Ostatni dzień szkolny w 2019 roku był pełen ciepła i wzruszeń. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą, którą odprawili ks. proboszcz Mirosław Cholewa oraz ks. Michał - nasz duszpasterz szkolny. Później mogliśmy zobaczyć Jasełka przygotowane przez klasy drugie licealne. Rozmach sceniczny - światła, dymy, dżwięk, obrazy i przepiękny śpiew podkreśliły przesłanie przedstawienia.
Młodzież w niezwykle szczery i wrażliwy sposób pokazała to, co jest najważniejsze w okresie świąt - czyli obecność i czas poświęcony najbliższym. Bliskości i zrozumienia w rodzinie nie zastąpią żadne prezenty, a Boże Narodzenie jest bardzo rodzinnym świętem dobra, pokoju i miłości. Cisza w czasie przedstawienia i gromkie oklaski po nim świadczyły o poruszeniu zgromadzonej publiczności.
Tradycyjnie odbyły się opłatkowe spotkania w klasach będący okazją do wzajemnych życzeń, wspólnego posiłku i serdecznych rozmów.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień, który jest odpalany przez austriackich skautów tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Dzięki nim skauci oraz harcerze mogą roznosić Światełko po całej Europie. W jakim celu? Odpalenie Światełka oraz jego przekazanie to symbol pojednania ludzi. Skłania do refleksji i zatrzymuje złość oraz gniew. Betlejemskie Światełko Pokoju ma łączyć ludzi.
W dniach 13 – 15 grudnia harcerze, harcerze starsi, wędrownicy i instruktorzy ZHP wspólnie oczekiwali przybycia Światła do Polski. W tym roku harcerze odebrali je po polskiej stronie Tatr – uroczysta Msza święta odbyła się w niedzielę 15 grudnia o godzinie 8:20 w Zakopanem. Do naszej szkoły wprost ze stolicy Tatr przywiózł je Maciej Murawski, uczeń klasy ósmej. Uroczyste przekazanie Światła odbyło się w czasie naszych poniedziałkowych Rorat.
6 grudnia przeżywaliśmy wspomnienie św. Mikołaja - dzień lubiany chyba przez wszystkich. Tym razem nie wymienialiśmy się prezentami tylko przygotowaliśmy jeden wspólny upominek - dla 16 letniego Huberta. Loteria, stoiska z przysmakami, studia fotograficzne i inne atrakcje były po to, abyśmy wspólnie poświętowali i przede wszystkim pomogli zebrać potrzebną kwotę do leczenia naszego rówieśnika. Rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy na mszy świętej z okazji pierwszego piątku, a zakończyliśmy spotkaniami w klasach. Niektórzy oglądali filmy, inni po prostu rozmawiali ciesząc się swoim towarzystwem. To był naprawdę piękny, grudniowy, pełen radości dzień.
Zachęcamy do dołączenia do pomocy Hubertowi:
Numer konta: 89249000050000453062407892
tytuł: 20849 Hubert Lewiński darowizna
odbiorca: Fundacja Siepomaga, ul. Za bramką 1, 61-842 Poznań
29 listopada klasy drugie LO odwiedziły Muzeum POLIN w Warszawie, gdzie wzięły udział w warsztatach z pozytywnej komunikacji. Dowiedzieliśmy się nie tylko jakie mogą być przyczyny hejtu ale przede wszystkim jak powinniśmy się zachować gdy nas lub kogoś nam bliskiego dotknie to zjawisko. Uczniowie aktywnie włączyli się w intensywne ćwiczenia mające na celu wykształcenie wrażliwości na dobro drugiego człowieka, ochronę prywatności i bezpieczne korzystanie z internetu w tym mediów społecznościowych. Prowadzący zajęcia byli pod wrażeniem wiedzy, kompetencji i dociekliwości naszych uczniów w rozwiązywaniu problemów. Potwierdziło się, że uczniowie Liceum w Magdalence są doskonałymi obserwatorami i komentatorami otaczającej ich rzeczywistości. Na zakończenie zwiedziliśmy Muzeum. Przeszliśmy się przedwojenną uliczką odtworzoną na podstawie starych zdjęć Warszawy, posłuchaliśmy przedwojennej muzyki i wtopiliśmy się w atmosferę dawno minionych lat.
