Przedmiotowy System Oceniania
z języka polskiego
Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki
rok szkolny 2020/2021
liceum czteroletnie i trzyletnie
nauczyciel: Monika Stebel
1. W ciągu każdego semestru przewidziane są prace klasowe ustalane na początku roku szkolnego, tematyka prac znajduje się w karcie wymagań edukacyjnych dla poszczególnej klasy. Każda z tego typu prac będzie zapowiedziana z tygodniowym wyprzedzeniem. W przypadku, gdy uczeń otrzyma ocenę niedostateczną z pracy klasowej, ma prawo do jej poprawienia w terminie wyznaczonym przez nauczyciela. Każdą prace klasową uczeń może poprawiać tylko raz.
2. Poza ocenami z prac klasowych, przy ustalaniu wyników końcowych, pod uwagę brane będą oceny cząstkowe. Nauczyciel ocenia poziom opanowanej wiedzy oraz umiejętności ucznia za pomocą następujących form: odpowiedź ustna, karta lekturowa, sprawdzian z treści lektury, kartkówka z aktualnego materiału (trzy ostatnie jednostki lekcyjne – nie zawsze zapowiedziane, nie podlegają poprawie), praca na lekcji.
3. Uczeń jest zobowiązany do prowadzenia zeszytu przedmiotowego i dbania o jego estetykę. Podczas lekcji uczeń zobowiązany jest do posiadania zeszytu przedmiotowego, podręcznika lub tekstu omawianej lektury. Wielokrotny brak podręcznika lub tekstu lektury skutkuje dodatkową oceną niedostateczną.
4. Nieprzygotowanie do pracy klasowej lub sprawdzianu jest uwzględniane przez nauczyciela jedynie w przypadku dłuższej choroby (min. tydzień) lub wydarzeń losowych potwierdzonych przez rodziców (prawnych opiekunów) lub wychowawcę.
5. Uczeń ma prawo ubiegać się o ocenę semestralną/ końcoworoczną wyższą aniżeli proponowana przez nauczyciela po wcześniejszym ustaleniu z nim zagadnień koniecznych do poprawienia. Poprawa odbywa się w formie pisemnej lub ustnej. Tryb uzyskiwania oceny wyższej zapisany jest w statucie szkoły.
6. Obecność na wszystkich zapowiedzianych formach sprawdzania wiedzy i umiejętności jest obowiązkowa. Jeżeli uczeń był nieobecny, to zobowiązany jest przystąpić do zaliczenia w wyznaczonym terminie, nieprzekraczającym dwóch tygodni od momentu powrotu do szkoły.
7. Nauczyciel za pomocą kolorów zaznacza w dzienniku wagę poszczególnych ocen.
8. Nauczyciel każdorazowo dostosowuje poziom wymagań do posiadanej przez ucznia opinii z PPP.
9. Rodzicom przysługuje prawo wglądu w prace ucznia na zasadach określonych w statucie szkoły. Prace klasowe nauczyciel zbiera i przechowuje do końca roku szkolnego.
10. Obowiązuje sześciostopniowa skala ocen. Prace klasowe oceniane są według skali:
100% - celujący
99%-90%- bardzo dobry
89%-75% - dobry
74%-60% - dostateczny
59%-40%- dopuszczający
Poniżej 40%-niedostateczny
Inne formy sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów oceniane są według procentowych proporcji:
100% - celujący
99%-90%- bardzo dobry
89%-75% - dobry
74%-60% - dostateczny
59%-50%- dopuszczający
poniżej 49%-niedostateczny
lub według zasad ustalonych przez nauczyciela.
11. Jeśli uczeń korzysta z niedozwolonych pomocy, podpowiada bądź pomaga innemu uczniowi w trakcie sprawdzianu, kartkówki lub odpowiedzi, naucvzyciel ma prawo przerwać pracę ucznia i wstawić ocenę niedostateczną.
12. Na podstawie ocen uzyskanych przez ucznia w I i II semestrze nauczyciel wystawia ocenę śródroczną lub roczną, uwzględniając wagę ocen. Ocena klasyfikacyjna nie jest średnią ocen cząstkowych.
13. Wypracowania oceniane są poprzez ocenę kształtującą, wyrażaną w procentach. Ocena ta nie ma wpływu na ocenę końcoworoczną. Brak wypracowania skutkuje oceną niedostateczną najwyższej wagi.
Nauka zdalna:
1. W czasie zajęć on-line uczeń jest zobowiązany do punktualnego logowania się na lekcje, włączania kamery i mikrofonu zgodnie z poleceniem nauczyciela.
2. Postępy uczniów będą monitorowane poprzez obserwacje aktywności uczniów w czasie spotkań on-line oraz udzielanie ustnej lub pisemnej informacji zwrotnej (komentarza) do :
1) odpowiedzi ustnych w czasie zajęć on-line,
2) przygotowania do zajęć,
3) wypowiedzi uczniów na czacie tekstowym, na forum dyskusyjnym,
4) zadań i prac przesłanych do nauczyciela droga elektroniczną.
3. Weryfikacja wiedzy i umiejętności uczniów będzie odbywała się poprzez ocenianie bieżące:
1) odpowiedzi ustnych w czasie zajęć on-line,
2) wypowiedzi uczniów na czacie tekstowym, na forum dyskusyjnym,
3) wypowiedzi uczniów w czasie wideokonferencji/webinariów i innych form komunikowania się on-line,
4) wykonanych w domu zadań zleconych przez nauczyciela, przesłanych mailem, umieszczanych w One-note lub inną drogą elektroniczną,
5) testy on-line.
4. Ocenie podlegają wszystkie aktywności ucznia podczas nauczania zdalnego.
5. Nieobecność ucznia w czasie zdanego nauczania rozumiana jest jako brak udziału w zajęciach prowadzonych on-line na platformie edukacyjnej lub w innych uzgodnionych formach kształcenia na odległość oraz brak przesyłania zadań potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym przez nauczyciela materiałem sprawdzającym realizację podstawy programowej.
6. Nieobecność na zajęciach on-line lub brak aktywności podczas zajęć on-line (brak kontaktu z uczniem) będą skutkowały odnotowaniem tego faktu w dzienniku elektronicznym.
7. Trzykrotna nieobecność lub obecność, ale bez możliwości rozmowy z uczniem będzie skutkowała cząstkową oceną niedostateczną z danego przedmiotu.
8. Niewykonanie zadanych przez nauczyciela materiałów, a także odesłanie ich po terminie będzie skutkowało cząstkową oceną niedostateczną.
9. Sprawdzian w formie pisemnej polega na przesłaniu do ucznia o określonej godzinie na wskazany adres mailowy lub poprzez platformę edukacyjną zadań do wykonania i odesłanie przez ucznia o określonej godzinie wykonanych zadań na wskazany adres mailowy lub poprzez wskazaną platformę edukacyjną. Czas na wykonanie zadania określa nauczyciel przygotowujący zadania.
10. Sprawdzian w formie ustnej polega na nawiązaniu z uczniem przez nauczyciela przedmiotu łączności audio-video za pomocą uzgodnionej aplikacji i udzieleniu przez ucznia odpowiedzi na zadane przez nauczyciela pytania.
11. Rodzice oraz uczniowie będą informowani o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych ocenach za pośrednictwem dziennika elektronicznego.