ROK SZKOLNY 2024/2025
KLASA 1A, 1B, 1C (liczba godzin w tygodniu: 1)
PROGRAM NAUCZANIA:
PROGRAM NAUCZANIA JĘZYKA ŁACIŃSKIEGO I KULTURY ANTYCZNEJ
III etap edukacyjny (szkoły ponadpodstawowe) zakres podstawowy
(zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24.06.2020 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II ze zmianami z 28 czerwca 2024 r.). Opracowanie: dr Janusz Ryba
PODRĘCZNIK:
COGNOSCITE. Podręcznik do języka łacińskiego i kultury antycznej. Zakres podstawowy. Janusz Ryba, Aleksandra Klęczar. Wydawnictwo DRACO.
POMOCE OBOWIĄZUJĄCE NA LEKCJI:
CELE EDUKACYJNE:
I. W zakresie kompetencji językowych to:
II. W zakresie kompetencji kulturowych:
III. W zakresie kompetencji społecznych:
CELE SZCZEGÓŁOWE:
I. Kompetencje językowe:
Uczeń rozpoznaje (z pomocą tabelek gramatycznych lub bez tej pomocy) następujące formy z zakresu gramatyki języka łacińskiego:
Uczeń potrafi:
II. W zakresie kompetencji kulturowych realizujemy następujące zagadnienia:
Na lekcjach języka łacińskiego WYMAGANIEM KONIECZNYM JEST ZNAJOMOŚĆ PODSTAWOWYCH POJĘĆ Z ZAKRESU GRAMATYKI POLSKIEJ (tzn. części mowy, nazwy przypadków z pytaniami, pojecia deklinacja i koniugacja, podmiot i orzeczenie).
ZAGADNIENIA OMAWIANE W I OKRESIE:
ZAGADNIENIA OMAWIANE W II OKRESIE:
UWAGA: Kolejność realizowanych tematów może ulec zmianie.
UWAGI O OCENIANIU:
KRYTERIA OCENIANIA:
Przy ocenianiu nauczyciel uwzględnia możliwości intelektualne ucznia, wkład pracy i zaangażowanie oraz orzeczenie z poradni.
Formy sprawdzania wiadomości i umiejętności:
PLANOWANE KARTKÓWKI I SPRAWDZIANY PISEMNE:
I okres:
II okres:
KOMENTARZ:
Stwierdzenie niesamodzielnego wykonywania ćwiczeń i prac pisemnych (o ile nie jest to praca w grupach) skutkuje wstawieniem oceny oceny niedostatecznej. Niedzwolone jest korzystanie z podręcznika, zeszytu, własnych notatek, urządzeń elektronicznych oraz porozumiewanie się z innymi osobami. Do tej kwestii odnosi się poniższa UWAGA nt. prac domowych.
POPRAWY PRAC PISEMNYCH:
Sprawdziany pisemne są obowiązkowe, w przypadku nieobecności ucznia nauczyciel ustala z nim nowy termin. Istnieje możliwość poprawienia oceny (1 raz). Do dziennika wpisywane są wówczas obie oceny i obie są brane pod uwagę.
PRACE DOMOWE I ĆWICZENIA WYKONYWANE NA LEKCJI:
Przewidziane są pisemne prace domowe i ćwiczenia do wykonania na lekcji - ok. 3 w semestrze - oceniane przy pomocy "plusów" wg nastepującego systemu:
Za prawidłowe wykonanie zadania uczeń otrzymuje „plus”. 3 zaliczone prace domowe (3 x plus) sumują się do oceny bardzo dobrej (nauczyciel zastrzega sobie prawo do ocenienia "połową plusa", gdy wykonano jedynie połowę polecenia). Kolejny, czwarty "plus" można otrzymać za szczególnie staranne wykonanie zadania lub wzbogacenie odpowiedzi o dodatkowe informacje, co podnosi sumaryczną ocenę do celującej. Brak zadania to brak "plusa". 3 braki równają się ocenie niedostatecznej. Prace domowe należy wykonywać w terminie. UWAGA: W ćwiczeniach gramatyczno-leksykalnych utworzone wyrazy muszą zawierać jedynie formy i końcówki przedstawione na lekcji. Niespełnienie tego warunku dyskwalifikuje całą pracę.
ZESZYT PRZEDMIOTOWY:
- jest sprawdzany i podlega ocenianiu - brana jest pod uwagę kompletność notatek, numerów i tematów lekcji. Estetyka jest dodatkowym atutem. Brak zeszytu lub podręcznika jest traktowany jako nieprzygotowanie.
AKTYWNOŚĆ NA LEKCJI:
- to ważny aspekt nauki języka łacińskiego, który obejmuje częste zgłaszanie się na zajęciach, udzielanie poprawnych odpowiedzi na pomocnicze pytania nauczyciela oraz samodzielne rozwiązywanie problemów. Uczeń może otrzymywać „plusy” i „minusy”. Otrzymane 3 „plusy” sumują się do oceny cząstkowej bardzo dobrej, cztery - celującej. a 3 „minusy” do niedostatecznej. Ponieważ praca na zajęciach języka łacińskiego wymaga koncentracji uwagi, uchybienia w tym zakresie (rozmowy, utrudnianie prowadzenia lekcji) mogą rzutować na ocenę za aktywność.