, Pracownikom  i Uczniom naszego liceum życzymy owocnego odpoczynku
    od codziennych obowiązków szkolnych :)

  • Tuż przed feriami

    Zanim rozstaliśmy się na dwa tygodnie zimowego odpoczynku wspólnie modliliśmy się na Mszy Świętej za  styczniowych Jubilatów. W Roku Jubileuszowym zainicjowaliśmy modlitwę za każdego z naszych uczniów w miesiącu jego urodzin. W ten sposób podkreślamy znaczenie każdej osoby w naszej szkolnej wspólnocie. Ks. Kamil Mianowski odprawiający liturgię zwrócił naszą uwagę na postać św. Jana Bosko - patrona młodzieży, którego wspomnienie wypadło w piątek. 

    W tym dniu zachwyciliśmy się dziełami uczniów na lekcji języka polskiego prowadzonej przez. prof. Monikę Stebel. Młodzież z wielkim zaangażowaniem pracowała nad ilustracjami do "Boskiej Komedii" Dantego. 

  • Karnawał w LO

    Zabawa karnawałowa prowadzona w tym roku przez prof. Tomasza Ławidę wypełniła czwartkowy (30.01.25) wieczór przed feriami zimowymi. Uczestnicy  zdarli gardła śpiewając prezentowane przeboje. Belgijka i inne tańce opanowały korytarz szkolny służący tego dnia jako sala balowa. Całości dopełniła wspólna kolacja:) Można po szkolnemu powiedzieć, że impreza była "na szóstkę". 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łazach - Magdalence
    ul. Wiejska 2
    05-552 Łazy
  • 694455717

Galeria zdjęć

Brak galerii w albumie