W połowie listopada p. dyrektor Dorota Koprowska uczestniczyła w dorocznym 30. Ogólnopolskim Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze. Powołanie chrześcijanina do dawania świadectwa, które buduje Kościół było tematem tegorocznego spotkania. W dwudniowym spotkaniu (14-15 listopada 2019) uczestniczyło ok. 500 dyrektorów i nauczycieli. W tym roku obchodzony jest jubileusz 25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich. Mottem przewodnim tegorocznego spotkania były słowa św. Jana Pawła II z 1995 r.: „chrześcijanin jest powołany do tego, ażeby dawać świadectwo o Chrystusie, Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. W ten sposób buduje się Kościół”. O perspektywie biblijnej mówił ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski – W naszych czasach bardzo potrzeba dojrzałych, mądrych, roztropnych chrześcijan, potrzeba ich bardziej niż kiedykolwiek do tej pory, bo tylko oni są w stanie dać wiarygodne świadectwo o Jezusie Chrystusie i tylko oni są w stanie również podjąć odpowiedzialność za wszystkie zobowiązania, które wynikają z Ewangelii – powiedział ks. Chrostowski.
Kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów . przewodniczył Mszy św. w jęz. łacińskim w bazylice jasnogórskiej w piątek (15 listopada) o godz. 9.30. Następnie wygłosił konferencje zatytułowane: „Kościół – kryzys i odnowa” oraz „Misja katolickiego wychowawcy”.– Cieszymy się ogromnie ponieważ uważam, że to jest prorok XXI w., który może nam o pewnych zagrożeniach powiedzieć, ale również pokazać nam drogę wyjścia, drogę, którą powinniśmy się kierować jako nauczyciele, dyrektorzy szkół katolickich, to bardzo ważne – powiedział ks. Zenon Latawiec przewodniczący Rady Szkół Katolickich.Każde spotkanie na Jasnej Górze jest wskazaniem drogi do tego, aby szkoła katolicka była coraz lepszym miejscem wszechstronnego rozwoju młodych ludzi i taką drogę staramy się realizować w codziennej pracy.
8 listopada klasy 1a i b była w Teatrze Kamienica na poruszającym spektaklu" Wszechmocni w sieci". Lajki, stories, snapy – to świat, w którym dzisiaj żyją młodzi ludzie. Akceptacja siebie, relacje, uczucia stają się zależne od liczby kciuków, serduszek i cukierkowych komentarzy. Co się stanie kiedy jednak przyjdzie zmierzyć się z cyberprzemocą, hejtem, mową nienawiści? Kto ukrywa się pod anonimowym profilem oprawcy? Jak bardzo boli wylana w komentarzach agresja, upublicznienie zdjęć wbrew woli ofiary, spreparowanie ośmieszających wpisów. I wreszcie - do czego może doprowadzić brutalność w świecie internetu…
Sztuka porusza bardzo aktualny problem przemocy w cyberprzestrzeni i pokazuje konsekwencje, o których powinno się mówić głośno. Bardzo głośno. Twórcy proponują młodym widzom emocjonalną i prowokującą rozmowę o nich samych, zdecydowanie wykraczającą poza moralizatorskie tony. Podczas spektaklu aktorzy postawią publiczność zarówno w roli ofiary, jak i sprawcy, przez co skłonią do refleksji i zadania sobie wielu, często niewygodnych pytań.
Wspólnie z ponad 20 tysiacami szkół i przedszkoli, dziś, (8. listopada) o godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego. Później odmówiliśmy modlitwę Anioł Pański w intencji wszystkich poległych w obronie wolności naszej Ojczyzny.
24. października mieliśmy zaszczyt wysłuchać dwunastej debaty historyków pt. „Walka o granice 1918-1919” cz. II. W dyskusji udział wzięli: prof. Marek Kornat, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Karol Olejnik, prof. Mariusz Wołos. Moderatorem debaty był prof. Włodzimierz Suleja, dyrektor Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Dotknięcie historii w historycznym i ważnym miejscu jakim jest Belweder zostawia w nas ślad i poszerza naszą wiedzę. Po debacie udaliśmy się na krótki spacer po Łazienkach Królewskich ciesząc się piękną, tegoroczną jesienią.
