Nawigacja

Jak się zaadaptować do nowej sytuacji


enlightenedDzisiejsza sytuacja epidemii należy do nieprzewidywalnych zdarzeń losowych.

W nich także jakoś każdy z nas się musi odnaleźć. Zaadaptować do nowej rzeczywistości. Co pomoże?

    1. Konieczne jest uznanie, że proces adaptacji ma swój czas. Nie jest możliwe od razu się przystosować. Najczęściej potrzebujemy kilku tygodni, by poczuć się swobodniej. Nic więc dziwnego, że wszyscy czujemy się wybici z naszego rytmu i codzienności.

    2. W mechanizmie adaptacji ważną rolę odgrywa uczucie złości. Złość pojawia się naturalnie w dwóch sytuacjach: 1) gdy czegoś chcemy i nie możemy tego otrzymać lub 2)gdy ktoś czegoś chce od nas, a my nie chcemy tego zrobić. Chcemy spotkać się ze znajomymi czy pójść do kina (a nie możemy), nie chcemy się spotykać z innymi (ale służby epidemiologiczne każą nam zostać w kwarantannie z innymi). Możemy mieć teraz wiele powodów do złości!

    3. Rzetelna wiedza na temat otaczającej rzeczywistości, fakty (nie podszyte paniką czy sensacją), będą służyć lepszemu orientowaniu się w obecnym świecie. Nie jest dobrym nieprzerwane śledzenie doniesień od rana do nocy czy unikanie wszelkich informacji. Chodzi o pewien rodzaj równowagi także w tym aspekcie. Informacje mają pomóc się nam zorientować w sytuacji a nie przytłaczać. Ważne jest adekwatne do wieku udzielanie informacji dzieciom. W sieci już pojawiły się bajki o koronawirusie, które pomogą rodzicowi wytłumaczyć, co się dzieje.

    4. Wsparcie dla innych i zadbanie o wsparcie emocjonalne dla siebie. W bezpiecznym środowisku domowym można być blisko. Tutaj nikt nie zabrania nam pocałunków czy przytulania. Możemy wzajemnie się nimi obdarzać i łagodzić stresy. Zawsze pomocna jest rozmowa o tym, co straszy i o radzeniu sobie. Telefon do przyjaciela czy rozmowa przez wideorozmowa z dziadkami to dobre rozwiązania w czasie, gdy nie możemy się spotkać w realu. Opowiadanie innym „co u nas" pomoże wyrazić emocje, uszeregować fakty i poczuć, że jesteśmy z innymi.

    5. Adaptacja to proces, który zużywa dużo energii. Wymaga mobilizacji. Dlatego tak ważne jest w tym czasie dbanie o sen, odpoczynek, zbilansowane posiłki i odpowiednią dawkę ruchu (najlepiej na świeżym powietrzu). Zmęczenie, senność, rozdrażnienie mogą sygnalizować, że działamy ponad siły i czas zadbać o siebie.

źródło: Strefa Psyche
Autorka 
Katarzyna Zeh

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łazach - Magdalence
    ul. Wiejska 2
    05-552 Łazy
  • 694455717

Galeria zdjęć

Brak galerii w albumie