W poniedziałek 21. października uroczyście świętowaliśmy wspomnienie naszego Patrona - Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. 35. rocznica śmierci zatrzymała nas nad rozważaniem sensu życia i męczeństwa Księdza Jerzego. Rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez Księdza Kardynała Kazimierza Nycza wraz z Księdzem dr Sylwestrem Jeżem oraz Księdzem dr Mirosławem Cholewą. Potem odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych poprzedzone wspólnie zaśpiewanym hymnem Polski.
W tym dniu mieliśmy zaszczyt gościć wiele ważnych i zaprzyjaźnionych ze szkołą osób, a wśród nich ks. Kardynała Kazimierza Nycza oraz brata ks. Jerzego - pana Józefa Popiełuszkę wraz z Małżonką, Swoje świadectwo o życiu ks. Jerzego dał Pan Józef Popiełuszko, Pan Adam Nowosad oraz Pan Paweł Kęska z Muzeum i ośrodka dokumentacji Życia i Kultu Ks. Jerzego Popiełuszki. Towarzył nam poczet sztandarowy Katolickiego Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. bł . ks. Romana Archutowskiego w Warszawie. Byli też z nami przedstawiciele władz gminy Lesznowola i starostwa piaseczyńskiego.
W budynku szkoły pp. Józef i Alfreda Popiełuszko uroczyście otworzyli wystawę dotyczącą Błogosławionego, którą na ten czas otrzymaliśmy z IPN.
Dzień zakończył się spektaklem w wykonaniu uczniów naszego liceum. Sposób przedstawienia, dobór fragmentów kazań, pieśni oraz wierszy głęboko poruszył wszystkich zgromadzonych. W tym wyjątkowym dniu zatrzymaliśmy się w pędzie codzienności, aby podjąć kolejny raz refleksję dotycząca wolności i solidarności w kontekście wiary i życia Niezwykłego Księdza i Polaka, który jest Patronem naszej szkoły.
fotorelacja /A.Pokropińska/
W sobotę - 12 października pożegnaliśmy Szymona Borowieckiego. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło wielu uczniów i nauczycieli naszego liceum. Mszę świętą w duchu uwielbienia i dziękczynienia za życie Szymona sprawował ks. Łukasz Czubla. W naszej pamięci zostanie radość życia, szczerość, wrażliwość i empatia, którą obdarowywał nas jako uczeń, przyjaciel i bardzo lubiany człowiek.
W piątek - 18 października mieliśmy zaszczyt wraz z licealistami z Chocenia i Warszawy wziąć udział w projekcie "Lekcja RP". Spotkanie było poświęcone pamięci Duchownych Niezłomnych. Lekcja RP trwała 45 minut. Rozpoczął ją prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Wysłuchaliśmy poruszającego świadectwa, jakim dzielili się ks. Jan Sikorski, duszpasterz osób internowanych w stanie wojennym, współpracownik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Pani Danuta Regulska, siostra zamordowanego ks. Sylwestra Zycha oraz Pan Wojciech Trela, aktor - odtwórca roli ks. Władysława Gurgacza w filmie pt. ,,Gurgacz - Kapelan Niezłomnych”. Ważne słowa skierowała do młodzieży Pani Zofia Romaszewska - Doradca Prezydenta RO. Po lekcji zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek oraz zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego z przewodnikiem.
Lekcja RP pt. ,,Duchowni Niezłomni” poprzedziła przypadający w sobotę Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, ustanowiony w ub.r. przez polski Sejm. W sobotę przypada też 35. rocznica męczeńskiej śmierci naszego Patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Więcej zdjęć :tutaj
27 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Dzień ten związany jest z obchodzonym 30 września wspomnieniem św. Hieronima - patrona tłumaczy. Po zapoznaniu nas z osobą tego świętego przez panią Dyrektor, uczniowie, solowo, jak i w grupach, prezentowali swe umiejętności wokalne. Mogliśmy posłuchać znanych przebojów angielskich, hiszpańskich i włoskich.
Była też okazja to wspólnego tańca przy dźwiękach Macareny. W międzyczasie odbył się quiz wiedzy o Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Chętnych do udziału w nim nie brakowało, gdyż za udzielenie poprawnej odpowiedzi można było wygrać dodatkowe nieprzygotowanie z dowolnego języka obcego. Na koniec odbył się konkurs kulinarny, w którym nasi uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie potrawy z różnych stron świata. Każda z nich była przepyszna, a w całej szkole roznosiły się smakowite zapachy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
24. września o godzinie 5:45 wyruszyliśmy ( uczniowie klasy Id i Ie) na Jasną Górę, aby wraz z ok. 2 tys. uczniów szkół katolickich z całej Polski wziąć udział 19. Forum Młodzieży Szkół Katolickich.
Myślą przewodnią spotkania były słowa zaczerpnięte z 1 Listu do Koryntian: „Wszystkie wasze sprawy niech się dokonują w miłości!”. Nad spotkaniem czuwał ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.
Młodzież zgromadziła się w Sali o. Kordeckiego, gdzie konferencję ‘O Miłości’ wygłosił ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Następnie swoim świadectwem wiary podzieliła się rodzina p.p Chorosińskich. Mszy św. w jasnogórskiej bazylice o godz. 13.30 przewodniczył bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich. „Można spędzić swoją młodość w rozkojarzeniu, prześlizgując się po powierzchni życia, ospale, będąc niezdolnym do pielęgnowania głębokich relacji, niezdolnym do tego, żeby wejść w istotę ducha, istotę życia, i w ten sposób przygotowujemy sobie przyszłość ubogą, bez treści, ale można też spędzić młodość pielęgnując to co piękne, wspaniale przygotowując się tym samym na przyszłość pełną życia, wewnętrznego duchowego bogactwa"– powiedział podczas homilii. Na zakończenie Eucharystii złożono Akt Zawierzenia Szkolnictwa Katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski. W programie pielgrzymki znalazła się także Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich.
18-20 września to czas, który klasa ósma spędziła Warsztatach Edukacyjnych w Łodzi pod opieką wychowawczyni pani Agnieszki Bujnowskiej i pani Agnieszki Woronieckiej. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Forzpańczyk od kilku lat współpracująca z naszą szkołą. Podczas warsztatów wdrożyła ósmoklasistów w naukę szybkiego czytania i zapamiętywania. Pani Agnieszka jako certyfikowany przewodnik pokazała uczniom najpiękniejsze miejsca w Łodzi. Podczas spacerów mogliśmy przekonać się, że Łódź jest miastem nie tylko zaaranżowanych w nowoczesny sposób pomieszczeń pofabrycznych, lecz również miastem murali. Nadmiar energii "rozładowaliśmy" podczas warsztatów bębniarskich. Urodziny świętowała również jedna z dziewcząt . Mimo niesprzyjającej pogody humory, zapał i chęć zdobywania wrażeń nas nie opuszczały.
W środę - 25 września 2019 r. odbyły się indywidualne powiatowe biegi przelajowe w Piasecznie na Górach Szymona. Trasa dla dziewcząt mierzyła 1500 m i biegła wokół dwóch stawów. Dwie nasze uczennice Katarzyna Praszczalek z Ib i Wiktoria Gruszynska z Ia zakwalifikowały się do kolejnego etapu. Zawody chłopców nie należały do łatwych. Trasa mierzyła 2000 m., czyli 3 okrążenia wokół stawów. Bieg wymagał ogromnej siły charakteru, ale udało się: Jędrzej Grzyb z Ic, Stefan Maciejko z Id, Jan Wilk z Id, Jakub Wilk z Ie oraz Piotr Balcerzak z II b pokonali własne słabości i trudna trasę, i zakwalifikowali się dalej. Kolejny etap to międzypowiatowe biegi przełajowe w Pomiechówku.
Drodzy Rodzice, Duszpasterze, Nauczyciele i Wychowawcy, mottem tegorocznego, IX Tygodnia Wychowania są słowa skierowane do Jezusa przez Jego przyszłych uczniów: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” (J 1, 38). Zachęcamy do odwiedzenia strony http://tydzienwychowania.pl/ dotyczącej tego wydarzenia.
Zapraszamy uczniów w wieku 15-16 lat na seminaria naukowe. W wyjątkowych sytuacjach możemy przyjąć także uczniów poza tym przedziałem wiekowym. Zajęcia organizowane są przez Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Informacje o seminariach można znaleźć na stronie: https://www.mimuw.edu.pl/matematyka-wokol-nas
Zgłoszenia dokonują uczniowie samodzielnie przez stronę: https://forms.gle/FDp7xtNJSvuJmQXB8
Termin zgłoszeń: 30 września
Ogłoszenie wyników rekrutacji: 3 października
Pierwsze zajęcia: drugi tydzień października
Każda grupa seminaryjna będzie się spotykać raz w tygodniu przez cały rok szkolny.
Jedne zajęcia będą trwać 2 godziny i 45 minut (w tym dwie 15-minutowe przerwy).
Pierwszych ok. 10 spotkań będzie poświęconych wprowadzeniu w temat i w podstawy danej dziedziny matematyki. Następnych ok. 5 spotkań będzie poświęconych wspólnemu zapoznaniu się z wybranym artykułem naukowym. Uczestnicy będą ze sobą współpracować, wzajemnie tłumacząc sobie omawiane zagadnienia oraz wymieniając się spostrzeżeniami w zakresie studiowanych materiałów, wszystko to pod okiem prowadzącego seminarium. Kolejnych 10 spotkań ma mieć najbardziej elastyczną formę i będzie polegać na uzupełnianiu fragmentów dowodów, rozpatrywaniu szczególnych przypadków lub ich uogólnianiu, oraz stawianiu otwartych pytań i próbach odpowiedzi na nie. Ostatnich 5 spotkań stanowić będzie podsumowanie w postaci sporządzenia raportów końcowych. Być może część końcowych wyników uda się zgłosić w konkursach, jak na przykład Konkursie Uczniowskich Prac z Matematyki im. Pawła Domańskiego, do publikacji w czasopiśmie popularnonaukowym lub nawet (jeśli zostanie rozwiązany otwarty problem) do publikacji w czasopiśmie naukowym.
4 września wyruszyliśmy ze szkoły w kierunku Kazimierza Dolnego. Urocze miasteczko położone nad Wisłą zostało założone przez księcia małopolskiego Kazimierza Sprawiedliwego już w XII wieku. Najstarsze zabytki Kazimierza Wielkiego wznoszą się najwyżej – to samotna baszta z przełomu XIII i XIV w., wskazująca niegdyś kapitanom wiślanych statków drogę do portu, i ruiny zamku, wybudowanego na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego. U ich stóp ciągną się eleganckie, białe spichlerze, pamiętające złoty wiek miasta, czyli przełom XVI i XVII stulecia. Zwiedziliśmy także Kościół farny pod wezwaniem św. św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja, perłę polskiego manieryzmu - kamienice pod św. Krzysztofem i pod św. Mikołajem, zwieńczone efektownymi attykami. Nasz spacer po Kazimierzu zakończyliśmy w dzielnicy żydowskiej i położonym na obrzeżach miasteczka kirkucie, gdzie w latach 80. XX wieku wzniesiono z macew symboliczną Ścianę Płaczu.
W czwartek mieliśmy bardzo intensywny dzień; zwiedziliśmy kompleks pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich. Ten piękny barokowy Pałac zbudowany został dopiero w XVIII w. We wnętrzach pałacu, które zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku można podziwiać neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa. Pałac położony jest w otoczeniu przepięknych ogrodów – w których zrobiliśmy sobie krótką przerwę przed wyprawą do Lublina. W ciągu czterogodzinnej pieszej wycieczki po starym mieście od Bramy Grodzkiej do Bramy Krakowskiej mogliśmy poznać część historii starego Lublina – Zamek Lubelski i wnętrze Kaplicy Zamkowej z unikalnymi freskami rusko-bizantyjskimi , Rynek z gmachem Trybunału Koronnego, a także miejsca związane z życiem i twórczością sławnych osób, takich jak: pisarz Józef Ignacy Kraszewski, Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński, poeta i geograf Wincenty Pol czy poeta Józef Czechowicz.
W piątek po śniadaniu i krótkim spacerze nad jeziorem Białym w Okunince zwiedziliśmy Państwowe Muzeum na Majdanku, niemiecki obóz koncentracyjny, założony w 1941 roku. KL Lublin stanowił istotne ogniwo realizacji „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Był również wykorzystywany jako obóz karno-przejściowy dla polskiej ludności wiejskiej. Na Majdanku więziono ogółem około 150 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci różnych narodowości. Po pełnym refleksji zwiedzaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Magdalenki....